کد خبر: ۶۷۸۱۶۰۵
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۰
شمس:

سرمربی پیشین تیم ملی فوتسال ایران با بیان اینکه این روزها در کار واردات گوشت برزیلی است، گفت: اعتبارم را در فوتسال به خاطر اینکه یک نفر از آرای من خوشش بیاید از دست نمی‌دهم.

به گزارش  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین شمس که اخیرا از سفر ویتنام و تدریس دوره سطح سه فوتسال در این کشور بازگشته است، در گفتگویی ضمن تشریح این سفر و برگزاری دوره‌های سطح بالای فوتسال، به استعفای علی کفاشیان از کمیته فوتسال واکنش نشان داد و همچنین تاکید کرد که نمراتش برای انتخاب بهترین‌های فوتسال جهان احساسی نبوده است.

مشروح گفتگوی حسین شمس در ادامه می‌آید:

دومین دوره «سطح سه» در ویتنام
 
دو سال پیش بود که دوره مربیگری سطح سه که دوره سطح بالایی است در ایران برگزار شد. امسال ویتنامی‌ها موفق شدند مجوز برگزاری دومین دوره را بگیرند. این اتفاق بزرگی برای ویتنام بود. ویتنام در فوتسال پیشرفت چشمگیری داشته است. تیم آن‌ها در دوره گذشته جام جهانی حاضر بود و در جام باشگاه‌های آسیا هم نایب قهرمان شدند. ۱۶ مربی تاپ ویتنام در این دوره حضور داشتند که سطح همه آن‌ها عالی بود. در پایان همه موفق شدند این دوره را پاس کنند.

مربیان ایران و ویتنام قابل مقایسه نیستند
 
سطح دانش مربیان ایران با مربیان دیگر در آسیا قابل مقایسه نیست. در دوره‌ای که در ایران برگزار شد افرادی مثل رضا حیدریان، وحید شمسایی، محمود خوراکچی، رضا صادقی و نفرات بزرگ دیگری حضور داشتند. ویکتور هرمانس، ناصر صالح و بنده مدرس این دوره بودیم، ولی خیلی اوقات می‌نشستیم و هنر مربیان حاضر در کلاس را تماشا می‌کردیم. واقعا دانش مربیان فوتسال ایران با کل آسیا قابل مقایسه نیست، ولی در مجموع، ویتنامی‌ها بعد از ایران قرار دارند و به نظرم از مربیان تایلند و ژاپن بالاتر هستند.

فرمول برگزاری دوره مربیگری سطح سه
 
نحوه برگزاری دوره سطح سه یک فرمول خاصی دارد که مجوزش را کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌دهد. یک کشور باید ابتدا سه دوره کلاس سطح یک را برگزار کند تا مجوز برگزاری سطح دو را به دست بیاورد. بعد از برگزاری سه دوره کلاس سطح دو، مجوز سطح بعدی به دست می‌آید. بالاتر از سطح سه هم دوره پرولایسنس است که مربیان باید زبان و کامپیوتر بدانند. فکر می‌کنم از دو سال آینده بتوان این دوره را در آسیا هم برگزار کرد.
 
به جای فوتسال از برزیل گوشت وارد می‌کنم
موافقت AFC با برگزاری دومین دوره در ایران
 
برای برگزاری دومین دوره سطح سه اقدام کرده ایم و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم با آن موافقت کرده است. قرار است اسفندماه و بعد از اتمام لیگ این دوره برگزار شود تا مربیان ما درگیر مسابقات نباشند. در حال حاضر ۹۰۰ مربی داریم که سطح دو را گذرانده اند، ولی فقط ۲۴ نفر از آن‌ها در دوره قبل حاضر بودند. ایران نیاز دارد که مرتب و حداقل سالی یکبار دوره سطح سه را برگزار کند.

پرهیزکار خودش قبول دارد که در فوتسال تخصص ندارد
 
زمان استعفای آقای کفاشیان ایران نبودم و اطلاعات زیادی ندارم. در سایت‌ها خوانده ام که کفاشیان هنوز سر کارش حاضر می‌شود. گویا به خاطر فشار سازمان‌های نظارتی بود که او استعفا کرد، ولی در کمیته فوتسال حاضر می‌شود. داوود پرهیزکار جانشین کفاشیان هم از جوانان خوب است، اما خودش هم قبول دارد که تخصصش را ندارد. ما به این معضل در جای جای کشور عادت کرده ایم که به افرادی که تخصصی ندارند پست می‌دهند.

به جای فوتسال از برزیل گوشت وارد می‌کنم
یک نظر هم از فوتسالی‌ها نخواستند
 
جالب است که حتی برای انتخاب سرپرست کمیته فوتسال، یک نظر هم از اهالی فوتسال نخواستند. نمی‌دانم اسمش را چه می‌شود گذاشت. آدم‌هایی هم هستند که می‌دانند شایستگی اش را ندارند، ولی بازهم این پست‌ها را قبول می‌کنند. ما هم که نشسته ایم و نگاه می‌کنیم. فوتسال مثل مریض رو به موت است که نمی‌شود کاری برایش کرد. دستان ما را بسته اند و فقط نشسته ایم و نگاه می‌کنیم. منتظریم اتفاق بهتر و جدیدی رخ بدهد، ولی بدتر می‌شود که بهتر نمی‌شود.

امیدوارم در امجدیه برای هم گریه و زاری نکنیم
 
ما که بازنشسته شدیم، ولی امیدوارم آقای پرهیزکار از جوانان و فوتسالی‌ها استفاده کند. آدم‌های جوان و تحصیلکرده زیادی در فوتسال داریم نفراتی مثل سفال منش و صادقی که مدرک دکترا دارند، ولی هیچ اثری از این‌ها در فوتسال نمی‌بینید. امثال رضا حیدریان و وحید شمسایی هم بیرون نشسته اند. امیدوارم روزی نیاید که یک روز از خواب بیدار شویم و بگویند یکی از اهالی فوتسال مثل ایرج دانایی فرد در گذشته است. آن موقع در ورزشگاه امجدیه شیون و زاری کنیم.

فوتسال طلاقم داده است و در کار واردات گوشت هستم!
 
چند سال است که از فوتسال جدا هستم و فقط تدریس می‌کنم. الان در کار واردات گوشت از برزیل هستم. فوتسال ما را طلاق داده است! صبح به صبح به شرکت می‌روم تا گوشت کیلویی ۳۰ هزار تومان وارد کنیم. به جای فوتسال دنبال قیمت گوشت هستم. دوست ندارم به فوتسال برگردم. دیگر نمی‌خواهم درباره این رشته هم حرفی بزنم. برای تیم ملی فوتبال هم در جام ملت‌ها آرزوی موفقیت می‌کنم. از ته دلم راضی نیستم به فوتسال برگردم مگر برای تدریس و آنالیز مسابقات. حاضر نیستم در هیاهویی که نقشی در رفتن و آمدن هایش ندارم، باشم. امسال سال مقدماتی برای جام جهانی ۲۰۲۰ فوتسال هم هست و برای تیم ملی و کادر فنی اش آرزوی موفقیت می‌کنم.
 
به جای فوتسال از برزیل گوشت وارد می‌کنم
اعتبارم را به خاطر اینکه یک نفر خوشش بیاید از دست نمی‌دهم
 
درباره نمراتی که برای انتخاب برترین‌های فوتسال جهان دادم باید بگویم تلاش کردم حداقل به تمام ایرانی‌هایی که در لیست بودند رای بدهم، اما چون آرا منتشر می‌شود نمی‌توانستم نمرات احساسی بدهم. وقتی تیم یا بازیکنی بهتر از تیم یا بازیکن ایران بوده است، باید همان را انتخاب می‌کردم. در فوتسال اعتبار داریم و باوجود اینکه ۱۰ سال است از این رشته دور هستیم، اما هنوز از ما رای می‌خواهند. حاضر نیستم این اعتبار را به خاطر اینکه یک نفر خوشش بیاید از دست بدهم.

منبع: مهر

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر