کد خبر: ۶۷۵۶۰۳۸
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۹
وزیر ارتباطات در همایش تحول دیجیتال و صنعت مخابرات ایران مطرح کرد:

آذری جهرمی گفت با الکترونیکی کردن قبض‌ها ۱۴۴۰ میلیارد تومان در سال صرفه‌جویی می‌شود که با ۹۶ هزار وام ازدواج برابری می‌کند.

اجازه نداریم در حوزه بیت‌المال لاکچری خرج کنیم‌‌به گزارش  حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سمینار تخصصی تحول دیجیتال و صنعت مخابرات ایران با بیان اینکه صنعت IOT  (اینترنت اشیا) را به عنوان یکی از زیرساخت های اساسی توسعه صنعتی کشور در حوزهICT  دانست و گفت: اگر اکنون وارد این حوزه نشویم، بازار را به دست دیگران می دهیم و نمی توانیم این بازار را داشته باشیم.

وی با اشاره به نقشه اقتصاد و تحول دیجیتال، افزود: چند تفاهم نامه در دستور کار  قرار گرفت که با شهرداری تهران در زمان آقای نجفی تفاهمی انجام شد اما با تحولاتی که در شهرداری تهران ایجاد شد نتوانستیم به جمع بندی در این حوزه برسیم هرچند با دیدگاهی که آقای حناچی به عنوان شهردار جدید در این حوزه دارند بتوانیم زیست بوم در حوزه خدمات شهری را فعال کنیم.

وی به حوزه سلامت به عنوان حوزه دیگری که برای هوشمندسازی اشاره کرد و افزود: با وزارت بهداشت تفاهم نامه ای به امضا رسیده است و مذاکرات در این زمینه با آنها ادامه دارد.

وزیر ارتباطات به تفاهم نامه دیگری که با وزارت نیرو در زمینه هوشمند سازی منعقد شده، اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه ارتباطات و پژوهشگاه نیرو در این زمینه سندی را تهیه کردند و این سند در زمینه استفاده از ظرفیت هایIOT  برای تحول دیجیتال در آب و برق  نهایی شده و قرار است یکی از استان ها به عنوان پایلوت برای اجرای این تفاهم نامه انتخاب شود که این موضوع به خوبی در حال پیشرفت است و در بودجه سال 98 وزارت ارتباطات و نیرو این موضوع دیده شده است.

وی افزود: با این طرح صنعت کنتورسازی و سنسورهای هوشمند رشد قابل توجهی دارد.

آذری جهرمی درباره محدودیت های فرکانسی پیش روی اپراتورها گفت: فرکانسی که باید در دسترس باشد، آزاد نیست و اگر بخواهیم در باند 900 نیز سرمایه گذاری کنیم به ازای هر مشترک ماهانه 1 دلار  باید هزینه شود و نه تنها باIOT  صرفه جویی نخواهیم داشت، بلکه ضرر هم می کنیم.

وی تفاهم نامه با وزارت کشاورزی در حوزه هوشمند سازی آبیاری را یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات عنوان کرد و افزود: بر اساس صحبت های وزیر کشاورزی با پیاده سازی آبیاری هوشمند تا 35 درصد در منابع آبی صرفه جویی می شود و برای کشور ما  که در شرایط بحران آبی بوده بسیار مهم است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سالانه 10 میلیارد مکعب آب برای برگشت دریاچه ارومیه به حالت عادی نیاز است، گفت: این درحالی است که در حال حاضر این دریاچه یک و نیم میلیارد مکعب آب دارد و در شرایط بهتر یک میلیارد مترمکعب آب اضافه می شود ضمن اینکه آب مصرفی حوزه کشاورزی آذربایجان غربی 5 میلیارد مکعب در سال است.

وی افزود: اجرای این طرح کار بسیاری ندارد و باید ظرفیت های این حوزه را فعال کنیم و صنعت این حوزه مانند تولید شیرهای هوشمند راه اندازی می شود.

آذری جهرمی درباره رگولاتوری مشارکتی نیز، گفت: از زمان حضور آقای همتی در بانک مرکزی موضوع پرداخت های الکترونیکی و فین تک ها پیگیری شده و قرار است در جلسات مشترکی این موضوع دنبال شود.

وی به آموزش کارکنان وزارت ارتباطات و شرکت های تابعه برای تحول دیجیتال اشاره کرد و افزود: بیش از 40 تا 50 کارگاه آموزشی برای کارکنان این وزارتخانه در استان ها و مراکز برگزار شده و ساختارها نیز تغییر کرده است و همزمان با پژوهش و گفتمان سازی، ما نیز در حال پیگیری موضوعات این حوزه هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگر از سخنان خود با این سوال که باید ببینیم در صنعت مخابرات در زمینه تحول دیجیتال چه اقداماتی انجام شده است، گفت:  بر اساس آمار اپراتورهای مخابراتی از حوزه IOT  بهره کمتری داشته اند و فقط به یک سرویس یا خدمت جدید درآمدی اتکا می شود.

وی با اشاره به موضوع مدیریت نقدینگی در مخابرات ایران، افزود: یک آمار ساده نشان می دهد که مخابرات در تامین مطالبات انباشته پیمانکاران و کارکنان و بازنشستگان خود دارد دچار مشکل است.

وزیر جوان کابینه دولت با اشاره به وجود 30 میلیون مشترک در شرکت مخابرات، اظهار کرد: هزینه تمام شده صدور هر قبض 2 هزار تومان می شود که در سال بیش از 360 میلیارد تومان هزینه چاپ و صدور قبوض تلفن می کند و این یک قلم از دور ریز هزینه های ما به شمار می رود.

آذری جهرمی تاکید کرد: زیرساخت های دولت الکترونیکی آماده شده است و هم اکنون درحالی مردم با سه کلیک کارت های سوخت خود را دریافت می کنند که 330 میلیارد صرفه جویی دارد.

وی با بیان اینکه می توان 360 میلیارد تومان در حوزه قبض تلفن صرفه جویی کرد، افزود: 35 میلیون کنتور برق و تقریبا همین مقدار کنتور آب داریم و 20 میلیون نیز کنتور گاز داریم که در شرایطی که نظام درآمدی دچار اشکال است، 1440 میلیارد تومان در سال هزینه قبض های خدماتی می شود.

وزیر ارتباطات بودجه تخصیص یافته شده به وزارت ارتباطات از ابتدای سال تاکنون را 600 میلیارد تومان دانست و گفت: با این رقم باید ماهواره پرتاب شود، شبکه ملی اطلاعات توسعه داده شود و ادعا می کنند که باید 300 میلیارد به پیام رسان ها وام هم داده شود و دولت الکترونیک هم راه اندازی کنیم، البته ما از کمبود بودجه گلایه نداریم و با شرایط سخت تر از این هم کار می کنیم.

وی عدد 1440 میلیارد تومان را بسیار قابل توجه دانست و افزود: امروز با دولت الکترونیک می شود از صرف این هزینه ها جلوگیری شود.

آذری جهرمی به انجام مانور برای خاموش شدن سایت های اپراتورهای تلفن همراه اشاره کرد و گفت: در این مانور یکی از اپراتورهای 48 درصد سایت های آن خاموش شد و با بررسی آن  مشخص شد که مسوول نگهداری باطری های این سایت ها لیست نگهداری باطری های را تکمیل کرده است.

وی افزود: چه هزینه ای برای نگهداری باطری ها به این افراد پرداخت می شود و چقدر هزینه باطری تعویض نشده، پرداخت شده که به نحوی فریب داده اند و آیا با مکانیزم های IOT  قابل پیشگیری نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مذاکراتی که در این حوزه با وزارت نفت و نیرو شده است، گفت:  رییس جمهوری نیز در دولت در این زمینه دستوراتی دادند که با توجه به مسئله بهره وری در این حوزه حتما در دولت الکترونیک فعال  و بکارگیری شود.

وی با اشاره به اینکه باید اپراتورها به صورت عملی وارد این حوزه شوند، افزود: امروز ما به غیر از کارهای علمی و پژوهشی و پایش این حوزه باید ببینیم که اپراتورها در چه حوزه هایی می توانند از IOT  استفاده کنند که انجام ندادند و اعلام کنید.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه با 1440 میلیارد تومان 96 هزار وام ازدواج می توان پرداخت کرد، گفت: مدیران باید بدانند این پول ها برای مردم و بیت المال است و جاهایی که می توان با تحول دیجیتال برای آن صرفه جویی کرد حق الناس است.

وی به صدور کارت های هوشمند متعدد اشاره کرد و افزود: از این کارت های هوشمند کجا استفاده می شود درحالیکه هر کدام از این کارت ها بین 30 تا 50 هزار تومان هزینه دارد و عمده این پول ها نیز به صورت ارز به خارج کشور منتقل می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: ما به عنوان وزارت ارتباطات وظیفه توسعه زیرساخت ها را داریم  که انجام شده است.

وی به رشد 10 برابری تراکنش های مرکز ملی تبادل اطلاعات اشاره کرد و افزود: اما با این حال رشدی که باید اتفاق می افتاد هنوز نرسیدیم و اگر این سیستم ها درست نشود به چه شکلی می توان برای شفافیت پایش انجام شود.

آذری جهرمی با اشاره به برخی فضاسازی های سیاسی گفت: بدون توجه به فضاسازی های سیاسی با تلاش ماموریت های خود را به پیش می بریم تا رفاه و توسعه اقتصادی را برای مردم ایجاد کنیم.

گفتنی‌ است ‌صبح امروز و در افتتاحیه این سمینار تخصصی، حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون تاثیرات تحول دیجیتال بر ابعاد مختلف زندگی امروز بشر، بر نقش و اهمیت اقتصاد و تحول دیجیتال تاکید کرد و از سازمانها خواست تا شرایط خود را برای تحول دیجیتال منطبق و آماده کنند.

‌انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
عباس گودرزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
سلام آقای وزیر پس شما برای رئیس دولت الکترونیک توضیح دهید که اگر تمامی پرداخت ها و دریافت ها ، الکترونیکی شوند و اسکناس چاپ نشود چقدر برای کشور مفید و چقدر دریافت مالیاتی عادلانه و محقق می شود . ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
با الکترونیکی کردن قبض‌ها ۱۴۴۰ میلیارد تومان در سال صرفه‌جویی می‌شود
حالا صرفه جویی شد کجا میخواد هزینه بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
95 درصد از مراجعات مردم به ادارات را فضای مجازی و بدون محدودیت زمانی و مکانی می توان حل کرد و چاره آن استفاده از نخبگان برنامه نویسی کشور است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
قبض تلفن دستمان میرسد اینهمه اضافه دریافتی دارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
فقط موندم چطور کشورهای پیشرفته از این چیزها که گفته میشه استفاده نمی کنند و همه کارهاشون رو رواله؟
چرا تبلیغات تکنولوژی و استفاده نادرست در جامعه ما اثرش بیشتر از استفاده صحیح از امکانات موجود است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
از قیمت موبایل هم حتما خبر داری فکر کنم که
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
از طرح ریجستری که داد قیمت گوشی چند روز طول نکشید که چهاربرابر شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
سلام خسته نباشی آقای جهرمی
بیا این کار را از اپراتورها شروع کن وبرای حذف قبض کاغذی در هر دوره مشوق کسر هزینه صدور و ارسال قبض را در صورتحساب اعمال کن تا ۹۰٪ مردم استقبال میکنند بشرطیکه تر تنظیم مقررات تصویب و دائمی باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
عالی خسته نباشید
مونا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
واقعا ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
راست میگه قیمت گوشی رو که بعد طرح ریجستری شده چهار برابر فکری بحال این قیمتها بکنه اوضاع جامعه و قیمتها چیزی غیر اینومیگه
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر