کد خبر: ۶۷۷۷۸۸۱
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۰
دیدیم؛ ندیدند/

دانشگاه‌های ایران برخلاف ادعای دشمنان پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته اند و در حال تربیت نیروی متخصص برای آینده کشور هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سالها پیش تعداد دانشگاه های کشور حتی به اندازه انگشتان دست هم نمی‌رسیدند و فقط  چند  دانشگاه در کشور وجود داشت و هر فردی  که میخواست تحصیلات عالیه خود را طی کند باید سختی  بسیار زیادی را می کشید و به دانشگاه راه پیدا می‌کرد اما امروز در دور افتاده ترین نقاط کشور هم دانشگاه‌هایی وجود دارند که همه آنها در حال ارائه خدمات و تربیت نیروی متخصص برای آینده کشور هستند.

امروز در هرشهری که قدم میگذاریم دانشگاه‌هایی را می بینیم که از دل آنها دانشجیان بسیار خوبی تربیت شده اند؛ دانشجویانی که  متخصصان کشور و آینده سازان ایران اسلامی هستند.

پیشرفت اقتصاد دانش بنیان در گرو رشد دانشگاه‌ها است

همواره از رشد اقتصاد  دانشبنیان صحبت می‌کنیم اما هیچگاه نمی‌گوییم که بسیاری از شرکت هایی که اکنون کارشان به صادرات رسیده از کجا شروع کرده‌اند و در کدام دانشگاه ها وجود دارند؛ استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان محصولات بسیار کارآمد و هایتک را تولید می‌کنند و   دانشجویان و فارغ التحصیلانی که در داخل کشور درس خوانده‌اند توانسته‌اند به این مهم دست پیدا کنند و علم دانش بنیان اگر پیشرفتی  داشته و اگر رشد کرده مدیون محیط مناسب‌ دانشگاهی است.

با رشد دانشگاه ها،  بهبود فضای درسی ،  تربیت متخصصان و دانشمندان، بسیاری از کشورهای غربی پیشرفت دانشجویان ایرانی را  سد راه خود دیدند و از ترسشان در اخبارها  و فضای مجازی گفتند که ایران دانشگاه و دانشجویان خوبی ندارد اما هر بار ارائه گزارش های تخصصی از سوی سازمان‌های معتبر  سبب برملا شدن ادعاهای واهی آنان شد.

خودباوری؛ مدال طلای پیشرفت را بر گردن دانشگاه‌های ایران انداخت/ موفقیت‌هایی که سد راه ادعاهای واهی دشمنان شدند

ایران بیشترین دانشگاه‌ها معتبر را درمیان کشورهای اسلامی دارد

لایدن یکی از نظام های معتبر ارزیابی دانشگاهی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را بر اساس شاخص های معتبر علم سنجی مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد؛  در سال ۲۰۱۸، دانشگاه های دنیا در ۹ شاخص در قالب ۲ معیار کلی مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی در لایدن مورد رتبه بندی قرار گرفتند.

بررسی دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی لایدن  نشان داد که عملکرد و کارنامه دانشگاه‌های ایران هرسال  در حال رشد بوده و کشور ما همانند سال‌های  گذشته رتبه نخست تعداد دانشگاه‌های برتر را در بین کشور های اسلامی به خود اختصاص داده است؛  در مقایسه با کشورهای همسایه چون عربستان، ترکیه و مالزی کشورمان بیشترین رشد تعداد دانشگاه‌ها در میان  دانشگاه های برتر دنیا داشته است؛  در رتبه بندی سال ۲۰۱۸ لایدن، کشور ترکیه ۱۹، مالزی ۵ و عربستان دارای ۴ دانشگاه بودند.

امسال  نام دانشکاه های چون  تهران، امیرکبیر، پزشکی تهران، صنعتی شریف، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، شیراز، تبریز، پزشکی شهید بهشتی، علوم تحقیقات تهران، شهید بهشتی، صنعتی خواجه نصیر، اصفهان، گیلان، کاشان، پزشکی اصفهان، پزشکی شیراز، پرشکی تبریز، پزشکی مشهد، بوعلی سینا و شهید باهنر کرمان درمیان برترین دانشگاه‌های جهان خودنمایی می‌کند و برگ زرینی برای کشورمان به حساب می‌آید.

ایران رتبه نخست تولید علم را در جهان اسلام کسب کرد

محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درباره پیشرفت مقالات علمی کشور گفت : نگاهی به آخرین داده‏ های مستخرج از معتبرترین پایگاه استنادی جهان (ISI) بیانگر آن است که جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست تولید علم را در جهان اسلام کسب کرده و بیش از ۲۲ درصد از کل تولیدات علمی کشورهای اسلامی را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: همچنین جمهوری اسلامی ایران با ثبت بیش از ۲۵ هزار و ۵۰۰ مدرک در پایگاه استنادی ISI توانست برای نخستین بار، در زمره ۱۵ کشور برتر دنیا از منظر تولید علم قرار گیرد.

با دست بسته و تحریم رتبه اول را به خود اختصاص دادیم 

کشورمان یکی از کشورهای صاحب نام جهان در بحث علمی است و در این راه غیرت جوانان، دانش دانشگاهیان و تلاش اساتید برای تربیت متخصصان را  نمی ‌توان نادیده گرفت؛  در شرایطی که دشمنان همواره صحبت از تحریم و تهدید و تنگنا می‌کردند جوانان ایرانی توانستند با کمترین امکانات و با دست بسته در رتبه اول کشورهای اسلامی بایستند و نام ۲۳ دانشگاه ایرانی را در میان سایر دانشگاههای جهان درخشان نگهدارند کشوری  که همواره از سوی برخی از همسایگان دچار مشکلات و تنگناها شده اکنون توانسته است آنها را از میان به در کند  و خود رتبه اول را در اختیار بگیرد.

خودباوری؛ مدال طلای پیشرفت را بر گردن دانشگاه‌های ایران انداخت/ موفقیت‌هایی که سد راه ادعاهای واهی دشمنان شدند

هزار فارغ التحصیلی که به ایران بازگشتند 

دانشگاه‌های های ایران و بهبود فضای کاری در آن‌ها سبب شده  تا بسیاری از فارغ التحصیلانی که در دانشگاه های رتبه یک جهان درس خواندند قید کار کردن در آن دانشگاه ها را زده و برای ادامه زندگی و فعالیت به کشور خودشان بازگرداند؛  علی مرتضی بیرنگ رئیس مرکز تعاملات بینالملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،درباره تعداد فارغ التحصیلان بازگشته به کشور گفت: توانسته‌ایم بیش از هزار دانشجوی فارغ التحصیلی که در دانشگاه های سطح یک دنیا درس خواندند  را به کشور بازگردانیم.

این دانشجویان کار در هاروارد و کمبریج را رها کردند و برای تاسیس شرکت های دانش بنیان در محیط‌های دانشگاهی به کشور بازگشتند.

کشوری که توان ساخت محصول نداشت امروز خط صنعت راه اندازی کرده است

 افزایش مراکز رشد، افتتاح مراکز کارآفرینی و ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت دانشجویان همه و همه از جمله اقداماتی هستند  که نه تنها منجر به بهبود فضای کسب و کار دانشجویان می‌شوند بلکه می‌تواند سبب درخشان شدن آینده پیش روی کشور هم باشند؛  کشوری که توان ساخت هیچ وسیله ای را نداشت امروز بدون نگاه به سایر کشورهای غربی خود خط صنعت راه انداخته است؛  دانشگاهیان و فارغ التحصیلان کمر همت بسته اند و دست به دست یکدیگر دادند تا دانشگاه های ایران را رونق ببخشند.

پیشرفت دانشگاه های ایران به قدری خوب بوده  که حتی کشورهای غربی هم نتوانستند آنها را نادیده بگیرند و در برخی از موارد مجبور شدند اعتراف کنند که دانشگاه‌های کشور ایران رشد بسیار خوبی را پشت سر گذاشته‌اند و تا چند سال آینده سردمدار دانشگاه‌های جهان خواهند شد.

خودباوری؛ مدال طلای پیشرفت را بر گردن دانشگاه‌های ایران انداخت/ موفقیت‌هایی که سد راه ادعاهای واهی دشمنان شدند

دانشگاه‌هایی که حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

هر ساله هنگامی که رتبه های دانشگاهی سراسر جهان اعلام می‌شود  نام ایران به عنوان یکی از کشورهایی که تعدادی زیادی دانشگاه خوب دارد اعلام می‌شود و نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فن بازار نشان داد که این رتبه بندی‌ها بی دلیل نیستند و دانشگاه‌های ما حرفی‌های زیادی برای گفتن دارند.  

ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان  در بحث دانشگاهی و دانشجویی همواره  دچار مشکلات عدیده‌ای بوده زیرا  کشورهای جهان برای ایران سنگ اندازی های بسیاری کردند و تحریم‌های زیادی را علیه ما اعمال کردند تا به زعم خود  و راه  پیشرفت ایران بگیرند اما دانشجویان ما نشان دادند که بر خلاف تصور  امریکا و صهیونیست‌ هیچ تهدیدی نمی‌تواند مانع از کارشان شود.

اگر اجازه ورود محصولی هایتک را به کشور ندادند جوانان خودشان در شرکت‌های دانش بنیان و در مراکز رشد دانشگاهی آن محصول را با کیفیت بهتر تولید کردند و صنعت را از کشورهای غربی بی نیاز کردند؛ ما امروز در رتبه‌ای  قرار گرفته‌ایم و  با افتخار سر خود را بالا می‌گیریم و می‌گوییم در  برابر  کشورهای  منطقه همچون عربستان آقایی می‌کنیم و موفق بوده‌ایم و راه پیشرفتمان هموار است. 

امروز تعداد مقالات، دانشگاه‌ها،  محصولات و بسیاری دستاورد دیگر نشان از راه روشن ایران دارد و به طور قطع پیشرفت بیشتر ااز آن ما خواهد بود.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
کشور را به دست جوانان خلاق، باهوش و با استعداد ایرانی بسپارید و شاهد رشد و پیشرفت کشور باشید. مشکل امروز کشور مدیریت فرسوده، سست، غیرخلاق و انگیزه کش است. شایسته سالاری دوای درد کشور است!
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر