کد خبر: ۶۸۰۳۲۷۹
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی:

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت:بیش از ۹۹ درصد افرادی که به مشهد می آیند هدفشان زیارت است.

نیت بیش از ۹۹ درصد گردشگران در مشهد زیارت استبه گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد  ، مهدی فروزان مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی در نشست هم‌اندیشی فعالان و اثرگذاران اقتصادی در صنعت و گردشگری در تالار سپید گفت: آنچه در دنیای امروز حرف اول را می‌زند، صنعت گردشگری است. این صنعت بعد از صنعت نفت و خودرو، جایگاهی رفیع در سطح جهان را به خود اختصاص داده است تا بتواند بازار کار و سرمایه را جهت جذب نیروی کار عملیاتی کند.

وی تصریح کرد: آنچه ایران اسلامی، به ویژه شهر مشهد را با عارضه‌ای مهم درگیر کرده، بخش گردشگری مذهبی است. ما در مشهد به وضوح اعلام می‌کنیم که هر گردشگر، یک زائر و هر زائر یک گردشگر است. بیش از ۹۹ درصد افرادی که به مشهد مشرف می‌شوند، اعم از گردشگران داخلی و خارجی، به عشق زیارت حرم امام رضا (ع) به مشهد می‌آیند.

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: امروز در دنیا ۲۵۰ میلیون نفر در صنعت گردشگری مشغول به کار هستند. ما در حال تجربه انواع گردشگری در دنیا هستیم از جمله گردشگری ورزشی، تاریخی، طبیعی و مذهبی. در حال حاضر مدتی است که در مشهد به دنبال توسعه گردشگری سلامت نیز هستیم.

فروزان افزود: یکی از راه‌های جذب گردشگر، اقامتگاه‌ها و جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و سایر جاذبه‌هایی است که سبب جذب گردشگر می‌شود. در خراسان بیش از یک میلیون و ۵۰۰ اثر تاریخی وجود دارد که تنها ۱۵۰۰ مورد آن شناسایی و ثبت شده و رقم پایینی است. ما نتوانسته‌ایم به یک استاندارد در این زمینه دست یابیم.

وی تصریح کرد: ۸۶ مسیر گردشگری به مشهد مقدس وجود دارد که هنوز نتوانسته‌ایم آن را تبیین کنیم. باید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بخش خصوصی وارد کار شوند تا بتوانند یک بستر خوب در این عرصه فراهم کنند. همچنین ۵۵ درصد اقامتگاه‌های رسمی ایران اسلامی، اعم از هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها، در مشهد قرار دارد.

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: با عنایت به اینکه در ستاد اجرایی خدمات سفر، وظیفه آمارگیری از زائرین را برعهده داریم و با توجه به رصد دوستان مان در مجموعه‌های مدیریت حمل‌ونقل، براساس آخرین آمار تا اسفند سال ۱۳۹۶، ۳۱،۵ میلیون زائر به مشهد مقدس مشرف شده اند که از این میان ۳ میلیون زائر خارجی بوده اند. خوشبختانه این رقم در آمار‌های مربوط به پایان آذر امسال ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار زائر است که از این میان ۳ میلیون زائر، خارجی بوده اند.

فروزان افزود: به جهت کاهش ارزش پول ملی و پایین آمدن هزینه خدمات در مشهد و ایران اسلامی، گردشگران خارجی و کسانی که به عشق زیارت حرم امام رضا (ع) به ایران آمده، شرایط بهتری برای سفر به مشهد دارند.

وی در خصوص راه‌های جذب گردشگر تصریح کرد: در دورنمای سند ۲۰ ساله کشور برای مشهد مقدس تکلیف شده که تا سال ۱۴۰۴ ورودی زائر به مشهد مقدس به ۴۰ میلیون زائر برسد. همچنین از لحاظ کیفی نیز باید اقداماتی در مشهد صورت گیرد. از میان این ۴۰ میلیون زائر، باید ۸ میلیون زائر خارجی باشد.
 
انتهای پیام//ج.ر
 

هر گردشگر، یک زائر و هر زائر یک گردشگر است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر