کد خبر: ۶۷۸۹۸۹۵
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
صالحی در پاسخ به محمودی:

وزیر فرهنگ گفت: وزارت ارشاد به دنبال شفافیت هرچه بیشتر در نظام وقف است.

سیدی/ عینی/ادامه وزیر فرهنگبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه، ۱۸ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان سوال سمیه محمودی نماینده شهرضا درباره عدم شفافیت در نظام وقف، گفت: توجه به نظام موقوفات می‌تواند مسیر حال و آینده را در حوزه این امر فرهنگی تداوم دهد.

وی افزود: وزارتخانه به دنبال شفافیت هرچه بیشتر در این نظام است و  تقویت دولت الکترونیک یکی از موضوعاتی است که پیگیری می‌کنیم تا فضای کاغذ و مراجعات حضوری از بین برود و سامانه‌های گویا باعث مراجعه غیر حضوری شود.

وزیر فرهنگ تصریح کرد: در حال حاضر سامانه‌های فراوانی برای حوزه وقف داریم، این سامانه‌ها باعث شده مراجعات کاغذی به حداقل برسد.

صالحی اظهار کرد: نظام اسنادی اوقاف، نظام قرارداد‌های وقف، نظام پرداخت‌های مطابق قرارداد‌ها و نظام اجرای نیات واقفین از مهمترین حوزه‌هایی است که مورد شفافیت واقع شده که البته این شفافیت نیازمند نظام حسابرسی پیوسته و آشکار است تا تراز‌های مالی اتفاق بیفتد و بعد‌ها در معرض افکار عمومی قرار گیرد.

وی گفت: وقف، پایگاه تمدنی و اساسی برای حوزه خدمات فرهنگی، اجتماعی و دینی است که باید اعتمادسازی در آن صورت گیرد و رئیس جدید به دنبال دستیابی به این اهداف است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: باید حوزه اسنادی شفاف‌تر شود و مورد بازخوانی و استنادسازی قرار گیرد که گام‌هایی در این مسیر طی شدهاست، در حال حاضر در حوزه بازخوانی و قرائت جدید اسناد قرار داریم چنانچه تاکنون ۱۶ هزار سند وقفی بازخوانی جدید و بارگذاری شده و در بانک اصناف قرار گرفته است.

صالحی بیان کرد: بحث نیات واقفین هم مورد لیست‌برداری روشن قرار گرفته و باید مسیر دقیقی را طی کند، در آغاز دوره جدید نظام اسنادی و احصاء نیات واقفین را دنبال می‌کنیم و معتقدیم قرارداد‌های وقف باید به صورت آنلاین قابل مراجعه بوده و در فضای عمومی در دسترس باشد.

وی خاطرنشان کرد: باید درباره هیئت امنا دقت بیشتری شود تا اعتماد منطقه‌ای و محلی ایجاد کند چرا که هر بقعه یک سازمان مستقل و مجموعه حقوقی است که سازمان‌های مالی آن باید به صورت کامل ثبت و ضبط شود و امکان انتشار داشته باشد.

صالحی در پایان گفت: معتقدم هر چقدر بیشتر با شفافیت عمل کنیم مردم جامعه برای وقف‌های بیشتر اعتماد خواهند کرد، مردم جامعه مانند آب هستند و اگر آب خشک شود، دیگر چیزی باقی نخواهند ماند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر