کد خبر: ۶۷۸۹۲۴۴
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۶

نمایشگاه عکس «رضا امن زاده» با موضوع دریاچه ارومیه در نگارخانه حوزه هنری آذربایجان غربی برپا شد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ،نمایشگاه عکس «رضا امن زاده» با موضوع دریاچه ارومیه که در نگارخانه حوزه هنری آذربایجان غربی تا ۲۰ دی سال جاری در حال برگزاری هست، نگین فیروزه‌ای آذربایجان را به تصویر کشیده و احساس مسئولیت اجتماعی در قبال مسایل زیست محیطی را در مخاطب به چالش کشیده است، اما امید‌ها برای بازگشت زندگی به آن را در گرو آینده معرفی می‌کند.

دراین نمایشگاه ۳۵ اثر در ابعاد ۳۰*۴۵ به سبک استیج و مستند در معرض دید عموم قرار گرفته است که در عین انسجام، روایت‌های گوناگونی از حال و روز دریاچه ارومیه را بیان کرده و مخاطب را در مراحل مختلف از نظر مفهوم، محتوا و حتی احساس و عواطف به چالش کشیده است.
 
در بدو ورود به نمایشگاه جمله‌ای از «فریدون مشیری» به چشم می‌خورد که نام این نمایشگاه را به خود مزین کرده است؛ «تو روزی باز خواهی گشت» که نشان از امیدواری به آینده روشن دریاچه ارومیه دارد.

۱۵ قطعه عکس آغازین نمایشگاه دریاچه ارومیه را در انزوا و به دور از حضور انسان نشان می‌دهد و پس از حضور عنصر انسانی در تصاویر نه تنها انزوای دریاچه به پایان نمی‌رسد بلکه حضور انسان‌ها به صورت منزوی، تنهایی دریاچه را بیشتر نمایان می‌کند.

رضا امن زاده خالق آثار این نمایشگاه نیز با بیان اینکه چیدمان تصاویر را به گونه‌ای انتخاب کرده است تا این انزوا را به مخاطب نشان دهد، گفت: تصاویر به صورت سیاه و سفید به نمایش درآمده است، زیرا معتقدم به این طریق احساسم در مورد این آثار و پیام نمایشگاه را با صراحت بیشتر به مخاطب انتقال می‌دهم.

زاویه باز در کادربندی و استفاده نکردن از رنگ در اغلب آثار، غربت و ناامیدی را به بیننده القا کرده و در نگاه اول مخاطب را با تناقضی در عنوان و آثار نمایشگاه روبرو می‌کند که به گفته عکاس این تناقض آگاهانه و از روی عمد است.

امن زاده رسالت عکاس مستند را بازگویی واقعیت بدون دستکاری توصیف کرد و افزود: با توجه به شرایط کنونی دریاچه ارومیه ناامیدی حس غالب در تصاویر است و ترس و اضطراب را در مورد سرنوشت دریاچه به نمایش می‌گذارد؛ من به عنوان یک عکاس شرایط حال دریاچه و احساسم را مستند کردم، ولی با این حال در انتخاب عنوان نمایشگاه مایل بودم که امیدوارانه به سرنوشت نگین آبی آذربایجان نگاه کنم.

در میان تصاویر سیاه و سفید، سه اثر رنگی به چشم می‌خورد که اتمسفر نمایشگاه را تغییر می‌دهد و به نظر می‌رسد که رنگ در این تصاویر گذشته دریاچه را به مخاطب یادآوری می‌کند و آینده پر امید را نوید می‌دهد.

رضا امن زاده متولد ۱۳۵۵ در ارومیه بوده و دارای مدرک کارشناسی در رشته «ارتباط تصویری» است؛ وی با فیلم کوتاه 'راهی' در سال ۱۳۷۹ وارد عرصه فیلمسازی شد.

'بازگشت'، 'صدایی که نشنیدیم'، 'اتاق پرواز'، 'پارکینگ'، '۵۰۱' و 'اورموگولی /دریاچه ارومیه/' فیلم‌های کوتاهی است که این هنرمند پیش از این نویسندگی و کارگردانی کرده است.
 
انتهای پیام/م
 

برپایی نمایشگاه عکس در ارومیه

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر