کد خبر: ۶۷۹۳۱۸۳
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد؛

عباسی، از صادرات سالانه حدود ۳ تا ۴ هزار دستگاه تراکتور از ۲ کارخانه تولیدی به بازار‌های هدف خبر داد.

صادرات سالانه ۴ هزار دستگاه تراکتور به بازار‌های هدف به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،کامبیز عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی در سومین نمایشگاه بین‌المللی ادوات، ماشین‌آلات کشاورزی، نهاده‌ها و سیستم‌های نوین آبیاری، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی تهران یکی از نمایشگاه‌های اثرگذار و توزیع لوازم و تجهیزات کشاورزی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه تمامی ماشین‌آلات عرضه شده در نمایشگاه از استاندارد کامل برخوردار هستند افزود: در این نمایشگاه ماشین آلات با بهترین تکنولوژی‌های نوین ارائه شده و همواره کشاورزان و بهره‌برداران بخش فرصت دارند در  مدت ۳ روز، ضمن بازدید از نمایشگاه، با تکنولوژی‌های روز آشنا شوند چرا که هدف از برگزاری این نمایشگاه، معرفی تکنولوژی‌های جدید به کشاورزان و بهبود شرایط تولید است.

عباسی با اشاره به اینکه درحوزه ماشین‌آلات کشاورزی از خود اتکایی ۹۰ تا ۹۵ درصدی برخوردار هستیم بیان کرد: علی رغم تمامی تحریم‌های ظالمانه علیه کشور، شرکت‌های خارجی همچنان قرارداد و همکاری‌شان را با ما حفظ کرده اند. بسیاری از نشان های تجاری خارجی و مطرح، در این نمایشگاه حضور دارند.

به گفته این مقام مسئول، در بخشی از ماشین آلات همچون زراعت برنج، باغبانی، شیلات، تولید خوراک دام، طیور و آبزیان و ماشین آلات شیر دوش نیازمند واردات هستیم؛ که با توجه به استمرار همکاری با کشور‌ها مشکلی در این زمینه نداریم.

وی ادامه داد: در حوزه ماشین‌آلات به کشور‌های افغانستان، پاکستان، عراق، همسایگان شمالی و کشور‌های نزدیک ایران و در تراکتور به آفریقا و آمریکای جنوبی صادرکننده هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کیفیت ماشین آلات داخلی با مشابه خارجی تفاوتی ندارد، گفت: تولیدات ایرانی از نظر قیمت هم در مقایسه با نشان های تجاری مطرح خارجی، ۴۰ تا ۶۰ درصد ارزان‌تر هستند.

عباسی از صادرات سالانه حدود ۳ تا ۴ هزار دستگاه تراکتور از  ۲ کارخانه تولیدی به بازار‌های هدف خبر داد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۲ تاکنون بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است، افزود: بر این اساس هیچ یک از  بانک های  کشاورزی کشور، اجازه ارائه ندادن تسهیلات به بهره‌برداران را ندارد.

وی ادامه داد: امسال ۱۴ هزار دستگاه تراکتور و ۵۰۰ دستگاه کمباین در اختیار بهره‌برداران بخش کشاورزی قرار گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد چشم گیری داشته است.

به گفته رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از ابتدای دولت یازدهم تاکنون سالانه هزار و دویست میلیارد تومان تسهیلات در اختیار بهره‌برداران بخش کشاورزی قرار گرفته است که با این وجود برخی از نیاز‌های ماشینی فعالان این بخش مرتفع شده است، این امر خود اتکایی محصولاتی همچون برنج، چغندر قند وگندم را به همراه داشته است.

عباسی با اشاره به اینکه طی ۷ سال گذشته سالانه صد ماشین مورد ارزیابی قرار گرفته است، بیان کرد: هم اکنون تعداد دستگاه های مورد ارزیابی به هزار مورد ارتقا یافته است که از این تعداد ۸۰۰ دستگاه مربوط به آبیاری و ۲۰۰ دستگاه متعلق به تجهیزات ماشین است، این امر موجب شده است تا کشاورزان رغبت بیشتری نسبت به استفاده از این ماشین آلات داشته‌ باشند.

وی در خصوص آخرین وضعیت توسعه کشاوری حفاظتی در بخش کشاورزی  گفت: مهمترین رکن کشاوری حفاظتی، مکانیزاسیون است که روند توسعه کشاورزی را بر عهده دارد. کم خاک ورزی و بی خاک ورزی مهمترین رکن کشاورزی حفاظتی است که تجهیزات آنها متعلق به کار‌های کشت است  و در کشور ما به مقدار مورد نیاز تولید می‌شود، بطوریکه  سالانه ۴ تا ۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه تولید و در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد.

عباسی ادامه داد: طی چند سال اخیر ۲ و نیم میلیون هکتار از اراضی تحت پوشش به روش کم خاک ورزی و بی خاک ورزی کشت مستقیم شده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کیفیت بذرکار‌های داخلی تفاوتی با مشابه خارجی ندارند افزود: این در حالی است که قیمت بذر کار‌های داخلی یک پنجم تا یک ششم مشابه خارجی خود است.

وی با اشاره به اینکه برای بودجه سال ۹۸،  ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بهره داران بخش کشاورزی پیشنهاد داده شده است، بیان کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده برای بودجه سال آینده، در نظر داریم ۳۰ تا ۴۰ درصد میزان تسهیلات با نرخ بهره ۴ تا ۶ درصد و ۶۰ تا ۷۰ درصد باقی مانده با بهره ۱۵ درصد از خط اعتباری مکانیزاسیون تأمین شود. همواره پیش بینی می‌شود که این میزان تسهیلات در بودجه سال آینده مورد پذیرش قرار گیرد.

عباسی با اشاره به دلایل گرانی ماشین آلات در بازار گفت: افزایش قیمت مواد اولیه تولید ماشین آلات دلیل اصلی نوسات اخیر در بازار به شمار می‌رود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در ارتباط با دنیای مکانیزاسیون مشکلی نداریم، بیان کرد: با وجود مراودات تجاری با بسیاری از کشور‌های آسیای جنوب شرقی، آفریقایی، اروپایی و آمریکای لاتین در زمینه صادرات و واردات ماشین آلات،  نقل و انتقال پول مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه سالانه ۲۰ هزار دستگاه مکانیزاسیون مورد نیاز بخش کشاورزی است، گفت: طی این ایام سالانه ۱۳ هزار دستگاه و در برخی مواقع بیش از این رقم دستگاه تأمین شده و در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است.

گفتنی است؛ سومین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات کشاورزی، نهاده‌ها و سیستم‌های نوین آبیاری از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ دی ماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران فعال است.

انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر