کد خبر: ۶۸۲۴۹۵۴
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۵
گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از سازوکار مالی پیشنهادی اتحادیه اروپا؛

هفته گذشته و پس از ماه‌ها انتظار، سرانجام SPV با نام اینستکس در پاریس ثبت شد، اما از اجرایی شدن آن هنوز خبری نیست.

به گزارش  خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، پس از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها مکررا اظهار کردند که قصد حمایت از برجام را داشته و تمام تلاش خود را در به حداقل رساندن آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهند کرد. حال پس از گذشت ماه‌ها و دادن وعده‌های تکراری در راه‌اندازی ساز و کار مالی اروپایی (spv) با ایران برای ادامه مبادلات تجاری، نهایتا در روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه، این کانال مالی با نام اینستکس در فرانسه ثبت و مدیریت آن را "پر شیفر" آلمانی با سابقه طولانی مدیریت در کامرز بانک بر عهده گرفت.

در این ساز و کار مبادلات با یورو انجام خواهد شد؛ اما نکته قابل تامل اینجاست که در این ساز و کار قرار نیست ایران پولی دریافت کند، بلکه نفت را به کشور‌های اروپایی می‌دهد و در مقابل از آن‌ها اقلام مورد نیاز خود را دریافت می‌کند!

از سوی دیگر گفته می‌شود اینستکس دو شعبه در ایران و اروپا خواهد داشت و قرار است به عنوان یک نهاد واسط برای تسویه حساب شرکت‌های بدهکار و بستانکار در دو طرف عمل کند!

جفت پوچی به نام INSTEX

اینستکس شامل چه اقلامی خواهد شد؟

 حمید بعیدی نژاد سفیر کشورمان در لندن در صفحه توییتر خود در رابطه با اینستکس اظهار کرد: «سه کشور اروپایی (فرانسه- آلمان- انگلستان) پیشنهاد کرده‌اند که برای عملیاتی شدن سریع کانال مالی که برای تسهیل تجارت بین دو کشور در تمامی زمینه‌ها تاسیس شده است، فاز اول آن به پرداخت‌های مرتبط با اقلام کالا‌های اساسی و پزشکی اختصاص یابد.»

همچنین وی درباره اقلامی که قرار است در فاز اول اینستکس مبادله شوند، توضیح داد:

۱-انواع محصولات کشاورزی مانند سویا و ذرت، ۲- انواع محصولات غذایی، ۳-میوه و سبزیجات، ۴-سموم کشاورزی، کود و بذر‌های گیاهی، ۵-غذای دام شامل کنجاله و علوفه، ۶- شیرخشک و مواد اولیه، ۷-مواد اولیه دارویی، ۸- انواع دارو‌های عمومی و دارو‌های بیماری‌های خاص، ۹- انواع تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، ۱۰-دستگاه‌ها و وسایل پیشرفته جراحی و اتاق عمل، ۱۱-تجهیزات پیشرفته پزشکی مانند دستگاه‌های رادیو تراپی و پرتو درمانی جهت مقابله با سرطان، ۱۲- انواع واکسن‌های انسانی و دامی و.... کشورمان در سال‌های اخیر قدم‌های مهمی در خودکفایی برداشته است، اما خرید بخشی از این اقلام کماکان ضروری می‌باشد.

واکنش مقامات  خارجی به ثبت اینستکس  

شاید بتوان ثبت کانال مالی اینستکس را جزء معدود دفعاتی دانست که اتحادیه اروپا خلاف خواست آمریکا عمل کرده، بنابراین واکنش‌های متفاوتی را در سطح جهان به دنبال داشته است!

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی هدف بلندمدت اینستکس «کانال تبادل مالی اروپا با ایران» را گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی دانست که تمایل به تجارت با ایران دارند و ۳ کشور اروپایی همچنان تلاش می‌کنند که به چنین هدفی دست یابند.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس که خود جز نمایندگان سه کشور اروپایی حاضر در نشست "اینستکس" بود، ثبت این کانال ویژه مالی را گام مهمی دانست و گفت که با وجود راه اندازی این سازوکار همچنان باید کار‌های بیشتری انجام داد و تصریح کرد که ۳ کشور اروپایی در همکاری نزدیک در حال بررسی همه جنبه‌های حقوقی و فنی موردنیاز این سازوکار ویژه هستند.

اما در این بین، واکنش آمریکا در راه اندازی این کانال متفاوت از بقیه و البته قابل انتظار بود!

وزارت امور خارجه این کشور، تنها ساعاتی پس از ثبت این کانال بیان‌های صادر کرد و اعلام کرد که "به دقت گزارش‌ها را درباره کانال ویژه مالی دنبال می کنند تا جزئیات بیشتری درباره سازوکار آن به دست بیاورند. "

البته به عقیده برخی رسانه‌های آمریکایی نیز راه اندازی اینستکس قدرت اقتصادی آمریکا را با چالش مواجه خواهد کرد!

به عنوان مثال، نشریه "واشنگتن پست" در ارزیابی اینستکس راه اندازی این کانال را چالشی در برابر قدرت اقتصادی آمریکا دانست.

جفت پوچی به نام INSTEX

موافقان و مخالفان اینستکس  در ایران چه می گویند؟!

البته در داخل کشور هم این اتفاق واکنش‌هایی را در پی داشت؛ برای مثال محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توییتر خود نوشت: " ایران از اینستکس (ساز و کار ویژه مالی اروپا و ایران) که به عنوان یک گام اول، هرچند دیرهنگام، در مسیر اجرای تعهدات تروئیکای اروپایی برای نجات برجام از طریق تضمین منافع ایرانیان پس از بازگشت تحریم‌های غیرقانونی آمریکا به شمار می‌رود، استقبال می‌کند.

بهرام قاسمی، سخنگو دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز اظهار کرد: "اقدام اتحادیه اروپا در تاسیس سازوکار ویژه مالی بسیار دیر صورت گرفت و باید این اقدام بخشی از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا را جبران کند. ".

اما علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است در حال حاضر نمی‌شود نظر مثبتی در این باره داد و قضاوت نهایی زمانی است که اجرای آن را نظاره کنیم. این گام اول است و اروپا باید به همه تعهدات خود طبق بیانیه ماه می ۲۰۱۸ وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی عمل کند. اینکه در خبر‌ها آمده بود که یکی از این وزرا اجرای این ساز و کار را مشروط به پیوستن ایران به معاهده بین‌المللی اف‌ای‌تی‌اف دانسته است نوعی دخالت در امور داخلی ایران است و وزارت‌خارجه باید عکس‌العمل مناسب نشان دهد.

مطهری با بیان اینکه اروپا با راه اندازی اینستکس بیشتر به دنبال منافع خودش است، اظهار داشت: این ساز و کار از نظر استقلال اروپا در مقابل آمریکا و از نظر تلاش برای شکست سلطه دلار برای اروپا نیز نافع است!

انتقال پول نفت پشت پرده اهداف اینستکس؟!

سید یاسر جبرائیلی کارشناس مسایل سیاسی نیز در این باره می‌گوید: متاسفانه چنانکه پیش بینی کرده بودیم، کارکرد اینستکس محدود به مبادلات غذا و داروست؛ مبادلاتی که پیش از راه‌اندازی این کانال نیز جاری بوده. باید منتظر بود جریانی برای پیوستن خریداران نفت ایران به اینستکس به راه بیفتد. هدف این "پیوستن"، انتقال پول نفت ایران از آسیا به اروپا خواهد بود.

از سوی دیگر مهدی محمدی کارشناس سیاست خارجی معتقد است نگرانی جدی این است که اینستکس به تدریج تبدیل به سیاهچاله اروپایی شده و همه تجارت خارجی ایران را ببلعد. اگر آنگونه که آقای عراقچی گفته ایران بخواهد حتی پول فروش نفت به خریداران غیراروپایی را هم به اینستکس هدایت کند، معنایی جز این نخواهد داشت که مدیریت کل پول ایران در اختیار اروپایی‌ها قرار خواهد گرفت.»

او تاکید می‌کند ضرر این موضوع این است که دیگر نمی‌توان پول‌های ایران را آنطور که می‌خواهیم خرج کنیم.

هرچند برخی چهره‌های سیاسی نزدیک به دولت معتقدند این سازوکار محدود به خرید محصولات غذایی و دارویی است، اما به نظر می‌رسد این موارد تنها روکشی برای انحراف افکار است!

پشت پرده اینستکس زمانی رخ عیان می‌کند که بدانیم این ساز و کار تنها به اروپا محدود نمی‌شود، چون اساسا مشتریان اصلی نفت ما اروپاییان نیستند درنتیجه با این ساز و کار به هر کشور ثالث دیگری نفت فروخت.

بهانه‌های اجرایی نشدن اینستکس ، چه می‌تواند باشد؟

زمانی که آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌های خود را علیه ایران اعمال کرد، اروپا وعده داد برای ادامه معاملات خود با ایران، یک ساز و کار مالی به نام spv راه اندازی خواهد کرد؛ اما از حرف تا عملشان، فاصله‌ای بسیار طولانی بود!

اکنون یک هفته از ثبت spv با نام جدید اینستکس میگذرد اما، همچنان اجرایی نشده است! ایران ماه‌ها منتظر ثبت کانال مالی اروپا بود، اکنون چه مدت باید منتظر اجرایی شدن آن باشد؟ و گذشته از آن چه تضمینی برای اجرای صحیح و بی نقص آن از سوی طرف اروپایی وجود دارد؟

حال با توجه به اینکه قرار نیست در این ساز و کار پولی به ایران برسد، قرار است چه تحولی در اقتصاد ایران رخ خواهد داد؟ از سویی دیگر علارغم مخالفت اتحادیه اروپا با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت‌های اروپایی قرارداد‌های خود را با ایران ملغی کردند و دولت‌های اتحادیه اروپا هم هیچ اقدامی انجام ندادند؛ اکنون چه ضمانتی وجود دارد که اینستکس اجرایی شود؟ حتی اگر فرض بر این قرار گیرد که اینستکس اجرایی شود، زمانی که قرار نیست پولی به ایران داده شود، آیا اختیار تبادل کالا و خرید اجناس به ملت ایران سپرده خواهد شد؟!

برای یافتن پاسخ سوال فوق، فقط کافی است مروری کوتاه داشته باشیم بر سابقه غرب در برجامی که قرار بود همه مشکلات ملت ایران را حل کند، از آب آشامیدنی تا چرخ سانتریفیوژ‌ها.

گزارش از رهادخت رستگار

انتهای پیام/

موافقان و مخالفان اینستکس در ایران چه می گویند؟

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۸
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
به نام خدا
موضوع: اعتراض به اینستکس
سلام علیکم
تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر دشمنان زورگو، تکیه بر توانمندی و ظرفیت های داخلی و ارتباط با کشورهای غیر مستکبر است. آمریکا و این سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان حتی اگر در مقابل چشم ما، جنگ زرگری هم راه بیاندازند باز دو روی یک سکه اند. مگر یادمان رفته که امام راحل (ره) فرمود: «آمریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از آمریکا بدتر.»
خلف صالح او امام خامنه ای فرمود: «آن ها اگر (برجام را) پاره کردند ما (آن را) آتش می زنیم.» پس چرا دولت با وجود خروج آمریکا از برجام پس از گذشت نزدیک به ده ماه هنوز منتظر وعده سر خرمن اروپایی ها است؟ آن هم وعده ای که از SPV به اینستکس تنزل یافت. اروپایی ها همان طور که خود اعتراف کرده اند، هیچگاه تحریم های آمریکا را دور نمی زنند، بلکه فقط در چارچوب آنچه ارباب آمریکایی به آن ها اجازه داده است، فقط به ایران وعده کمک های انسان دوستانه یعنی غذا، دارو و تجهیزات پزشکی را در برابر فروش نفت می دهند و همزمان ما را تحت فشار می گذارند که در برابر همین وعده های ننگ آور توخالی بدون تضمین، به برجام های 2، 3، 4 و 5 ( خود تحریمی مالی FATF، موشکی، منطقه ای و حقوق بشر) بپیوندیم.
باز به این جملات امام خامنه ای توجه فرمایید: «حالا گفته می‌شود که برجام را می‌خواهیم با این سه کشور اروپایی ادامه بدهیم؛ من به این سه کشور هم اعتماد ندارم. من می‌گویم به اینها هم اعتماد نکنید؛ [اگر] می‌خواهید قرارداد بگذارید، ... تضمین به دست بیاورید، تضمین واقعی، تضمین عملی، والا فردا اینها هم همان کاری را خواهند کرد که آمریکا کرد، [اما] به یک شیوه‌ی دیگر.»
بار دیگر در جلسه با حضور هیأت دولت فرمودند: «در روزنامه خواندم که ترامپ گفته که من می خواستم به ترزا مِی سفارش کنم راجع به سخت‌گیری نسبت به ایران، [اما] او به من سفارش کرد درباره‌ی سخت‌گیری راجع به ایران! اینها این [جور] هستند دیگر. آن‌وقت تلفن می زند به آقای دکتر روحانی و اظهار ارادت و اخلاص هم به ایشان می کند. اینها را بایستی این‌جوری و با این چشم نگاه کرد؛ بدند اینها، اینها خیلی بدند. بنده یک سینه حرف دارم در زمینه‌ی اروپایی‌ها - نه به‌خاطر سیاستهای امروزشان ‌- به‌خاطر ذات خبیثی که حکومتهای اروپایی در طول این چند قرن از خودشان نشان داده‌اند؛ خیلی حرف گفتنی اینجا زیاد است، نمیخواهیم حالا وارد آن مسائل بشویم.»
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
اروپاییها هم فهمیدن چطور میتونن از ایران سو استفاده کنن
قیچی کنن این داستانهارو به فکر مردم باشن اینکه نفتو خام بدیم و بعدش دنبال این باشیم که کشورهای اروپایی به ما چیز میز بده
راهکار
تو کشورمون نخبه زیاد داریم کسی که بتونه از سرمایه کشور استفاده یی برای من و شما درست کنه
یه کم دزدی ها .. یه کم نا بخردی ها... یه کم توقع رو بیابیم پایین تا بتونیم از این بحرانی که خودمون درستش کردیم در بیاییم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
لطفا کاملا شفاف بیان کنید کا آیا اینستکس را ما هم امضا کردیم؟؟؟ یعنی وزارت خارجه ما هم بدون تایید مجلس باز هن تعهدنامه امضا کرده است یا خیر ؟؟ و یا یکطرفه اروپایی ها ثبت کردند؟؟؟؟
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
باوحدت کلمه مسولین بیایند و بگویند این سازوکار منافع ایران را تامین نمکند
وازبرجام خارج شویم .
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
نتیجه دیپلماسی التماسی چیزی غیر از این نیست !!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
در شطرنج حریف با حرکتهای اجباری بازی را می برد اروپا ضمن فراموشی تعهدات برجامی خود محدودیت های جدیدی برای کشور ایجاد میکند که هیچ فرقی با حرکت اجباری برای ایران ندارد تازه به بعضی از کالاها و تولیدات وخود کفایی داخلی ضربه میزند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
ب عنوان ایرانی از این وضع خجالت میکشم.این همه شهید شدن ک عزت ایران حفظ شه. اگه میخوای کسیو خورد کنی نیاز نیست باهاش بجنگی. فقط عزت و غرورشو خورد کن.اگه وضع همینجوری پیش بره برا ملت غروری نمیمونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
قطعا باید از برجام خارج شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
با مشت محکم در دهان این ابرقدرتها و زورگویان بزنیم !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
تیم دیپلماسی ما بسیار ضعیف و کند عمل میکنه،پس چرا جواب قاطعی به بدعهدی آنها داده نمیشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
بنظر یک راهکار بسیار ساده و بچه گانه است و هدفش بازی گرفتن ایرانیان . و نتیجه توافق با غربیان بدعهدی و فریبکار است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
بله باید از برجام خارج شد قطعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
البته دیروز آقای روحانی فرمودن که ما از برجام خارج نمیشویم تا به جهانیان نشان دهیم کشوری اخلاق مدار و متعهد هستیم
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
این داستان دقیقاً حکایت کسی است که پولی و ثروتی دارد ولی متأسفانه اختیار آنرا ندارد. اینها نتیجه سیاست گذاری دولتمردان کشورمان است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
دقیقا مثل وابستگی فرزند و مادر میمونه که موقع غذا دادن به بچه میگن باید اینی که من میگم بخوری حالا بچه چه خوشش بیاد یا نیاد. به نظرم یک وابستگی کامل اقتصادی به اروپا در حوزه مخصوصا غذایی است علیرغم اینکه هیچ مدیریت پولی هم نداری و هرچه گفتند باید بگی چشم. پذیرفتنش به نظرم استقلال را به طور کامل ازمون میگیره .
ناشناس
|
France
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
قبل از اینکه صدام سرنگون بشه همچین بازی سرش درآوردند
صدام فقط میتونست غذا و دارو بخره نه چیز دیگه ای
البته ایران الان هم خیلی فرق داره با عراق اون موقع
ایران بیدی نیست که با این بادها بلرزه.........
پاسخ ها
مدافع حرم
| France |
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
امریکا و اروپا قابل اعتماد نیستند دولت باید جلوی ورود کالای امریکایی به کشور را بگیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
ای روحانی کجایی که بگی علی برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
کالای اساسی به جای ارز..... یعنی بدبختی دو چندان مردم ایران. یعنی خالی بودن صندوق ارزی کشور.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
یعنی وابستگی شدید در اقلام غذایی و دارویی به اروپا
وقتی بجای نفت گندم بگیریم دیگه کشاورزامون گندماشون رو دستشون می‌مونه بعد نمیکارن و اگه اروپا یک روز تاخیر کنه در تحویل گندم بلایی که به سرمون میاد شبیه بالا رفتن قیمت تخم مرغ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
مطمئنا بدانید اروپا کاری نمی کنه که به نفع ما باشه .
علی۳۱۳
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
جدا سازو کارش دقیقا همینطوره پول در برابر غدا
واقعا که
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
ننگ بر دشمنان اسلام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
ننگ بر منافقین داخلی..
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
من نمیدونم اینستکس چیه ؟
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
مرگ بر آمرررررررررررررررررررررررررررررررررریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
به اجرای کامل عهد نامه ترکمان چای نزدیک میشویم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
این از ترکمانچای هم خائن تره هم ذلت بار تر
hamid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
در حالیکه ما هنوز اینستکس رو قبول نداریم برخی براش معادل فارسی هم میسازند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
نگران نباشید
آنچنان رونقی در اقتصاد ایجاد شده که مردم دیگر به اینستکس و یارانه و ..... اصلاا نیاز ندارند !!!
علی برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
ای داد وبیداد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
ینی چی آخه؟!!!
اینجوری حجم واردات سر به فلک میزنه، همین صنعت داخلی هم که داریم کلا نابود میشه.
کشاورز و کارگر له میشن زیر این همه واردات.
مردم هوشیار باشید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
واسه همینه دولت طرح تفکیک وزارت صنعت معدن تجارت رو داد، تا بتونه بی رویه واردات انجام بده که پول فروش نفت رو از ما مردم بگیره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
علی برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
اینکه پول نفت ما را به خودمون ندن و به جاش جنس بهمون بدن یعنی نفت در براربر غذا و دارو.یعنی تحقیر یه ملت.یعنی اینکه ما نتونیم پولمونا خودمون اونطور صلاح خودمونه خرج کنیم.باعث تاسفه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
تماما بخاطر سیاستهای بسیاز زیبای خودمونه با این فرمون که رفتیم جلو تهش بهتر از این نمیشد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
خودمون خرج کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
توقف برنامه اتمی بجای غذا و دارو !!!!
ظریف و عراقچی دیگر چه امتیازاتی ندادند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
..خنجر از پشت میزند دشمن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
غذا و دارو ؟؟؟!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
هر چه زودتر از برجام خارج بشیم
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
نباید به اروپا اعتماد کنیم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
این فاز یک تحمیل فشارهای اقتصادی اروپا بر ایران است اگر پذیرفتیم گام بعدی سخت تر خواهد بود یک قدم عقب نشینی ده قدم اروپاییان پر ما مسلط می شوند تا جایی می رسد که با اجازه اروپاییان حق نوشیدن آب و تولید مثل جمعیت خواهیم داشت
بختیاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
این هم چندمین پیمان شکنی غربیان و تغییر تعهدات خود است.ایران هم بجای فروش اورانیوم های غنی شده خود،گاز بفروشد!!!
بختیاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
این هم چندمین پیمان شکنی غربیان و تغییر تعهدات خود است.ایران هم بجای فروش اورانیوم های غنی شده خود،گاز بفروشد!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
تنها راه استقلال بی نیازی است . مسولان می‌توانند با یک کار جهادی بزرگ و پویا ،تمام امکانات و سازمانها را بسیج کنند برای آبادی ایران اسلامی و تنها با چند گام دیگر به فتح قله های خودکفایی خواهیم رسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
اگرنفت يك ثروت ملي است چراتحت تسلط اروپاييها قرارمي گيرد؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
سود و تاثیرش کم کردن
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر