کد خبر: ۶۷۷۳۹۵۰
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹

ایران در حالی با پیش بینی نفت ۷۰ دلاری به استقبال سال آینده می‌رود که دیگر کشور‌های نفت خیز نیز پیش بینی‌های خود در خصوص قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ را اعلام کرده‌اند.

نفتی‌ها قیمت نفت در سال آینده را چند پیش‌بینی می‌کنند؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، پیش بینی قیمت نفت برای کشور‌های نفت خیز یکی از مهمترین ابزار‌ها برای مشخص شدن جهت‌گیری‌های اقتصادی است چرا که میزان ورودی و خروجی درآمد از محل نفت را مشخص کرده و در نتیجه دخل و خرج دولت‌های وابسته به نفت را روشن می‌کند.

از طرفی این فاکتور می‌تواند در تعیین نرخ رشد اقتصادی کشور و حتی نرخ تورم هم بسیار اثر گذار باشد. موقعیت ایران در این حوزه، اما با دیگر کشور‌های نفت‌خیز متفاوت است چرا که ایران با تحریم نفت امریکا مواجه است. هشت کشور از تحریم نفتی ایران معاف شده اند، اما با این حال هنوز ایران نمی‌تواند تمام و کمال حسابی بر نفت باز کند چرا که کاهش درآمد‌های نفتی در اثر تشدید تحریم‌ها گریزناپذیر خواهد بود.

دیگران چه می‌گویند؟

طبق مطالعات انجام شده و به نقل از رسانه‌های کشور قطر، این کشور پیش بینی خود در مورد قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی را تغییر داده است. قطر پیش بینی کرده است در سال ۲۰۱۹ میلادی متوسط قیمت هر بشکه نفت در بازار جهانی برابر با ۶۶ دلار خواهد بود در حالیکه وزارت نفت کشور قطر پیشتر متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ را برابر با ۶۹ دلار اعلام کرده بود. قطر انتظار دارد در این سال تقاضای نفت در کشور‌های اروپای غربی، ژاپن و چین هم کاهش پیدا کند. قطر متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی را برابر با ۶۹ دلار پیش بینی کرده است که نسبت به برآورد قبلی این کشور ۳ دلار کمتر است.


بیشتر بخوانید :  آیا افزایش قیمت نفت در سال 53 محصول اقدامات شاه بود؟


با این حال عربستان سعودی به وضعیت بازار خوش‌بینانه‌تر می‌نگرد و به مردم نوید افزایش میزان توان مالی دولت برای پرداخت هزینه‌های جاری کشور را داده است. عربستان اعلام کرده است در سال ۲۰۱۹ میلادی متوسط قیمت هر بشکه نفت در بازار جهانی برابر با ۷۸ دلار خواهد بود و عربستان در نظر دارد با حداکثر ظرفیت خود تولید کند.

بانک مرکزی کشور امارات هم در روز‌های آخر سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرده است متوسط قیمت هر بشکه نفت در سال جدید برابر با ۶۵ دلار خواهد بود و با این قیمت نفت، اقتصاد این کشور کوچک عضو شورای همکاری خلیج فارس می‌تواند شاهد افزایش نرخ رشد اقتصادی باشد.

منابع خبری کشور بحرین متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی را برابر با ۶۸ دلار پیش بینی کرده اند و اعلام کردند که با حداکثر ظرفیت نفت به تولید ادامه می‌دهند.

انتظار غیر اوپکی‌ها چیست؟

روسیه که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غیر اوپکی نفت در دنیا است متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی را برابر با ۷۰ دلار پیش بینی کرده است ودر نظر دارد میزان تولید خود را به بالغ بر ۱۱.۵ میلیون بشکه در هر روز برساند. این در حالیست اداره اطلاعات انرژی امریکا متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی را برابر با ۷۲ دلار و صندوق بین المللی پول برابر با ۶۸ دلار برآورد کرده است. اما سیتی بانک امریکا که هر ساله قابل اعتماد‌ترین پیش بینی قیمت نفت را ارایه می‌دهد، متوسط قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی را برابر با ۶۰ دلار اعلام کرده است. این بانک بر این باور است که اوپک به همراه روسیه و دیگر تولید کنندگان اوپکی امریکا را ترغیب خواهند کرد تا با حداکثر توان تولید کند و خود مابقی نیاز بازار را تامین می‌کنند. این بانک پیش بینی می‌کند در سال ۲۰۱۹ میلادی بازار نفت بازاری بسیار پر نوسان خواهد بود، زیرا اصلی‌ترین بازیگران این بازار منافع مشترکی ندارند و سیاست‌های مختلفی را نیز در پیش خواهند گرفت.

منبع: خبرآنلاین

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر