روماتیسم یک واژه غیراختصاصی در پزشکی است که در مورد گروهی از بیماری‌ها که مفاصل و بافت همبند را درگیر می‌کنند به کار می‌رود.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، روماتیسم را می توان یک نام کلی برای توصیف درد اندام‌های حرکتی دانست اما به راستی روماتیسم چیست و چه علائمی در نوع روماتسیم مفصلی در دست وجود دارد؟

این سوالات قرار است امروز توسط باشگاه خبرنگاران جوان، پاسخ داده شود؛ پس پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید.

علائم رماتیسم مفصلی در دست چیست؟

روماتیسم در یک نگاه

روماتیسم (Rheumatism) یک واژه غیراختصاصی در پزشکی است که در مورد گروهی از بیماری‌ها که مفاصل و بافت همبند را درگیر می‌کنند به کار می‌رود.

روماتیسم مفصلی آرتریت روماتوئید و روماتیسم قلبی تب روماتیسمی گفته می‌شود. به علم مطالعه و درمان این گروه از بیماری‌ها روماتولوژی می‌گویند.


این مطلب را از دست ندهید: روماتیسم مفصلی در جوانان خطرات بیشتری به همراه دارد


روماتیسم (روماتیسم) نامی کلی برای توصیف درد اندام‌های حرکتی است. این نام بیشتر توسط مردم بکار برده می‌شود و پزشک‌ها سعی می‌کنند به‌جای استفاده از آن نام بیماری را که موجب درد شده است، ذکر کنند.

علائم روماتیسم مفصلی چیست؟

مهمترین علائم روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید درد و خشکی صبحگاهی مفاصل بدن بخصوص دست همراه با احساس ضعف و خستگی است که به‌صورت تدریج در عرض چند هفته تا چند ماه ایجاد شده و شدت پیدا می‌کند.

مفاصل آسیب پذیر در بیماری روماتیسم

شایعترین مفاصل درگیر، مفاصل انگشتان دست، مچ دست، پا و مچ پا هستند.

با این حال هر مفصلی در بدن امکان آسیب پذیری از این بیماری را دارد. زانو، مفصل ران، شانه، آرنج و گردن هم در این بیماری درگیر می‌شوند.

از خصوصیات ابتلا مفاصل در این بیماری این‌ است که مفاصل به‌صورت دوطرفه درگیر می‌شوند مثلا مچ هر دو دست یا انگشتان هر دو دست است.

علائم رماتیسم مفصلی در دست چیست؟

علائم روماتیسم مفصلی در دست چیست؟

علائم روماتیسم مفصلی بیش از هر مفصل دیگر در مچ دست و مفاصل متاکارپوفالانژیال Metacarpophalangeal یا MP دیده می‌شوند.

مفاصل متاکارپوفالانژیال در محل اتصال انگشتان به کف دست قرار گرفته اند.


این مطلب را از دست ندهید: روماتیسم خطر پوکی استخوان را 15 درصد افزایش می‌دهد


در روماتیسم مفصلی مفاصل گرفتار دچار درد، تورم و خشکی می‌شوند.

تورم انگشتان دست از علائم ابتدایی ابتلا به روماتیسم مفصلی است و موجب می‌شود انگشت از وسط متورم و پهن‌تر شود و به اصطلاح شکل دوک نخ ریسی به خود بگیرد.

روماتیسم قلبی

تب روماتیسمی ممکن است قلب را گرفتار کند یا آسیبی به قلب نرساند و در صورتی‌که تب روماتیسمی سبب آسیب دائمی و پایدار قلب شود به این حالت بیماری روماتیسمی قلب گفته می‌شود.

بیماری روماتیسم قلب نتیجه آثار باقیمانده از التهاب دریچه‌های قلبی در اثر تب حاد روماتیسمی است که موجب بروز تنگی یا نارسایی و یا هر ۲ حالت در دریچه‌های قلبی می‌شود که دریچه‌های میترال و آئورت بیش از همه مبتلا می‌شوند و گاهی حتی تمام لایه‌های قلب درگیر می‌شوند.

در مواردی که لایه عضلانی قلب گرفتار شود نارسایی قلب جدی‌ترین تظاهر این بیماری بود که در قالب موارد خفیف است و در پنج تا ده درصد موارد التهاب در پرده دور قلب یا پریکارد وجود دارد که از علائم آن درد قفسه سینه است که با تنفس عمیق شدت پیدا می‌کند.


این مطلب را از دست ندهید: روماتیسم قلبی / چه کسانی بیشتر به روماتیسم قلبی دچار می‌شوند؟


در پانزده درصد موارد ممکن است درگیری سیستم مغز و اعصاب نیز در این بیماری وجود داشته باشد که بیشتر در دختران ایجاد می‌شود، با حرکات غیر ارادی و سریع اندام ضعف عضلانی و بی ثباتی روحی مشخص می‌شود و یکی از علائم و نشانه‌های بسیار خوب آن در کودکان سنین مدرسه تغییر دست خط آنهاست و با پیشرفت بیماری عصبانیت، بی قراری و اختلال در راه رفتن بروز می‌کند.

به طور کلی علائمی از قبیل: تنگی نفس هنگام فعالیت، احساس خستگی زودرس، طپش قلب، درد سینه، تنگی نفس هنگان خوابیدن، سرگیجه، سنکوپ و تورم پا‌ها ایجاد می‌شود.

آسیب‌هایی که برروی دریچه‌های قلبی ایجاد می‌شود دائمی بوده و برگشت پذیر نیستند، اما علائم و ناراحتی‌های ناشی از این بیماری‌ها را می‌توان بوسیله درمان دارویی، جراحی‌های ترمیمی یا تعویض دریچه‌های قلبی یا استفاده از بالون و موارد دیگر کاهش داد.

علائم رماتیسم مفصلی در دست چیست؟

اصلی‌ترین دلایل بروز روماتیسم

روماتیسم مفصلی یک بیماری است که موجب التهاب، درد و تورم مفاصل بدن میشود. این بیماری معمولا مزمن بوده و در دراز مدت میتواند موجب تخریب مفصل شود.

روماتیسم بیماری مفصلی است که منجر به ایجاد درد و تورم در مفاصل و به تدریج کاهش توانایی افراد در انجام امور روزانه می‌شود؛ علل مختلفی برای این بیماری ناتوان کننده شناخته شده است که ازجمله مهمترین آن مصرف دخانیات به ویژه سیگار است.


این مطلب را از دست ندهید: شیوع قلب روماتیسمی به علت گسترش فرهنگ خود درمانی


روماتیسم یک بیماری ژنتیکی است و مهمترین عامل در بروز بیماری‌های ژنتیکی، عامل ژنتیک است؛ با این حال ژن‌ها برای فعال شدن و تحریک سیستم ایمنی، نیاز به عامل محرک بیرونی دارند.

سیگار و عوامل ایجادکننده روماتیسم

در بیماری‌های ژنتیکی مانند روماتیسم ژن‌های مستعد برای فعال شدن معمولا عوامل محرک را از محیط دریافت می‌کنند.

عامل‌های محیطی می‌توانند بیماری‌های عفونی باشند و تنها عامل خارجی که رابطه مشخص آن با ابتلا به روماتیسم به اثبات رسیده، مصرف دخانیات به خصوص سیگار است که باعث می‌شود بیماری نهفته روماتیسم بروز کند و یا شدت بیماری افزایش یابد.

از این رو پزشکان به افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به روماتیسم دارند و در واقع مستعد ابتلا هستند، توصیه می‌کنند از مصرف سیگار پرهیز کنند.

چاقی و روماتیسم

چاقی و اضافه وزن در شدت بیماری‌های روماتیسمی به ویژه نوع آرتروز آن نقشی موثر دارد.

در آرتروز که نوع مکانیکی بیماری روماتیسم است، با تحرک درد بیمار افزایش می‌یابد و هرچه فرد وزن بیشتری داشته باشد، میزان التهابات و درد ناشی از آن بیشتر می‌شود.

علائم رماتیسم مفصلی در دست چیست؟

کم تحرکی و روماتیسم

کم تحرکی و ورزش نکردن، نوع شغل، وضعیت نامناسب بدن در هنگام انجام کار و امور روزانه و مصرف سیگار به خصوص در بروز پوکی استخوان ارتباط مستقیم دارد.

پیشگیری از ابتلا به روماتیسم

 برخی انواع روماتیسم مانند پوکی استخوان قابل پیشگیری است و می‌توان در برخی از سنین مانند دوره یائسگی یا حوالی سن بلوغ با توجه بیشتر به روش‌های پیشگیرانه از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

به طور کلی با پرهیز از مصرف دخانیات و الکل، رژیم غذایی سالم، رفع چاقی و اضافه وزن و داشتن تحرک بدنی کافی می‌توان در هر سنی از بروز پوکی استخوان پیشگیری کرد.


این مطلب را از دست ندهید: شایع‌ترین نوع رماتیسم با این نشانه‌ها ظاهر می‌شود


در صورتی که در مورد فردی تشخیص پوکی استخوان داده شد، درمان هرچه زودتر باید آغاز شود؛ هرچه زودتر پوکی استخوان درمان شود، تاثیر درمان بیشتر خواهد بود.

زمانی که استخوان پوک می‌شود، نمی‌توان آن را به حالت اول بازگرداند و تنها می‌توان استخوان‌های باقی مانده را استحکام داد تا میزان پوکی بیشتر نشود؛ بنابراین درصورت بروز باید هرچه زودتر تشخیص و درمان آغاز شود.

به طور کلی در مورد بیماری‌های روماتیسمی با مشاهده اولین علایم باید به پزشک مراجعه شود تا عوارض بیماری کمتر و نتیجه درمان بهتر باشد.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۶ ۲۱ تير ۱۴۰۱
سلام من 3۹سالمه از اولین بارداریم دستام خیلی درد میکنه مخصوصا بند بندانگشتام.حدود۱۶ ساله این دردو تحمل میکنم.اهل سیگارو...هم نیستم با خوندن نظرا به این نتیجه رسیدم منم روماتیسم دارم.حالا یکی راهنمایی کنه آیا این درد خوب میشه.؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۹ ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱
سلام
میخوام تجربه به دوستان عزیزی که روماتیسم دارند بدم تمام غذاها و خوراکی‌های سرد و حذف کنند از دمنشهایی مثل بابونه آویشن زنجبیل خیلی استفاده کنند خیلی تاثیر گذار هست
Afghanistan
ناشناس
۲۰:۲۸ ۱۰ اسفند ۱۴۰۰
توی انگشت هام پندیده گی پیدا شده اما درد احساس نمیکنم
Iran (Islamic Republic of)
مجتبی
۰۲:۵۳ ۱۲ آبان ۱۳۹۹
کمرم داره خم میشه ولاغر میسم
Iran (Islamic Republic of)
نسیم
۰۰:۵۰ ۱۶ شهريور ۱۳۹۹
سلام
من به مدت یک سالی است تورم مفصل رو ی شانه دارم .با توجه به داشتن روماتیسم مثبت با زالو درمانی موافقید یا نه؟متشکرم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۱۹ ۰۹ شهريور ۱۳۹۹
سلام. تقریبا یکماهی هست که مفاصل انگشتهایم درد میکنه. والان چند روزی هست که دوتا از انگشتهایم صبحها قفل میشه و باید با دست اونها رو باز کنم. و انگشت‌های دستم خیلی بی جون و دردناک شده. با توجه به اینکه کارم بیشتر نوشتن و کار با کامپیوتر هست نگران هستم که مبادا روماتیسم باشه. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون. محمدی از شیراز
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۱۵:۱۴ ۰۵ مرداد ۱۳۹۹
یکی از بهترین دکترها در زمینه روماتیسم دکتر دواچی می باشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۱ ۰۱ فروردين ۱۳۹۹
سلام دردران مچ پادا رم چه دارویی بخورم که دردپام بره خیلی عاجزن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۲ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸
سلام من فقط دستم ورم کرده برای این چه خوبه مصرف کنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۴ ۲۱ آذر ۱۳۹۸
سلام من از بچگی روماتیسم مفصلی دارم هر چه به دکتر رفتم نتیجه ای ندیدم الان 18سال سن دارم و واقعا ادامه زندگی برایم دشوار است لطفا ی دکتر خیلی خوب ک حداقل نتیجه ببینم معرفی کنید ممنون
Iran (Islamic Republic of)
مهری
۱۷:۴۴ ۰۴ آذر ۱۳۹۸
36سالمه ازمایش خون دادم RFمن مثبت بود crp من منفی ایا رماتیسم دارم rf من32 بود لاغرم وزن طبیعی دارم سیگار وقلیون نمیکشم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۴ ۱۲ آبان ۱۳۹۸
سلام درد مفاسلي دارم ايا نشانه روماتييمه راهنمايي کنين ممنون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۳ ۰۹ آبان ۱۳۹۸
برای درمان روماتیسم باید ب دکتر رومالوژی مراجعه کرد .
Iran (Islamic Republic of)
راهله
۲۲:۵۹ ۰۵ آبان ۱۳۹۸
سلام من خواهرم 2۶ ساله تب مالت روماتیسم گرفته نمی دانیم پیش چه دکتری برود می شود ما را راهنمایی کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۳۸ ۰۳ آبان ۱۳۹۸
سلام چهار ماه گرفتار درد مفاصل هستم داغون شدم
Iran (Islamic Republic of)
کمالی
۱۷:۵۰ ۰۲ آبان ۱۳۹۸
سلام‌من‌۲۶ساله‌دوسال‌است‌که‌کل‌بدنم‌درد‌‌میکنه‌به‌خصوص‌پاها‌ودستا‌م‌همیشه‌خسته‌ام‌راه‌میرم‌نفس‌نفس‌میزنم‌نمی‌تونم‌زیاد‌بشیم‌یا‌سر‌پا.وایستم‌پام‌خشک‌میشه‌انگار‌که‌جون‌نداره‌هر‌دکتری‌که‌بگین‌رفتم‌هر‌ازمایشی‌که‌بگین‌داد‌م‌‌همه‌ی‌ازمایشام‌خوب‌بوده‌دکترا‌هم‌میگن‌خوبی‌ولی‌من‌درد‌دارم‌به‌‌خدانمیتونم‌تورو‌خدا‌کمکم‌کنین‌این‌مریضی‌چیه‌من‌گرفتم‌‌.
Iran (Islamic Republic of)
سلام مقدم هستم
۱۲:۴۱ ۲۱ مهر ۱۳۹۸
من رماتیسم دارم به چه دکتری مراجه کنم شکسته بند یا متخصص دیگری
Iran (Islamic Republic of)
فردین
۲۱:۰۲ ۲۰ مهر ۱۳۹۸
سلام.من ۴۱ سالمه حدود دوماه است تمام مفاصلم درد می کنن وخشک هستن بیشتر صبح آیا روماتسم هست
Iran (Islamic Republic of)
فردین
۲۰:۵۵ ۲۰ مهر ۱۳۹۸
من۴۱سالمه این دوماهه یکدفه تمام مفاصلم دردگرفته وخشک هستن بیشترصبحا آیاروماتیسمه
Iran (Islamic Republic of)
هادی امینلو
۱۸:۴۸ ۱۵ مهر ۱۳۹۸
سلام من روماتیسم مفصلی دارم چکار کنم راهنمایی کنید
Iran (Islamic Republic of)
بدبخت
۱۹:۰۱ ۱۳ مهر ۱۳۹۸
سلام من این اطلاعات رو که خوندم روماتیسم مفصلی دارم،
شدید انگشتای دست وپام درد میکنه مچ دستم
دکتر نمیخام برم چون پول ندارم،کاش خودش خوب بشه من ۲۶سالمه اخه چرا ما ایطوری باید بشیم ب خدا پولدارا ایقد مریض نمیشن
کلا ما بدبختیم
تحمل دردش سخته کاش بمیرم راحت شم
اخه این چه دردیه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۰۵ ۲۸ فروردين ۱۴۰۲
خدا بزرگه ارزوی سلامتی دارم
Iran (Islamic Republic of)
elham
۲۰:۵۵ ۲۶ شهريور ۱۳۹۸
سلام من ۲۳ سالمه و روماتیسم مفصلی گرفتم انگشتای شصت دستم درد میکنه ایا اصلا رماتیسم درمان میشه؟ خیلی نگرانم و اعتمادب نفسم از بین رفته
Germany
ناشناس
۲۲:۰۰ ۲۵ شهريور ۱۳۹۸
سلام من ی ماه که سوزش شدید در استخوان کف پاها دارم تحملش خیلی برام مشکل که به گریه می‌افتاد ممنون میشم راهنمایم کنید با سپاس از شما
Iran (Islamic Republic of)
مریم هستم
۲۲:۳۵ ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
برای رماتیسم ب کدام پزشک باید مراجعه کرد منطور از پزشک یعنی ارتوپد یا مفصلی
Iran (Islamic Republic of)
سعادت
۰۲:۱۵ ۳۱ تير ۱۳۹۸
سلام من مشکلم دست درد دارم انگشتام درد میکنه ولی انگشت اشاره بیشتر تو آرنجم التهاب دارم علتش چیه
Iran (Islamic Republic of)
K24
۲۱:۱۶ ۲۳ فروردين ۱۳۹۸
سلام اگه کسی ارتویت رماتیسم داشته باشه چه خطراتی برای آینده و چه مشکلاتی براش پیش می یاد اگه خوب مراقب باشه امکان خوب شدنش چقدر ؟
Iran (Islamic Republic of)
سید محمد حسین
۰۰:۵۵ ۲۰ اسفند ۱۳۹۷
علت اصلی روماتیسم مصرف بیش از اندازه غذاهای دارای طبع سرده خصوصا ماست و دوغ و ترشیجات . در روایات برای غذاهای دارای طبع سرد مصلح معرفی شده . مصلح ماست و دوغ زنیان هست . روماتیسم مفصلی به سادگی با طب اسلامی درمان میشه .