کد خبر: ۶۷۶۲۶۹۳
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۶
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛
 بعد از طرح قانون منع به کارگیری بازنشستگان ۳۲۶ نفر به ارتباط خود با دولت خاتمه دادند. باید منتظر ماند که آیا با رفتن افراد بازنشسته خلاء نظام مدیریتی با جوانان پر می‌شود.
جوانگرایی، از شعار تا عمل/ رهبر معظم انقلاب، پیشقدم در جوانگراییبه گزارش  خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی سال جاری خود خطاب به مسئولان با توجه به توانایی های گسترده جوانان تحصیل کرده کشور، تأکید کردند: «در مدیریت زمانی که جوان ها حضور داشته باشند، مدیریت ، مدیریت با‌نشاط‌ تری خواهد بود و توصیه‌ ما این است که در مدیریت های مختلف، جوان ها بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند.».
 
 این اولین باری نیست که ایشان نسبت به لزوم جوانگرایی در انتخاب مسئولان  تاکید می کنند. اما ایشان علاوه بر تاکید لسانی در عمل نیز بر جوانگرایی اصرار دارند.

 مقام معظم رهبری الگویی روشن

مقام معظم رهبری خود  برای اجرایی کردن و استفاده از ظرفیت جوانان پیشقدم شدند تا اهمیت این مسئله برای مسئولین اجرایی کشور بیش از پیش اثبات شود. ایشان در چند ماه گذشته حجت الاسلام شیخ محمد قمی و حجت الاسلام مصطفی رستمی،  دو مدیر ارشد جوان را  به ترتیب به ریاست سازمان تبلیغات اسلامی و نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها منصوب کردند و به تازگی هم حجت‌الاسلام شیخ محمدجواد حاج‌علی‌اکبری از طرف رهبر معظم انقلاب به عنوان امام جمعه موقت تهران منصوب شد که این موضوع نشان دهنده اعتماد و اتکا ایشان  به جوانان  است. از سویی دیگر می توان گفت که جایگزینی نسل فعلی به جای نسل قبلی در مسئولیت‌ها از مطالبات مقام معظم رهبری به حساب می آید.
 
////

 قرار گرفتن شعار و عمل در کفه ترازو

جوان گرایی یکی از شعارهای اصلی نامزدهای ریاست جمهوری در چند دوره اخیر  بوده است اما باید گفت که  شعار جوان گرایی حداقل  در دو دهه اخیر، وعده‌ای صرفا تبلیغاتی و غیر اجرایی تلقی شده است  که نتیجه  آن‌ را می توان در بیکاری جوانان، عدم بهره گیری از پتانسیل آن‌ها در مدیریت کشور، موج بازنشستگان شاغل در ادارات و به ویژه اشتغال جایگاه‌های مدیریتی و... مشاهده کرد.

حجت الاسلام  حسن روحانی  رئیس جمهور در حاشیه همایش سراسری قوه قضائیه و در جمع خبرنگاران با اشاره به تشکیل کابینه دوازدهم گفت: قطعاً اعضای کابینه در مسیر جوان‌گرایی انتخاب خواهند شد.

  با توجه به وجود حداکثری جمعیت جوان و تحصیلکرده ایران و تاکیدات همیشگی مقام معظم رهبری، باز هم شاهد هستیم که آن گونه که باید و شاید از این ظرفیت در اداره کشور، مدیریت و تصمیم گیری بهره گرفته نشده است.

 سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره رویکرد جوانگرایی در وزارت کشور بر این باور است که در مجموعه وزارت کشور از ابتدای آغاز دولت تدبیر و امید نگاه آقای رحمانی فضلی به‌عنوان وزیر کشور رویکرد جوانگرایی در انتصاب مدیران بوده است.

بنا بر اظهارات وی به وجود آوردن یک کادر متخصص و توانمند از اهدف وزارت کشور است و این موضوع در سطوح مختلف از جمله؛ بخشدار، فرماندار و استاندار مورد توجه قرار گرفته است. از سوی دیگر ۱۶ استاندار به علت قانون منع به کارگیری بازنشستگان تغییر پیدا کردند و در حال حاضر میانگین سنی استانداران ۸ سال کاهش پیدا کرده است.

 سخنگوی وزارت کشور همچنین اضافه کرد: در سطح فرمانداری‌ها حدود ۴ سال کاهش میانگین سنی وجود داشته و در سطح بخشداری‌ها هم این عدد به مراتب بیشتر بوده است، از طرفی همواره ما به اندازه معقول و منطقی از تجربه و توان افراد با رویکرد جوانگرایی در انتصابات خود استفاده کردیم و تلاش می‌کنیم تا در انتصابات خود رویکرد جوانگرایی را داشته باشیم.طبق  گزارش مرکز آمار ایران، ۵۰ درصد جمعیت کشور زیر ٣٠ سال قرار دارند. از سوی دیگر بر اساس اعلام مرکز آمار ایران سهم جمعیت جوان (٢٩-۱۵ ساله) از سال ١٣٩٦ تا سال ۱۴۰۵ از ٢٣.٩ درصد به ١٩.۶ درصد کاهش می‌یابد.

این آمار یعنی جای خالی حدود یک چهارم جمعیت کشور در تصمیم گیری و تصمیم سازی کاملا مشهود است. از طرفی همین جمعیت جوان به این دلیل که در معرض توانمندسازی تجربی قرار نگرفته اند، قطعا در آینده می توانند با چالش هایی رو به رو شوند و کشور را هم از بهره وری پایین بیاورند.

رشد صعودی سن اعضای کابینه بعد از انقلاب

اگرما  به میانگین سنی کابینه‌های مختلف از ابتدای انقلاب تا کنون نگاهی بیندازیم با پدیده‌ جالبی مواجه خواهیم شد. به عنوان نمونه، میانگین سنی کابینه در دولت پنجم اندکی بیش از ۴۰ سال بود، این عدد در دولت ششم، میانگین به ۴۴  سال، در دولت هفتم به حدود ۴۶  سال و  در دولت هشتم تا ۴۸ سال ارتقا پیدا کرده است. میانگین سنی دو کابینه نهم و دهم هم  ۴۹ و ۵۱ سال بوده  و در حال حاضر هم در دو دولت یازدهم و دوازدهم میانگین سنی افراد کابینه به مرز ۶۰ سال رسیده است.

با بررسی  آمارها می توان به این نتیجه رسید که  بالارفتن میانگین سنی کابینه  در دولت های  از ابتدای انقلاب تاکنون ادامه داشته است.  از طرفی  یکی از مهمترین وعده های انتخاباتی رئیس جمهور دولت دوازدهم استفاده از ظرفیت جوانان  بوده است.

////

غلامرضا شریعتی  استاندار خوزستان که خود یکی از استانداران جوان به حساب می آید در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره به کارگیری بازنشستگان و گسترش جوانگرایی در دولت، معتقد است؛ با توجه به سخنان مقام معظم رهبری، قانون منع به کارگیری بازنشستگان قانون به جا و مناسبی است. در دولت کسانی هستند که از ابتدای انقلاب و از سنین پایین مسئولیت‌هایی داشته‌اند و اکنون با توجه به گذشت چندین سال از سوابق کاری آن‌ها و تجربه‌ای که بدست آوردند؛ می‌توانند در راه پیشبرد توسعه و اهداف عالیه کشور کمک کنند؛ کشور نباید از زحمات و توان آن‌ها محروم باشد، البته در به کارگیری این افراد نباید افراط و تفریط شود.

استاندار خوزستان بر این باور است که  مبنای انتخاب افراد باید توانایی و شایستگی آن‌ها باید باشد  و بر حسب حضور اقوام و یا خویشاوندان  صورت نگیرد؛ چرا که این موضوع لطمه شدیدی به نظام و کشور وارد می‌کند. همچنین مدیران قبلی طبق قانون از پست خود بازنشسته و دیگر مشغول به کار نیستند و صرفا به صورت مشاور، یک سوم ساعت یا ۶۰ ساعت در ماه، در محل کار حضور پیدا می‌کنند.
 


////

به عمل کار برآید به سخندانی نیست...

مقام معظم رهبری طی سخنرانی‌های مکرر تاکید داشتند: مسئولان باید به قدرت و توانایی جوانان ایمان بیاورند و جوانان نیز باید کار را با ابتکار و بدون خستگی دنبال کنند و از برخی قدرنشناسی‌ها دلسرد نشوند. جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به تازگی در نشست خبری خود با اهالی رسانه با اعلام اینکه در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، تاکنون ۱۰ نفر از نهاد ریاست جمهوری بازنشسته شدند و از مقام خود کنار رفته‌اند، گفت: در مجموع بیش از ۳۲۶ نفر به فعالیت و همکاری خود با دولت خاتم داده شد. از این تعداد ۱۱۰ نفر از مقامات بوده اند که شامل استاندار، معاون وزیر یا هم‌تراز آن‌ها می‌شوند، همچنین ۵۲ نفر در شرکت‌های وابسته به صندوق‌های کشوری و مابقی کسانی بودند که غیر از این دو مورد به همکاری آن‌ها خاتمه داده شده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در تاریخ ۴ دی ماه در چهارمین جلسه و دیدار با جمعی از اقتصاددانان جوان با اشاره به برخی مشکلات و چالش‌های پیش روی کشور، بر عزم دولت برای حل این مشکلات و حرکت در مسیر توسعه ایران با کمک جوانان و از طریق راهکار‌های روش‌مند و علمی و نیز تعامل و همکاری با همه قوا و نهاد‌های مختلف کشور تاکید کرد. معاون اول رئیس جمهور هدف از برگزاری جلسات گفتگو با اقتصاددانان و دریافت نظرات نیرو‌های متخصص جوان را پر کردن شکاف میان دانشگاه و با بخش اجرایی کشور عنوان کرد و از وزرا و سایر مسئولان خواست تا از نظرات جوانان صاحب نظر در حوزه‌های مختلف استفاده کنند.

البته باید به این نکته پرداخت که در میان برخی مسئولین نگاه جوانگرایی در انتخاب و به کارگیری آن‌ها به فراوانی دیده شده است؛ از جمله محمد جواد آذری جهرمی وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به طور تازگی با صدور احکام جداگانه‌ای مسئولیت‌هایی نظیر؛ «مشاور وزیر در امور بانوان»، «دستیار وزیر در امور جوانان و رئیس شورای دستیاران امور جوانان»، «سرپرست شرکت خدمات هوایی پیام» را در اختیار جوانان گذاشت که انتصابات این وزیر موید این ماجرا است.

با یک نگرش مناسب می‌توان نظام مدیریتی را اصلاح و به جایگزینی افراد بازنشسته اقدام کرد،  جایگزینی افراد بازنشسته آن‌هم با مدیران جوان و شایسته یکی از قدم‌های موثر در رشد مدیریتی کشور است.

گزارش: محمد علی میرزایی
 
انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۹
سلام قانون منع بکارگیری بازنشستگی فراموش شد و فقط موجی ایجاد همانها که رفتن باز جای دیگر مشغول کار شدند ما جوانا همان بیکار و سر کاریم !!!!!!!!!؟؟؟ و قوانین نا کارآمد و خام مجلس همچنان در حال دور زدن ؟
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
همه بازنشستگانی که رفته بودند دوباره برگشتند
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
از ۵۵۰ هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی حداقل ۱۰۰ هزار نفر مهندس بازنشسته هست که اگه پروانه نظارت این افراد باطل شود فرصت کار برای هزاران مهندس جوان فراهم میشود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
ای کاش جوان هم فکر مملکت باشه آمار بیکاری فساد اعتیاد فراری به اونطرف مرز یه درصد کمی هم هستند که بزور جلوی پای خودشونو می بینند حالا کدوم جوان همین بازنشسته ها ی سر کوچه و خیابان تا آخر ایستاده اند و جانفشانی میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
تحریم کمر مردرا شکسته.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
نه
فقط بازنشته ها بخاطر نفوذی که دارن از جایی به جای دیگر منتقل میشوند
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر