متخصص جراحی دهان، فک و صورت مطرح کرد؛

فعالیت بیش از ۴۰۰ جراح دندانپزشک در کشور

پهلوان گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰۰ جراح دهان، فک و صورت در کشور فعالیت می‌کنند.

درصد قابل توجهی از افراد جامعه مبتلا به مشکلات مزمن مفاصل فکی می‌باشندبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، روزبه پهلوان متخصص جراحی دهان، فک و صورت و مسئول کارگاه‌های هفدهمین کنگره جراحان دهان، فک و صورت ایران اظهار داشت: بیش از ۴۰ کارگاه در حاشیه این کنگره بین المللی برگزار می‌شود که ۱۰ مورد آن به صورت جراحی زنده انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت کارگاه‌ها حدود ۴۰ تا ۲۵۰ نفر است، گفت: هفت کارگاه تخصصی در زمینه جراحی‌های فک و صورت خواهیم داشت و از این بین کارگاهی نیز در ارتباط با احیای قلبی ریوی و حمایت پایه حیاتی برای دندانپزشکان عمومی با همکاری و هماهنگی گروه طب اورژانس بیمارستان امام برگزار می‌شود.

این متخصص جراحی دهان، فک و صورت ادامه داد: کارگاهی نیز در ارتباط با عوارض جراحی دندان‌های نهفته و ۲ کارگاه نیز به صورت وبینار با حضور اساتید برجسته بین المللی به صورت انلاین در ارتباط با درمان‌های غیر جراحی و جراحی مشکلات و بیماری‌های مفاصل فکی برگزار می‌شود.

پهلوان گفت: همچنین کارگاهی در زمینه لیفت ابرو، پیشانی و گردن با حضور اساتید بین المللی برگزار خواهد شد.

مسئول کارگاه‌های هفدهمین کنگره بین المللی جراحان دهان، فک و صورت ایران در ادامه در ارتباط با مشکلاتی همچون صدا‌های مفاصل هنگام جویدن، درد فک، محدودیت باز کردن دهان و درد‌های مزمن ناحیه صورت گفت: این مشکلات به دلایل متفاوتی ایجاد شده و مسیر‌های درمانی وسیعی از درمان‌های محافظه کارانه تا جراحی را شامل می‌شود.

وی بیان داشت: تغییر رژیم غذایی و محدود کردن میزان بازکردن دهان توسط خود بیمار و تمرینات خاص عضلانی و استفاده از پروتز‌های خاص از جمله درمان‌های محافظه کارانه برای این مشکلات بوده و در صورت عدم بهبودی در مراحل بعدی درمان‌هایی نظیر شست و شوی مفصل و درمان‌های اندوسکوپی یا باز جراحی انجام خواهد شد.

پهلوان گفت: صدمات مفاصل در دوره رشد، ناهنجاری‌های رشدی، روابط فکی نا مناسب، بی دندانی طولانی مدت از جمله عللی است که سبب بروز این مشکلات می‌شود و مانند سایر مفاصل جابه‌جایی‌های دیسک در ناحیه فک در بسیاری از موارد مبدا بروز این مشکلات خواهد بود، که جراحان فک و صورت با اقدام به موقع می‌توانند کمک لازم برای این بیماران را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه دندانپزشکان خط اول مراجعه این بیماران هستند، گفت: با برگزاری کارگاهی در این زمینه تلاش کردیم که آگاهی همکاران دندانپزشک را ارتقا و جدیدترین دستاورد‌های علمی و درمانی را برای آن‌ها ارائه دهیم.

مسئول کارگاه‌های هفدهمین کنگره جراحان دهان فک و صورت در ارتباط با برگزاری کارگاه صدمات و عوارض کشیدن دندان‌های عقل و نهفته گفت: صدمات عصبی، باز شدن سینوس، باقی ماندن ریشه، خونریزی و هماتوم و عفونت از جمله شایع‌ترین عوارض کشیدن دندان‌های عقل است که بهترین راه مقابله با این مشکلات پیشگیری بوده و از طریق برگزاری کارگاه مربوطه در تلاش بوده‌ایم که دانش همکاران دندانپزشک را ارتقا دهیم و شاهد کمتر شدن هرچه بیشتر این عوارض در میان بیماران باشیم.

مسئول کارگاه‌های هفدهمین کنگره جراحان دهان، فک و صورت با اشاره به اینکه اکنون بیش از ۴۰۰ جراح دهان، فک و صورت در کشور فعالیت می‌کنند، افزود: امسال در کنار کنگره جشن پنجاه سالگی جراحی دهان، فک و صورت نیز انجام می‌گیرد.

انتهای پیام/

جزئیات هفدهمین کنگره جراحان دهان، فک و صورت ایران

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.