کد خبر: ۶۷۹۰۲۰۸
گروه : مرکزی » اراک
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
کد خبر : ۶۷۹۰۲۰۸
گروه : مرکزی » اراک
رئیس شورای عالی زکات کشور:

رئیس شورای عالی زکات کشور گفت: اقتصاد مقاومتی در کشور باید به درستی مدیریت و پیاده سازی شود تا شاهد شکوفایی معنوی جامعه نیز باشیم.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، آیت الله سید رضا تقوی رئیس شورای عالی زکات کشور روز سه شنبه در همایش شورای زکات استان مرکزی در اراک، گفت: درست است که تحریم‌ها بر اقتصاد کشور و معیشت مردم اثر گذاشته، ولی اگر موضوع اقتصاد مقاومتی که از توصیه های رهبر معظم انقلاب به شمار می رود، در کشور به درستی مدیریت شده بود قطعا کشور تا این اندازه درگیر مشکلات اقتصادی نمی شد.

وی افزود: احکام اسلام اعم از واجب و حرام، مستحب و مکروه، دارای فلسفه ای است. خداوند بر این اساس فلسفه و حکمتی را دنبال می‌کند. قوانین اسلامی ضمن این که از آسمان نازل شده، زمینی هم است.

تقوی خاطرنشان کرد: همه این احکام برای اداره امور زندگی انسان از طرف خداوند به وسیله پیغمبر اکرم(ص) اعلام شده، بنابراین با اجرای احکام اسلامی باید زندگی روان‌تر، با نشاط تر و نورانی تر داشته باشیم.

رئیس شورای عالی زکات کشور بیان داشت: اسلام یک مجموعه است، نمی توانیم بخشی از آن را اجرا و پیاده کنیم و نسبت به بخش دیگر آن بی اعتنا باشیم. اگر مسائل معنوی اسلام را مورد توجه قرار داده ولی مسائل مادی و اقتصادی که جامعه بر مبنای آن اداره شود را اجرا نکنیم، در مسایل معنوی هم مشکل پیدا می کنیم.

تقوی بیان داشت: همچنین اگر صد در صد به مسائل اقتصادی بیاندیشیم و به دنبال پیاده کردن آن باشیم ولی به معنویت توجه نکنیم، اقتصاد نیز مشکل پیدا می کند.

رئیس شورای عالی زکات کشور خاطرنشان کرد: در اسلام معنویت با مادیات در ارتباط است. اگر بحث از دنیا می کنید بحث از آخرت هم دارد، کسی که در دنیا مشکل داشته باشد معیشت مناسبی نداشته باشد معاد و آخرت مناسبی هم ندارد، این نگاه اسلام است.

تقوی ادامه داد: فقر کفر می آورد، اگر جامعه را به لحاظ معیشتی و اقتصادی خوب اداره نکنیم و مردم نتوانند زندگی شان را اداره کنند، به دنبال دین و دیانت هم نمی روند، پس باید اسلام را جامع ببینیم.

رئیس شورای عالی زکات کشور بیان داشت: زمانی تبلیغ روحانیت موثر است که زندگی مردم در حد معمول و معقول و در مسیر عادی حرکت داشته باشد. برخی ما را محکوم می‌کنند که موفق نبودیم، ولی من می گویم آنها موفق نبودند که نتوانستند صحنه اقتصاد را به خوبی اداره کنند. البته مسئولیت روحانیت هم سنگین است و هر کدام کم کاری کنیم، چرخ دیگری لنگ می ماند.

رئیس شورای عالی زکات کشور در بخش دیگر سخنان خود خاطرنشان کرد: حضرت علی(ع) با آن همه شجاعتشان بارها فرمودند از یک چیز می ترسم که آن هم فقر است. حضرت علی (ع) هرگز از صحنه فرار نکرد و همیشه در متن بود. امروز نیز اگر صحنه اقتصاد مقاومتی است باید آنجا باشیم، اگر صحنه دفاع مقدس است باید آنجا باشیم، اگر صحنه مقابله با تهاجم فرهنگی است باید آنجا باشیم. اگر پیرو این امام بزرگوار باشیم موفق خواهیم بود.

بر اساس این گزارش وی اضافه کرد: اولین وظیفه حاکمیت این است که زندگی مردم را خوب اداره کند، چه در بحث مسائل دنیوی، چه در مسئله آخرت و معنویت، چراکه دنیای بدون معنویت و مادیت هر کدام به تنهایی خطرناک است. بعضی اوقات برخی از کارها و روش ها اسلامی نیست و روحانیت باید اینها را بگوید که به پای اسلام گذاشته نشود.

وی ادامه داد: حاکمیت اسلامی موظف است به زندگی فقرا و مستمندان برسد و البته امثال زکات و خمس و صدقات، بخشی از کار است. باید برنامه‌ریزی و نسبت به رفع مشکلات اقتصادی کشور حساسیت نشان داده شود.

رئیس شورای عالی زکات کشور ادامه داد: مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید دارند مشکلاتی که در جامعه پیش آمده چند دسته بوده و فقط بخشی مربوط به تحریم است، اما برخی از مشکلات اقتصادی مربوط به مباحث ناشی از مدیریت است که در این زمینه باید به طور جدی اقدام شود.

انتهای پیام/ب

تاکید رئیس شورای عالی زکات کشور بر مدیریت درست در کشور

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ