کد خبر: ۶۷۹۶۸۷۹
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۷

هفتادمین جلسه علنی شورای شهر شیراز با سه نطق پیش از دستور و بررسی ۵ لایحه برگزار شد.

هفتادمین جلسه علنی شورای شهر شیرازبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، حیدر اسکندرپور شهردار شیراز بعد از ظهر امروز در هفتادمین صحن علنی شورای شهر حاضر شد و لایحه برنامه توسعه ۵ ساله سوم شهر شیراز را ارائه و به شورا تقدیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه بررسی و نقد این برنامه به ارزش آن می‌افزاید، ادامه داد: کشور سابقه ۷۰ ساله در برنامه توسعه‌ای دارد، در شهر شیراز نیز تاکنون دو برنامه ۵ ساله اجرا شده است که در برنامه سوم سعی کردیم با بررسی دو برنامه قبلی، شرایط اقتصادی کشور، محدودیت‌ها و همچنین مدیریت یکپارچه شهری لحاظ شود.

اسکندرپور ادامه داد: برنامه ۵ ساله با چهار شرایط خیلی بد بینانه، بد بینانه، میانه و خوش بینانه تدوین شده است، در بخش درآمدی در حالت خیلی بدبینانه ۱۸ هزار میلیارد تومان و در شرایط خوش بینانه ۲۷ هزار میلیارد تومان طی ۵ سال آینده پیش بینی کردیم که متناسب با آن پروژه نیز تعریف شده است.

وی با بیان اینکه بودجه‌های سنواتی با لحاظ کلیت برنامه‌ی توسعه ۵ ساله تنظیم خواهد شد، گفت: سعی شده تا برنامه ۵ ساله با اتکا به ارزش‌ها و قابلیت‌های شهر شیراز و چشم انداز شهر و پاسخگویی به نیاز‌های شهروندان طراحی شود.

شهردار شیراز بیان کرد: در تدوین این برنامه تلاش شده است تا زیست پذیری، شفافیت، کاهش نابرابری، توسعه، عدالت محوری و حرکت به سمت حکم رانی مطلوب را داشته باشیم.

وی اظهار کرد: نحوه تنظیم برنامه توسعه ۵ ساله سوم هدف گرا و مسئله گرا است، یعنی مسائلی که در شیراز با آن روبرو هستیم مورد توجه و مبنا برای برنامه قرار دادیم.

اسکندرپور با بیان اینکه این برنامه در ۵ محور اجتماعی فرهنگی، اقتصادی و مالی، محیط زیست کالبدی، حمل و نقل و ترافیک و مدیریت شهری تنظیم شده است، گفت: با پرهیز از کلی گویی تلاش شده در هر سطح از برنامه به پروژه برسیم، از بین پروژه‌های پیشنهادی نیز آن‌هایی که دارای اولویت هستند به شورا معرفی خواهد شد.

شهردار شیراز با بیان اینکه به دنبال این هستیم تا شهر را زیست پذیر کنیم، ادامه داد: برای این کار علاوه بر بودجه مشارکت شهروندان به عنوان سنگ بنا در نظر گرفته شده است و مکانیزم‌هایی نیز در جهت زیست پذیر شدن شهر در برنامه دیده شده است.

وی یادآور شد: شهر شیراز در سال‌های گذشته متناسب توسعه پیدا نکرده است، در این برنامه با بررسی مشکلات مختلف شهر با رویکرد تبعیض مثبت تلاش کردیم بخش‌هایی از شهر که پیش از این مورد توجه واقع نشده نیاز سنجی و برای رفع کمبود‌ها اقدام کنیم.

اسکندرپور تصریح کرد: برای تمام بخش‌های برنامه امکان پایش و سنجش را قرار دادیم که بدانیم چقدر از برنامه محقق شده است.

وی با بیان اینکه شعار شورای فعلی و شهرداری حفظ کرامت انسانی است که شهرداری الکترونیک میتواند آن را محقق کند، افزود: تا هوشمندسازی نشود، هرچقدر مدیران جابه جا شوند و دستگاه‌های نظارتی فعال باشند اتفاق مثبتی اتفاق نمی‌افتد، باید فرآیند‌ها اصلاح شود تا کارکرد خود را داشته باشند؛ امیدوارم در این برنامه تمام مراحل صدور پروانه ساختمانی به صورت هوشمند انجام شود.

شهردار شیراز تصریح کرد: تسهیل حمل و نقل شهری در برنامه دیده شده است چراکه حمل و نقل امروز در کلان شهر‌ها به ماموریت ویژه تبدیل شده است و در همین جهت توسعه مترو، خطوط اتوبوس رانی، بی ارتی، تراموا و فراهم کردن بستر دوچرخه سواری در برنامه مورد توجه قرار گرفته داشت.
انتهای پیام/م

برنامه سوم توسعه شهر شیراز ارائه شد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر