کد خبر: ۶۸۱۸۶۴۳
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰
گزارش/

بسیاری از مسئولان بر این باورند که قیمت آجیل و خشکبار در ایام پایانی سال، مجدداً دستخوش تغییر و تحولات قرار خواهد گرفت.

عامل اصلی گرانی مجدد خشکبار چیست؟/ رئیس اتحادیه: نرخ مصوبی برای آجیل شب عید نداریمبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، طی ماه‌های اخیر قیمت آجیل و خشکبار به دنبال نوسان نرخ ارز به حدی بالا رفت که بسیاری از خانوار‌ها چاره‌ای جز حذف آن به عنوان اقلامی لوکس از سبد مصرفی خود نداشتند.

اگرچه بسیاری از مسئولان نوسان نرخ ارز، محاسبه قیمت بر مبنای نرخ جهانی و همچنین صادرات محور بودن آجیل و خشکبار را دلیل اصلی گرانی‌های اخیر مطرح می‌کنند، اما در مقابل برخی کارشناسان نسبت به این موضوع اعتراض دارند و معتقدند از آن جا که اکثر اقلام آجیل و خشکبار تولید داخل است، نباید بر مبنای قیمت دلار در بازار داخل عرضه شود.

آخرین بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که هم اکنون نرخ هر کیلو پسته ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار، بادام هندی ۱۸۰ تا ۲۴۰ هزار، گردو ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار، تخمه کدو ۳۰ تا ۴۵ هزار، تخمه ژاپنی ۳۸ تا ۵۰ هزار، بادام ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار، فندق ۱۱۰ تا ۱۴۰ هزار و آجیل چهار مغز ۱۸۰ تا ۲۴۰ هزار تومان است.

بسیاری از فروشندگان می‌گویند: علی رغم رکود حاکم بر بازار و کاهش قدرت خرید خانوار، پیش بینی می‌شود که قیمت اقلام آجیل و خشکبار تحت تاثیر نوسان نرخ ارز در ایام پایانی سال با افزایش مجدد در بازار روبرو شود که این امر مصرف کنندگان و فعالان صنف را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.

یکی از مغازه داران می‌گوید: با افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل امکان خرید از سوی بسیاری از آحاد جامعه وجود ندارد.

با توجه به آنکه زمان زیادی تا ایام پایانی سال باقی نمانده است، انتظار می‌رود که دولت تمهیداتی برای ایام پایانی سال بیندیشد تا سودجویی دلالان و عوامل واسطه بر آشفتگی بازار بیش از پیش دامن نزند.

حباب کاذب قیمت بر بازار پسته و تخمه آفتابگردان حاکم است

مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران در گفت و گو با خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی، از رکود حاکم بر بازار آجیل و خشکبار خبر داد و گفت: بعد از شب یلدا، تقاضایی برای خرید اقلام آجیل و خشکبار وجود ندارد اما انتظار می‌رود در روز‌های آتی رونق به بازار بازگردد.

وی نوسان قیمت آجیل و خشکبار را تابع عرضه و تقاضا دانست و افزود: با توجه به آنکه تقاضای چندانی در بازار شب عید برای خرید آجیل و خشکبار متصور نیستیم، از این رو افزایش قیمت منتفی است.


بیشتر بخوانید:کاهش ۱۵ درصدی قیمت آجیل و خشکبار در بازار/افزایش قیمت آجیل در بازار شب عید منتفی است


احمدی با اشاره به اینکه نمی‌توان نرخ مصوبی برای اقلام آجیل و خشکبار در بازار اعلام کرد، بیان کرد: با توجه به شرایط کنونی بازار نمی‌توان نرخ مصوبی را اعلام کرد چرا که این امر می‌تواند در قیمت‌های بازار تاثیر بگذارد.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر اتفاق خاصی در شرایط اقتصادی رخ ندهد، قیمت آجیل و خشکبار در بازار شب عید افزایشی نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه اصناف در حال تدارک اقلام آجیل و خشکبار برای شب عید هستند، بیان کرد: اگرچه طبق سنت دیرینه، افراد در ایام پایانی سال اقدام به خرید آجیل و خشکبار خواهند کرد، اما به سبب شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به نظر می‌رسد که تقاضا به مراتب از سال گذشته کمتر باشد.

احمدی از حباب کاذب قیمت برخی اقلام آجیل و خشکبار خبر داد و گفت: با وجود آنکه اکثر اقلام آجیل و خشکبار به قیمت تمام شده درآمده و با ۱۰ درصد سود خرده فروشی در بازار عرضه می‌شود، اما بر اقلامی نظیر پسته و تخمه آفتابگردان همچنان حباب کاذب قیمت حاکم است که انتظار می‌رود در ایام پایانی سال به نرخ واقعی خود برسند.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار از نصب اپلیکیشن بر روی تلفن همراه خبر داد و گفت: بازرسی نظارت اصناف، اپلیکیشنی را طراحی کرده است که مردم در لحظه می‌توانند شکایت خود را مطرح کنند،  امیدواریم تا پایان سال بازرسی اتاق اصناف این اپلیکیشن را راه اندازی کند.

وی در پایان تصریح کرد: از خانوار‌ها تقاضا داریم که اقلام آجیل و خشکبار مورد نیاز خود را از آجیل فروشی‌های دارای پروانه خریداری کنند تا در صورت بروز تخلف بتوان به شکایت افراد رسیدگی کرد.

افق روشنی پیش روی صادرات نیست

محمد ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در گفت و گو با خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه بازار آجیل و خشکبار تعریفی ندارد، اظهار کرد: با توجه به نوسان نرخ ارز، بازار آجیل و خشکبار ثبات ندارد به طوریکه صادرکننده، خریدار و فروشنده نسبت به آینده بازار نگرانی‌هایی دارند.

وی با اشاره به اینکه رکود فعلی و نوسان نرخ آجیل و خشکبار تاکنون در بازار سابقه نداشته است، افزود: با وجود آنکه در سنوات گذشته در دو ماه پایانی سال، اوج خرید و فروش آجیل و خشکبار در بازار بود، اما امسال فعالان صنف در سردرگمی به سر می‌برند و نمی‌دانند که قرار است چه اتفاقی در آینده بیفتد؟

ارزانی ممقانی ادامه داد: با توجه به آنکه بسیاری از واحد‌های صنفی خرید خود را در اوج افزایش نرخ ارز انجام داده اند، هم اکنون با اُفت نرخ ارز اجناس خود را با زیان می‌فروشند چرا که اقلام روی دستشان مانده است.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به آنکه بسیاری از اقلام بیش از ۳۰ درصد اُفت داشته است، از این رو نمی‌توان برآورد دقیقی راجع به شرایط بازار در ایام پایانی سال داشت.

وی از کاهش چشمگیر صادرات آجیل و خشکبار خبر داد و گفت: با توجه به تعهد ارزی صادرکنندگان به سامانه نیما، صادرات به میزان قابل توجهی کاهش یافته است که نسبت به آینده صادرات نمی‌توان چشم انداز روشنی داشت.

کاهش قیمت آجیل و خشکبار تابع نرخ ارز است

مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفت و گو با خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به دلایل گرانی آجیل و خشکبار در بازار اظهار کرد: با توجه به آنکه عمده اقلام آجیل و خشکبار صادراتی است؛ بنابراین نوسان نرخ ارز و محاسبه این اقلام بر مبنای قیمت بازار‌های جهانی در تحولات بازار داخل تاثیر گذار بوده است.

وی افزود: اگرچه با نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت آجیل و خشکبار هزینه تولیدکنندگان با احتساب سود منطقی تامین شد، اما هم اکنون بخش اعظم آحاد جامعه از دسترسی به خشکبار محروم هستند.

اسدی ادامه داد: امسال تولید اقلام آجیل و خشکبار به ویژه پسته نسبت به مدت مشابه سال قبل به سبب سرمازدگی بهاره اُفت چشمگیری داشته است که آمار دقیق تولید را باید وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی امر اعلام کند و ما نمی‌توانیم اظهار نظری در این باره داشته باشیم.

به گفته این مقام مسئول، تا زمانیکه قیمت ارز کاهش پیدا نکند، هیچ افق روشنی پیش روی کاهش قیمت اقلام آجیل و خشکبار نیست.

وی با اشاره به اینکه نوسان قیمت آجیل و خشکبار در ایام پایانی سال به عوامل متعددی باز می‌گردد، بیان کرد: با توجه به تنگنا‌های کنونی اقتصاد و کاهش قدرت خرید بعید است که دلالان برای کسب سود بیشتر با احتکار و کمبود تصنعی در بازار بخواهند قیمت‌ها را افزایش دهند چرا که میزان خرید خشکبار به یک سوم تا یک چهارم سال قبل در کشور کاهش یافته است.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در پایان تصریح کرد: علی رغم فراوانی آجیل و خشکبار در مغازه ها، مشتری در بازار وجود ندارد که با این وجود نمی‌توان پیش بینی خاصی  راجع به ایام پایانی سال داشت.

ضعف در نظارت ها عامل اصلی گرانی آجیل و خشکبار

عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی، از کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی تولید آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته در بازار خبر داد و گفت: با توجه به سرمازدگی بهاره، تولید بسیاری از اقلام آجیل و خشکبار همچون پسته نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیری داشته که این امر در نوسان قیمت تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: با توجه به آنکه عمده اقلام آجیل و خشکبار صادراتی است، از این رو نوسان نرخ ارز بر افزایش قیمت محصولات خشکبار تاثیر گذار بوده است، چرا که این اقلام بر مبنای نرخ دلار در بازار داخلی محاسبه می‌شوند.

به گفته پاپی زاده، با توجه به آنکه عمده اقلام آجیل و خشکبار داخلی است، از این رو محاسبه نرخ این محصولات بر مبنای بازار‌های جهانی در داخل امری اشتباه است.

عضو کمیسیون کشاورزی در پایان با اشاره به دیگر دلایل افزایش قیمت آجیل و خشکبار در بازار تصریح کرد: بازار آجیل و خشکبار همانند دیگر بخش‌های کشاورزی همچون بازار گوشت قرمز به سبب کمبود نظارت دستگاه‌های ذی ربط و سودجویی دلالان با افزایش غیر منطقی قیمت‌ها روبروست و تا زمانیکه نظارت جدی بر خرده فروشی‌ها حاکم نباشد، نوسان قیمت استمرار خواهد داشت.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۸
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
برا عید هرکی اجیل بخرد وجدان نداره
یه بدبخت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
هر چه گرانتر شود مردم بازهم بیستر می خرند. اگه مثل بقیه مردم دنیا در نخریدن متحد باشیم که قیمت ماشین و آجیل و گوشت و ... روز به روز بالا نمی ره .
دلسوز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
سلام یه غیر از دولت کی جرات داره اجناسو گرون کنه؟ اگه دستش نیست چرا توان پایین آوردن قیمتهارو نداره؟ حباب یعنی چی ؟ کی این لغت بی معنی رو مد کرده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
هنوز دولت عيديا رو نداده جنسا شروع كردن به گرون شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
نرخ مصوب برای چیزی ندارید برا در آمد هم نداشته باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
راهکار: دادستانی لطف کند و سلطان های آجیل را پیدا و اعدام کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
حالا مونده تا ۱۴۰۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
حالا اگر برای عید آجیل نخریم نمیشه ؟ قطعا میتوان با شیرینی و میوه هم عید گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
حقوق ها هم با نرخ ارز هماهنگ کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
شما برای تک تک محصولات دنبال عامل گرانی هستید؟! عاملش ناتوانی دولته عزیز من ولاغیر
RahimSS
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
اگر مردم نتواننداز اجيل وگوشت وميوه وحبوبات به اندازه نيازهاى معمول خوراكيشان استفاده كنند ان وقت است كه انواع بيماريهاى جسمى به سراغشان مياد ودولت بايدبجاى ان دارو جايگزين كندوهزينه هايى كه در سلامتى وخوشى ميتوانست صرف بشه بايد صرف بيمارى وبدبختى مردم بشه
گران فروشان اجيل بدانند كه كارشان ضرر به خودشان بيمارى مردم را بدنبال دارد
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
اگر برای یکبار هم که شده مردم ایران جنسی را که گران شده نخرند درست میشود زمانی که رئیس صنف پسته در مصاحبه ای میگوید چرا ارزان بفروشیم صادر میکنیم دلار میگیریم هر کسی پسته میخواهد باید به قیمت پسته در خاج از ایران در داخل خریداری کند باید نخرید مردم عزیز آجیل که واجب نیست فقط در یک مورد به گران فروشان دهن کجی کنید با نخریدن جنس گران ریشه دلالی رو خشک کنیم
پاسخ ها
بهزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
دارن صادر میکنن دلار میگیرن.مردم بهم رحم نمیکنن متاسفانه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
همه چی تابع نرخ ارز است از ماشین و موبایل و کلیه اقلام وارداتی تا گوشت و آجیل و کلیه اقلام داخلی.
اما نمیدونم چرا حقوق های کارمندا تابع دلار نیست؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
باید خرید آجیل را تحریم کنیم خیلی ساده ، نظارت که نباشه هر دفعه هر کی واسه خودش یک ساز میزنه ، کشور داری بلد نیستید مدیر خارجی بیارید
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
نخرید آجیل. واجب که نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
صورت مساله رو پاک نکنید. دست فروشهای بدبخت چه گناهی کردن؟ باید ارزون بشه. باید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
بنده خدا مردم تو نون شب و خرید گوشت موندن چه برسه به آجیل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
خود من جلوی خشکبار فروشی بودم انجیر کیلو 12 هزارتومن خرید به من داد 35 هزار تومن... ببینید جه خبره...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
نیاز به بررسی عامل گرانی تک تک مایحتاج مردم نیست عامل همه بدبختی مردم خیانت برخي مسئولین و افرادی است که در گلو گاه ها و پست های خود خون مردم را می فروشند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
من نمی دونم چرا علت توان مدیریت بازار نداشتن همه رو در خارج جستجو می کنیم، جنس داخلی چهار برابر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
یه سالی هست رنگ اجیلو هم ندیدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
پس آجیل عید هم از90 درصد سفره مردم جمع شد .. تعزیرات کجاست
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
فقط برای عید تخمه افتاب گردان کافیه پولی نداریم دو سه میلیون پول اجیل بدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
ما ملت ايران بايد با تحريم نخريدن آجيل به استقبال شب عيد بريم مگر چي ميشه آجيل نداشته باشيم شان ومنزلت انسانها بشتر از اينهاست نبايد خود درگير اينجور مسايل بكنيم
scsdcdc
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
خدا خیرتان بده زود یه چاره ای برای آجیل شب عید ما انجام بدین .....تورو به خدا اینقد ازآجیل ومیوه شب عید نگویید ملت دارن از فقر می میرن شما کجای کارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
با سلام . وقتی نرخ برابری دلار با ریال از یک به 3 به یک به ده افزایش یافت . یعنی 3 برابر شد . الزاما برای جلوگیری از قاچاق و هماهنگی قیمت با همسایه ها قیمت خشکبار نیز سه برابر خواهد شد
معتقدالحقض
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
یادمون باشه خدا همیشه هست ولی من و شما به شبی بندیم...
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر