کد خبر: ۶۷۹۶۰۶۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
ادعای آب منطقه‌ای آذربایجان غربی؛

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت:سهم سد‌ها در خشکی دریاچه ارومیه تنها هفت درصد برآورد شده است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ،یاسر رهبردین معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: بر اساس بررسی‌های دفتر مطالعات شرکت آب منطقه‌ای و ستاد احیای دریاچه ارومیه، ۹۳ درصد سهم خشکی دریاچه ارومیه مربوط به تغییر رژیم بارش ها، تغییرات اقلیمی، تغییر الگوی کشت و همچنین افزایش سطح زیرکشت در این حوضه است.

وی با اشاره به اهداف احداث سدها، بیان کرد: سد‌های موجود استان در راستای تامین آب مطمئن، کنترل و توزیع عادلانه آب، مهار سیلاب‌ها و جلوگیری از بروز مشکلات و خطر‌های ناشی از وقوع سیلاب احداث شد.
 
وی بیان کرد: به طور مثال سد شهرچای ارومیه ۷۰ درصد از آب شرب مردم ارومیه را تامین می‌کند و در سیلاب‌های فروردین ۲ سال گذشته شاهد آن بودیم که خسارت و مخاطره‌ای برای مردم این منطقه ایجاد نشد، اما در رودخانه‌های باراندوز و نازلو شاهد خسارت به کشاورزان این مناطق بودیم که در سیلاب‌های بعدی نیز ادامه یافت.
 
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با انتقاد از برخی آمار غیرکارشناسی در موضوع توسعه کشاورزی و با اشاره به اجرای طرح‌های تعادل بخشی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ادامه داد: حضور مستمر ۴۱ اکیپ گشت و بازرسی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه باعث کاهش اضافه برداشت غیرمجاز از آبخوان‌ها شده است.
 
به گفته وی از اقدامات مهم در این بخش می‌توان به توقیف یکهزار و ۱۰۰ دستگاه موتورپمپ آب غیرمجاز، توقیف ۲۱۳ دستگاه حفاری غیرمجاز، پر و مسلوب المنفعه کردن سه هزار و ۷۰۰ حلقه چاه غیرمجاز و نصب و راه اندازی چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های دارای پروانه بهره برداری در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اشاره کرد.
 
انتهای پیام/م
 

نقش سد‌ها در خشکی  دریاچه ارومیه  چند درصد است؟

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر