کد خبر: ۶۷۷۲۵۰۰
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۱

قصد داریم از جایی حوالی پایتخت صحبت کنیم که به منطقه طلسم شده یا روستای جادویی شهرت دارد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  نوروزآباد برخلاف اسمش نه نوروز است، نه آباد؛ منطقه‌‌ای فقیرنشین از توابع شهر احمدآباد مستوفی اسلامشهر است که در جنوب‌غربی شهر تهران قرار دارد و چند دهه‌ است که مشکلاتش طلسم شده.

«بچه‌های اینجا علاوه بر فقر، دچار مشکلات فرهنگی هم هستند. بهشان نزدیک که می‌شوی با سنگ می‌زنندت.» این‌ها را رفیقی می‌گفت که ما را به روستا می‌برد. مانده بودیم که سر به سلامت ‌می‌بریم یا نه! همان رفیق می‌گفت به این راحتی‌ها نمی‌توانیم روستا را پیدا کنیم. انگار یک روستای جادویی باشد.

رفیق خیلی بی‌راه نمی‌گفت. بالاخره حدود روستا را پیدا کردیم و در جاده‌ای‌ خاکی به نوروزآباد رسیدیم. حالا باید می‌رفتیم به نوروزآباد شمالی. در جنگلی از نخاله و زباله، در جاده‌ای بودیم که به آن سو راهنمایی شدیم. رفتیم و رفتیم و به بن‌بست زباله خوردیم. کمی از مسیرِ رفته را برگشتیم تا آخرسر با راهنمایی مردی که در محوطه‌، گونی‌های نخاله‌ را تحویل می‌گرفت به کنار آلونک‌های نوروزآباد رسیدیم. غروب بود و بچه‌ها بیرون خانه بازی می‌کردند.

با ترس و لرز اطراف را ‌پاییدیم که بچه‌ای سنگی برندارد و پرت نکند سمت‌مان. خودمان را زدیم به آن راه و پیاده شدیم و از یک کوچه‌ی لیچ و گلی، از وسط خانه‌های روستا، خودمان را رساندیم به انتهایش که زنی ایستاده بود. چاق‌سلامتی کردیم که بچه‌ها هم جمع شدند. کمی که گذشت فهمیدیم که در مورد این یکی، رفیق اشتباه می‌کرده؛ اینجا نباید از کسی ترسید.

روستای طلسم شده

روستای نوروزآباد برخلاف تصور خیلی‌ها، یک روستای کلاسیک وسط دشت یا بالای کوه نیست که به آن برسی و ده‌ها خانه‌ی آباد را کنار هم ببینی. بلکه یک روستای عشایری است با سندهای سربی شاهی که حالا بیشترِ مردمش خسته از کشتی گرفتن با شهرداری، آنجا را گذاشته و رفته‌اند. مانده‌ها هم کم نیستند. ۳۶خانواده‌ای می‌شوند. آن‌ها که رفته‌اند خانه‌ها را ارزان به خانواده‌های مهاجران واگذار کرده‌اند؛ پاکستانی‌ها و افغانستانی‌هایی که از ورود به شهر منع شده‌اند. اکثرشان هم پولی ندارند که اقامت خودشان را تمدید کنند و کارشان هم جمع‌آوری نخاله از شهر یا تکه‌بُری شلوارهای کار کثیف و کهنه است.

روستای طلسم شده

از تأسیس روستای نوروزآباد پنجاه سالی می‌گذرد. یعنی پنجاه سال قبل یک عده از عشایر با دام‌های خود دست از ییلاق و قشلاق به شمیرانات برداشتند و همین‌جا ماندگار شدند و از همان پنجاه سال پیش مشکل پیچیده‌شان شروع شد. این‌ها را مردی می‌گفت که به عنوان نماینده‌ی روستا به ما معرفی شد. خیلی هم حوصله‌ی حرف زدن نداشت. ناامید می‌گفت کسی که به فکر ما نیست.

روستای طلسم شده

می‌گفت شهرداری، وزارت راه، اداره‌ی اوقاف و هزار اداره‌ی دیگر هر کدام در دوره‌ای با مردم این روستا درگیر بودند و هستند. هر کسی هم که می‌آید می‌گوید کاری از دست ما برنمی‌آید. در بهترین حالت، خانه‌های قدیمی را خراب نمی‌کنند ولی به آن‌ها اجازه‌ی بازسازی هم نمی‌دهند. هرچند آب و برق و تلفن به خانه‌ها رسیده است. خانه که چه عرض کنم، به زاغه‌ها و آلونک‌هایشان نگاه می‌کنم. شاید شب، گروهی با رشوه گرفتن اجازه‌ی بازسازی بدهند و روز بزنند زیرش و ساخته‌ها را خراب کنند.

روستای طلسم شده

نوروزآباد نه تنها گرفتار اداره‌هاست که از نظر جغرافیایی هم از هر طرف محاصره است. کارخانه‌ی شن، سازمان اوقاف، مراکز نظامی، کارخانه‌ها و بخشی هم جاده. حتی تا همین چند وقت پیش مرکز کارتن خواب‌ها و معتادین هم بود که شب‌ها در خانه‌ی مخروبه‌ای شب را به روز می‌رساندند.


بیشتر بخوانید:جاذبه گردشگری جدید به نام «فقر»! +عکس


روستای طلسم شده

اینجا بی‌اغراق شبیه فیلم‌های تخیلی است؛ تصویری به شدت به هم ریخته و شلم شوربا. همه‌چیز کنار هم است. آدم‌های متمول کنار آدم‌های ضعیف، مجموعه‌های قوی کنار خانه‌ها و آلونک‌های مردم.

روستای طلسم شده

سراغ یکی از دو مغازه‌ی روستا‌ رفتیم که نماینده‌ی تمام و کمال همان به‌ هم ریختگی بود. همه چیز داشت؛ از مرغ و رب و سیگار و مایع دستشویی تا احتمالاً جان آدمیزاد. ما که رسیدیم یک مشتری افغانستانی داشت خرید می‌کرد: بخشی از استخوان و پوست یک مرغ با یک قوطی رب، روی هم هفده هزار تومان شد.

روستای طلسم شده

مغازه‌دار می‌گفت خودش مالک چند خانه است که حالا به افغان‌ها اجاره داده است. خانه‌ها را با دست نشان‌مان داد. می‌گفت خودش به خاطر دام‌ها‌یش اینجا مانده‌ و خانه و زندگی‌اش را پانزده سال پیش برده به اسلامشهر. امیدی نداشت که مشکلات حل شوند. می‌گفت خیلی‌ها آمدند و قول دادند و گزارش گرفتند و فیلم گرفتند و خیلی‌ها هم آمدند پروژه‌ تصویب کردند. از احمدی‌نژاد تا امروز. ولی هیچ کدام اثر نکرد. نوروزآباد مثل یک زخم کهنه است که همه به آن عادت کرده‌اند. امروز هم که شده مرکز جمع‌آوری زباله و نخاله. شب به شب شهرداری زباله‌جمع‌کن‌ها را می‌گیرد، پنجاه تومان می‌دهند و رها می‌شوند.

روستای طلسم شده

از مغازه بیرون زدیم. بچه‌ها همه جا بودند. از روی سادگی کودکانه‌شان فکر می‌کردند برای‌شان چیزی آورده‌ایم. امیدوار بودند که برای‌شان کاری می‌کنیم. بچه‌هایی شاد که به راحتی به زندگی وسط این سختی‌ها خو گرفته بودند و هنوز نمی‌دانستند ناامیدی یعنی چه.

روستای طلسم شده

به یکی از افغانستانی‌ها گفتیم زندگی اینجا برایت سخت نیست؟ می‌گفت «اینجا به دنیا آمدم و بزرگ شدم. چند سال پیش رفتم افغانستان و دلم خواست برگردم نوروزآباد. زندگی اینجا برایم بهتر است.» ما را برد وسط زندگی‌شان. خانه‌هایی کوچک که با یک موکت فرش شده بود. با کلی بچه‌ی شلوغ و بازیگوش. همسایه‌ها هم به راحتی توی خانه‌ی هم رفت و آمد می‌کردند. خانه‌ها محقر بود. با ابتدایی‌ترین وسایل زندگی.

روستای طلسم شده

سرجمع ۳۶ خانوار با جمعیتی بیش از ۲۰۰ نفر به داشتن سرپناهی در نوروزآباد راضی شده‌اند. آن‌هایی که اوضاع بهتری دارند، خانه‌های‌شان به ۲۰ متر می‌رسد اما اغلب در خانه‌های حلبی کمتر از۱۵ متر روزگار می‌گذرانند. اهالی منطقه می‌گویند همین سرپناه‌ها هم اجاره‌ای هستند. به گفته‌ی خودشان به طور میانگین ماهی ۱۵۰ هزار تومان کرایه می‌دهند با ۳میلیون پول پیش، برای چهاردیواری‌هایی که حمام هم ندارند.

هر نوروزآبادی روزانه حدود ۱۰ هزار تومان درآمد دارد که یا از جمع‌آوری زباله به دست می‌آورد یا از برش‌دوزی لباس‌های کهنه. بعضی‌ها که خانه‌های‌شان به جای پیت‌های حلبی با کاه‌گل بنا شده و خانواده‌شان بالای ۵نفر است، ماهانه حدود یک میلیون تومان درآمد دارند.

روستای طلسم شده

منطقه پر از بچه است که اغلب‌شان افغانستانی هستند. تعداد‌ی‌شان با توجه به حکم رهبر انقلاب مبنی بر تحصیل مجانی، برای تحصیل به احمدآباد مستوفی می‌روند و تعدادی از برادر و خواهرها از دیگری درس می‌گیرند. یک معلم قرآن هم دارند از اهالی، به نام شفیقه. به قول خودشان شریفه مُلا.

روستای طلسم شده

در نوروزآباد جنوبی یک مسجد هم هست که مردم می‌گفتند گاز را به خاطر همان مسجد تا آنجا رسانده‌اند. بخش جنوبی روستا گاز دارد و صد متر مانده به بخش شمالی گاز نمی‌دهند. اگر گاز به کل منطقه می‌رسید مشکل بزرگ مردم حل می‌شد. امام جماعت مسجد هم معتقد است کسی به اینجا نمی‌رسد.

از حق نگذریم این روزها برخلاف دولت‌ها، مسئولیت‌پذیری خیرین و گروه‌های جهادی به شدت زیاد شده‌ و به این جا هم سر می‌زنند. هر چند نمی‌توانند کار زیادی پیش ببرند. مشکل روستا با کمک یک خیر و دو خیر حل نمی‌شود. یعنی هر بخشی را که حل کنی باز یک جا می‌ماند. شهرداری، اداره‌ی برق، گاز و... . در مورد مشکل گاز ،خود شهردار منطقه مصاحبه کرده و گفته از دست ما کاری برنمی‌آید.

برای اینکه بفهمیم نهادهای دولتی بعد از این همه سال چه کار می‌کنند، خواندن آخرین مصاحبه‌ی سرپرست شهرداری احمدآباد مستوفی خالی از لطف نیست؛ «در نوروزآباد هیچ ردپایی از نهادهای حمایتی دیده نمی‌شود. هیچ نهاد دولتی نیز برای ساماندهی وضعیت این منطقه در کنار بزرگراه اقدامی نکرده است. نخاله‌های ساختمانی زیادی هم در گوشه و کنار روی هم تل‌انبار شده‌اند که اهالی می‌گویند گاهی ماشین‌های شهرداری به اینجا می‌آیند و آن‌ها را خالی می‌کنند. جمعیت دانشجویی امام علی(ع)، یک نهاد مردمی است که این منطقه را شناسایی کرده و برای کارآفرینی زنان و حمایت پزشکی و غذایی از اهالی آن اقداماتی انجام داده است.

در این راستا از سال گذشته هماهنگی‌های خوبی را با مجموعه ادارات شهرستانی و مدیریت کلان شهرستان اسلامشهر و همچنین دادگستری شهرستان ایجاد نموده‌ایم و چندین جلسه را با حضور مسئولین مختلف برگزار نموده‌ایم تا با انجام اقداماتی همچون ساماندهی احشام‌فروشی‌های جاده‌ی ورودی، ساماندهی مناسب جایگاه واحدهای تولیدی و صنعتی و برخی اقدامات دیگر، بتوانیم وضعیت مساعدی را در این محدوده به وجود بیاوریم و ساماندهی محله‌ی نوروزآباد را نیز در همین چارچوب پیش ببریم.»

روستای طلسم شده

او معتقد است: «برای رفع کلی مشکلات در این منطقه، ضروری است تا دستورالعمل‌های لازم از سوی سازمان‌های بالادستی همچون استانداری ابلاغ شود و وضعیت مجوزهای ساخت و ساز در این محله روشن شود. ما به طور جدی در حال رایزنی برای برطرف کردن موانع پیش رو هستیم تا به امید خدا با انجام اقدامات لازم، سامان مناسب و قابل قبولی به محله‌ی نوروزآباد بخشیده شود.»

منبع:فارس

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
هرجا نگاه میکنی شده افغانی همه کار هم انجام میدن از واکس زدن تا ساختمان سازی اینا رو باید بیرون کنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
موافقم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
افغانیا باید از ایرانیا یاد بگیرن هشت سال تو بدترین شرایط جنگیدن ولی دست از کشورشون نکشیدن ولی الان ایران شعبه دو افغانستان شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
تو کشور خودمون فلسطین و لبنان و میانمارو یمن و ... زیاد داریم .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
احمدی نژاد حداقل ۷۰ درصد روستائیهاروخانه دار کرد.
کارش ۲۰ بود
گیلانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
کل این هیچ ربطی به آقای احمدی نژاد نداشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
متاسفم برای این فرد
&&&
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
خدا پدر احمدی نژاد را بیامرزه،کم بی خانمان را خانه دار کرد،بماند که بعضی از پیمانکاران از کیفیت زدند،الان هنون یارانه داره مشکل بعضی از فقرا رل حل میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
15سال ازدواج کرده بودم نتونسم خونه بسازم این مرد با آمدنش
خونه دارم کرد...... دمش گرم خدا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
احمدی نژاد خیلی آش دهن سوزیم نبود
توپانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
اینهاحاشیه نشینندکه مهاجرت کرده اندنمی شودهرجا بدون برنامه وزیرسازی رفت وروستاوشهرتشکیل دادحتی بایدمهاجرت ازشهری به شهردیگربایدبراساس امکانات هرشهروآبادی صورت پذیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
احمدی نژاد کجای این داستان بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
افغانیی که زندگی کردن تو بدترین جای کشور غریبه رو ترجیح به زندگی در کشور خودش بده غیرت نداره ؛مثل ادم برن کشور خودشون و بسازن واونجا کار کنن؛از این لحاظ ملت ایران حرف نداره هشت سال جوونامون با رژیم عراق و همدستاش جنگیدن؛اگر ماهم مثل عراقیا بودیم با از کشورمون مهاجرت میکردیم..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
ما رهبر دلسوزی که هم ردیف ضعفا بود داشتیم اما اونها ندارند و چشم امیدشون به ماست ما نباید محاسبات مادی را به محاسبات الهی ترجیه بدهیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
طلسم شده یعنی چه
من نمیدونم مسئولین کی میخوان با ساماندهی حاشبه ها و سایر کلونیها زنجیره فقر و اعتیاد و بیماری و بی سوادی و بزهکاری به نسل بعد را قطع کنن. ضربه اش را کل جامعه میخوره مایه تاُسفه زحمات بهداشتیها و آموزش و پرورشیها رو هم هدر میدن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
تنها مسئولی که پایش به این روستا رسید ، فقط احمدی نژاد بود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
جالب هست که مسئولین همیشه در مورد ایران می گن در ایران انقدر کار بر زمین مانده وجود دارد که اگر سالها با همه توان هم کار کنیم باز هم نمیرسیم آنوقت این همه هم بیکار داریم
مشکل ما عدم مدیریت طراح است که بتواند اشتغال طراحی و تولید کند و الا شاید تمام این مهاجرین هم اگر سر کار بروند باز هم نیرو کم بیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
خدا شکر که باز هم رد پای احمدی نژاد باعث تهیه گزارش شد والا شما تا صد سال دیگه هم پیداش نمی کردید
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
استباه می کنید با این منابع غنی زیر زمینی مگر یک همچنین جایی هم پیدا میشود استباه می کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
درست بگو احمدی نژاد اونجا چه ردی داشت که ما ندیدیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
اینایی که میگن احمدی نژادش کو؟جدی چشماتون ضعیفه؟یا مارو سر کار گذاشتین؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
منظور ابن که احمدی نژاد مسکن مهر را درست کرد که به این بینواها برسه ولی .......
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
ردش رو همه دیدن شما چطور ندیدی مشکل از خودته داداش
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
آنجا قبلا روستا بوده و انتقال پیدا کرده به نقطه ای دیگر حالا عده ای برای جمع آوری زباله آنجا سکونت کردن ، اشکال کار کجاست ؟ آیا دولت مقصر هست .آنجا که محل دپوی زباله است آیا از نظر بهداشتی درست است که انسان زندگی کند؟ نباید یکطرفه به قاضی رفت .مردمی که اونجا هستند کاشان جمع کردن زباله است و برای راحتی خودشون زن و بچه های خودشون رو هم در کنار زباله ها سکونت دادن . (البته آنجا چون خانه وجود داشته و تخریب نشده ، راحت آمدن ساکن شدن)که این کار غلط و سو استفاده است .در هر استان در محل دپوی زباله که از شهر حداقل 10 کیلومتری فاصله داره ، آدمهای زباله گرد پیدا میشه ، اگه تعدادی آنجا ساکن بشن و خونه بسازن ، آیا درست است ؟ قطعا خیر ، دولت نباید اجازه بده .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
جای تاسف داره کشو ر مابااین همه منابع باید اینجوری باشه ،تازه افغانی که باشن اوناهم انسان هستن ودرکشور مازندگی میکنن ،مابایدمیزبان خوبی باشیم ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
چی بگم فقط اینو میتونم بگم افغانستانم روزی جزئی از خراسان بزرگ بوده ما خراسانیها اصلا افغانیهارو خراسانی میدونیم نه کشوری بیگانه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
افغانها از گوشت و خون ایرانی ها هستند .
حتی قسمتی از عراق و روسیه و پاکستان و بحرین و امرات و .. از گوشت و خون ایرانی ها هستند و با هم برادر خونی هستیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
چی بگم فقط اینو میتونم بگم افغانستانم روزی جزئی از خراسان بزرگ بوده ما خراسانیها اصلا افغانیهارو خراسانی میدونیم نه کشوری بیگانه
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
افغانی ها باید با هماهنگی سازمان های بین المللی به کشورشان باز گردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
چی بگم با این گرانبهای مسکن دور از ذهن نیست که ماهم به این روز بیفتیم؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
واقعا متاسفم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
عزيزان افغاني بايد به كشورشان بازگردنند. الان در افغانستان دولت سر كار است و بايد بروند و كشور خودشان را بسازند. وقتي اونا روستاهايشان را خالي كند. طالبان و داعش جاي آنها را پر مي كنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
بهترین کار اول ساخت مسکن مهر در اونجاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
ساخت 36 واحد تو اونجا از دولت چيزي كم ميشه؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
از این موارد در اطراف پایتخت زیاد است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
وای بحال اوناییکه پولهاشونو میرن ویلا میخرن تا گاهی برای تفرج برن و خوش بگذرونن.کاش لوتیهایی مثل شهید ابراهیم هادی زنده بودن فقط درد اینهارو ما که صورتهامونو باسیلی سرخ نگه داشته ایم میفهمیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
چه ربطی داشت به احمدی نژاد ؟؟؟َ!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
بله چه ربطی به احمدی نژاد داشت...؟!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
منم میخواستم همینو بگم!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
پس نه مربوط به منه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
واقعا متاسفم
پاسخ ها
هادی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
متاسف بودن خشک و خالی دردی رو دوا نمیکنه. متاسف نباش! پاشو برو بهشون سر بزن پولی هم با خودت ببر خوشحالشون کن. چرا ما احساس مسئولیت نمی کنیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
اینجوری که بهتره
مجوز بدن قیمت اونجام سر به فلک میکشه و این بندگان خدا آوراه یه بیابون دیگه خدا میشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
این چه فرقی باحلبی آباد دارد؟بااین همه اعایی که داریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
خدایا به داد هممون برس
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
این که بیخ گوش پایتخت است! وای به حال روستاهای دور افتاده سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و هرمزگان و ....! علی برکت الله!
پاسخ ها
علی222
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
تک تک ما روز قیامت باید پاسخگو باشیم
خالصی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
ربطش به احمدی نژاد چی بود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
کجاش به احمدی نژاد ربط داشت ...!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
باید این خانواده ها رو به جای دیگری برای زندگی ببرند و کلا اینجا رو خراب کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
چه ربطی به احمدی نژاد داشت ؟؟؟
علی
|
United States
|
۰۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
اون مسئولی که این رو میبینه و کاری نمیکنه باید از الآن عذاب دنیا و آخرت رو قبول کنه
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
من دقیقا متوجه نشدم که توی کل این پنجاه سال مسئول اوضاع نوروز ٱباد احمدی نژاد بوده یا کلا توی پنجاه سال گذشته مسئول در کل کشور فقط و فقط احمدی نژاد بوده؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
احسنت
وحید
| - |
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
دمت گرم منم از این درعجبم تنها کسی که یه کم به درد مستضعفین رسید رو هر کی هر جور که بتونه می کوبه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
انتظار از احمدی نژاد واقعا زیاده، چون فقط اون نوکر مردم بود، بقیه ارباب بودن و هستن، ارباب مگه برا زیردستش کاری می کنه؟
خدا پدر و مادر شو بیامرزه.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
احمدی نژاد گرانی ها را با خودش آورد دستش درد نکنه
حسين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
تمام وجودم درد گرفت.
ناخواسته اشكهايم جاري ميشود از اين همه درد...
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
هر ایرانی و هر انسان حق زندگی داره
نژاد پرست نباشیم که بدترین جنگ در ایران میشه
زنده باد انسانیت چه ایرانی چه افغانستانی و چه عرب و غیره
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر