کد خبر: ۶۸۲۸۲۸۸
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اجرا شد؛

سعید جلالی گفت: حدود ۷۰ درصد از طرح‌های پیشنهادی استان‌ها با امضاء وزیر محترم کشور، به هیات دولت ارسال شده است.

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید جلالی مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور با اشاره به اجرای ماده ۲۷ آئین نامه اجرایی قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری گفت: وظیفه تعیین علائم اختصاصی، اختصاری و کدگذاری مربوط به عناصر و واحد‌های تقسیمات کشوری بر عهده وزارت کشور است و کلیه وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها با در نظر گرفتن ماده ۱۴ قانون ملزم به رعایت آن می‌باشند، لذا به منظور انجام این وظیفه قانونی و جلوگیری از موازی کاری در تعیین علائم کدگذاری و در نتیجه تعیین و اعمال علائم و کدگذاری واحد در سطح کشور، کارگروه تهیه کد‌های اختصاصی و انحصاری مکان محور در این دفتر تشکیل شد.

مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری افزود: در نهایت پس از بررسی و مطالعه سیستم کدگذاری سازمان‌ها و وزارت خانه‌های متعدد و شناسایی نقاط ضعف و قوت آنها، سامانه کدگذاری عناصر و واحد‌های تقسیمات کشوری با رویکرد وحدت رویه توسط این دفتر طراحی شد.

جلالی اظهار کرد: براساس مواد ۲۳ تا ۲۶ و ۳۱ آئین‌نامه اجرایی قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب ۱۳۶۳، وزارت کشور موظف است نقشه‌های محدوده‌های تقسیماتی را تهیه و پس از تصویب در هیأت وزیران در اختیار سایر سازمان‌ها و ارگان‌ها قرار دهد. همچنین به موجب تبصره ۲ مصوبه شماره ۷۹۵۸ مورخ ۲۳/۵/۱۳۷۲ هیأت وزیران، وزارت کشور موظف به تهیه نقشه تفصیلی تقسیمات کشوری گردیده است.

وی در تشریح اهمیت این موضوع گفت: محدوده‌های تقسیمات کشوری، تعیین کننده حدود و ثغور سطوح مدیریت سیاسی و اعمال حاکمیت ملی در مناطق مختلف کشور و همچنین بستر ساز مطالعات و برنامه ریزی سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها می‌باشند.

 مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری بیان کرد: این محدوده‌ها به لحاظ عواملی، چون توسعه فعالیت‌های انسانی در پهنه سرزمینی و گسترش محدوده‌های شهری و روستایی از حساسیت خاصی برخوردار هستند که گاه موجب بروز برخی ابهامات میان واحد‌ها و سطوح تقسیماتی می‌گردند. بسیاری از این ابهامات ناشی از کوچک مقیاس بودن نقشه‌های مصوب تقسیمات کشوری است که در دهه ۷۰ شمسی و با امکانات و فن آوری‌های موجود آن زمان تهیه گردیده، لیکن امروزه پاسخگو نمی‌باشد. از این رو با در نظر گرفتن شرایط فعلی و نیاز‌های آتی، انتقال مرز‌های تقسیمات کشوری از مقیاس کوچک بر روی مقیاس بزرگتری که رافع نیاز‌های فوق باشد یک ضرورت است.

جلالی گفت: بر این اساس، انتقال نقشه‌های مصوب تقسیمات کشوری بر روی سامانه وب جی‌ای اس الزامی به نظر می‌رسید. بعلاوه؛ اشکالات روش سنتی تهیه نقشه‌های تقسیماتی (به مثابه کروکی) از قبیل؛ جانمایی نادرست عناصر و مشخصات توصیفی آنها، از بین رفتن داده‌ها و تنزل کیفیت نقشه‌ها طی زمان، از دیگر ضرورت‌های استفاده از شیوه‌های نوین می‌باشد.

مدیرکل دفتر تقسیمات کشوری همچنین با مرور آخرین تحولات در این عرصه خاطر نشان کرد: حدود ۷۰ درصد از طرح‌های پیشنهادی استان‌ها جهت تغییر و تبدیل عناصر تقسیماتی که منطبق با ضوابط و قوانین تقسیمات کشوری بوده است، با امضاء وزیر محترم کشور، به هیات دولت ارسال شده است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر