کد خبر: ۶۷۹۸۷۹۸
گروه : مهاباد » مهاباد
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: بالغ بر ۳۹ گونه انواع پرندگان در تالاب‌های مهاباد سرشماری شد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،فاروق سخنور رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد با اعلام اتمام سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنار آبزی در تالاب‌های مهاباد، خصوصاً پناهگاه حیات وحش تالاب بین المللی کانی برازان گفت: هر سال با شروع فصل زمستان در اواسط دی ماه با حضور کارشناسان استانی و شهرستانی عملیات سرشماری زمستانی به منظور آگاهی از وضعیت جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی با استفاده از تلسکوپ و دوربین‌های چشمی انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: امسال ۳۹ گونه انواع پرندگان و در جمعیتی بالغ بر ۵۰ هزار بال پرنده مشاهده و سرشماری شد که شامل گونه‌های مانند پلیکان سفید، غاز خاکستری، باکلان کوچک، اردک‌های سرسبز، نوک پهن، سرحنایی، تاجدار، خوتکا و ... می‌باشند.

سخنور گفت: سرشماری در بیش از ۸ سایت شامل تالاب‌های بین المللی قوپی بابا علی و کانی برازن، قره قشلاق، یوسفکند، رودخانه و سد مهاباد همچنین در تالاب‌های سواحل جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه شامل تالاب‌های گروس، داشخانه و قوپی قازان در محدوده شهرستان مهاباد انجام شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد افزود: برنامه‌های سرشماری برای آگاهی از تنوع و تعداد پرندگان در زیستگاه‌ها انجام و اطلاعات و نتایج حاصل از سرشماری به اداره کل ارسال و آمار و اطلاعات بلندمدت پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر، به عنوان پایه و اساس بررسی اندازه و روند تغییرات جمعیتی در تدوین برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی جمعیت‌های پرندگان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

پناهگاه حیات وحش تالاب کانی برازان با وسعت ۹۲۷ هکتار با داشتن بیشترین فراوانی و غنای گونه‌ای در بین تالاب‌های مهاباد از زیستگاه‌های مهم پرندگان مهاجر زمستان گذر و مهاجر در شمال غربی کشور است.

تالاب کانی برازان در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری از شمال شرقی مهاباد قرار دارد که یکی از زیباترین مناطق طبیعی آذربایجان غربی است که به عنوان مامنی برای حیات وحش این منطقه از کشور، شناخته می‌شود. کانی برازان لقب اولین سایت پرنده‌نگری در کشور را به خود اختصاص داده است.

آب این تالاب از رودخانه مهاباد تأمین شده و این رودخانه که از سد مهاباد جاری می‌شود پس از سیراب کردن تالاب کانی برازان راه خود را به دریاچه ارومیه ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/پ

کانی برازان لقب اولین سایت پرنده‌نگری در کشور

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر