کد خبر: ۶۸۳۰۰۹۷
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳

تفاوت دزفول با ذوالفقار، شکل ناحیه جلویی سرجنگی آن است، ضمنا با وجود حجم یکسان مواد منفجره در ۲ موشک، دزفول قدرت تخریبی ۲ برابر نسبت به ذوالفقار دارد.


به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، درخت پرثمر خانواده موشک های نقطه‌زن فاتح -۱۱۰ همچنان در حال میوه دادن است و آخرین محصول آن، موشک میانبرد دزفول با برد ۱۰۰۰ کیلومتر نام دارد.


بیشتر بخوانید: لحظه شلیک موشک کروز «هویزه» + فیلم


این موشک که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب رونمایی شد، موشکی سوخت جامد است که با توجه به برد خود در رده موشک هایی با برد متوسط قرار گرفته و به زودی موشک های قدیمی تر را از عرصه خارج خواهد کرد. به همراه رونمایی از موشک دزفول، برای اولین بار تصاویری از بخش مونتاژ نهایی یکی از کارخانه های زیرزمینی تولید موشک نیز از رسانه ملی پخش شد که انواع موشک های هرمز -۱ و ۲ و نیز فاتح -۱۱۰ را در دست تولید داشت؛ اتفاقی مهم که اهمیت آن کمتر از رسیدن به تکنولوژی ساخت موشک های مدرنی چون دزفول و خرمشهر نیست.

خبر رسمی از آزمایش موفق نسل اول این موشک که فاتح -110A نامیده می شد در شهریور سال ۱۳۸۱ اعلام شد. ریاست وقت سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع، در آن زمان اعلام کرد در پروژه ساخت این موشک، فناوری پیشران سوخت جامد مرکب پیشرفته پایه گذاری شده و آزمایش موفق سامانه های فوق مدرن هدایت و کنترل ساخته شده برای این موشک، از دستاوردهای بسیار مهم این پروژه به شمار می رود. وی همچنین گفت با توجه به دقت اصابت این موشک به هدف می توان با اطمینان اعلام کرد فاتح -110A از دقیق ترین موشک های زمین به زمین ساخته شده در جهان محسوب می شود. در واقع همین مطالب سبب شد تا از ابتدا فاتح -۱۱۰ سکاندار دقت در بین موشک های ایرانی باشد.

مهمترین ویژگی های آخرین موشک میانبرد / موشک‌های نقطه‌زن ایرانی به اسرائیل رسیدند +عکس و نقشه

موشک سوخت جامد کوتاه برد فاتح -۱۱۰

از کجا شروع کردیم؟

ایده ساخت این موشک برای در اختیار داشتن سلاحی با برد کوتاه و سوخت جامد، توسط شهید طهرانی مقدم و از ترکیب قابلیت های راکت زلزال با موشک تندر -۶۹ ارائه شد. زلزال به عنوان یک راکت سوخت جامد با برد بیش از ۲۰۰ کیلومتر در برخی نمونه های خود و توان حمل سرجنگی چند صد کیلوگرمی نشان دهنده یک بستر مناسب برای رفع نیاز به موشکی دقیق و سریع بود. از سوی دیگر موشک تندر -۶۹ که هر چند بردی کمتر از زلزال داشت اما با برخورداری از سامانه های هدایت مختلف از دقت خوبی برخوردار بود که به واسطه استفاده از سطوح کنترلی تا انتهای مسیر امکان اصلاح خطاهای حرکتی را برای رسیدن به مختصات تعیین شده داشت.

وجود این قابلیت ها در موشک فوق سبب شده بود که با وجود مشکلات مختلف از خارج تهیه شود. اما تندر -۶۹ دارای یک پیشران اولیه سوخت جامد و پیشران اصلی سوخت مایع بود، بنا بر این بسیاری از مشکلات موشک های سوخت مایع سطح به سطح مانند اسکاد و شهاب را داشت. از این رو ترکیب قابلیت های دقت و هدایت آن با یک راکت سوخت جامد نوید دهنده رسیدن به سامانه مطلوب بود.

موشک تندر (سمت راست) و راکت زلزال -۳ (سمت چپ)

برد نسل اول فاتح -۱۱۰، برابر ۲۰۰ کیلومتر، نسل دوم ۲۵۰ و نسل سوم و چهارم آن ۳۰۰ کیلومتر عنوان شده است. تفاوت نسل سه و چهار فاتح -۱۱۰ در مسائلی نظیر افزایش دقت نقطه زنی، افزایش طول عمر موشک، کاهش زمان استقرار و آماده سازی برای شلیک، کاهش زمان آزمایش های قبل از پرتاب و حذف نیاز به بازدیدهای دوره ای کوتاه مدت و نیز خروج سریعتر پرتابگر از محل پرتاب بوده است.

نسل چهارم موشک فاتح -۱۱۰

از فاتح تا هرمز و ذوالفقار

نسل های مختلف فاتح -۱۱۰ و نمونه ضد کشتی توسعه یافته از روی آنها با نام خلیج فارس و همچنین نمونه های راداری ضد کشتی و ضد رادار با نام های هرمز -۱ و ۲ -که هر سه برد ۳۰۰ کیلومتری دارند- از جهت پیکربندی کاملاً مشابه فاتح -۱۱۰ هستند. سرجنگی این موشک ها در نمونه های مختلف بین ۴۵۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم، سرعت نهایی آنها ۳ ماخ برای موشک خلیج فارس و تا ۵ ماخ برای سایر نمونه ها و خطای آنها کمتر از ۵ متر در نمونه های آخر ذکر شده است.

مدت زمان پرواز موشک های فاتح -۱۱۰ در بیشینه برد در حدود ۵ دقیقه برآورد شده که این زمان حتی با فرض کشف عملیات شلیک موشک، عملاً فرصت اندکی برای واکنش به دشمن می دهد در حالیکه معمولاً به دلیل ابعاد کوچک موشک و پرتابگر آنها، احتمال کشف پیش از شلیک پائین می آید.

مهمترین ویژگی های آخرین موشک میانبرد / موشک‌های نقطه‌زن ایرانی به اسرائیل رسیدند +عکس و نقشه

موشک های هرمز -۱ و ۲ روی پرتابگر دو فروندی

اما پس از چند از سال از معرفی نسل چهارم در سال ۱۳۸۹، نسل بعدی با نام فاتح -۳۱۳ در سال ۱۳۹۴ معرفی شد که برد آن به ۵۰۰ کیلومتر افزایش یافته بود. این موشک تفاوت های جزئی در شکل بالک های پایدارساز انتهایی با نمونه های قبلی داشت. در زمان رونمایی از فاتح -۳۱۳ اعلام شد در این موشک علاوه بر سبک سازی بدنه، از نسل پیشرفته ای از پیشران سوخت جامد مرکب به علاوه سامانه های هدایت، کنترل و ناوبری جدیدتر استفاده شده که دقت نقطه زنی در اصابت به هدف را در آزمایش ها اثبات کرده است.

فاتح -۳۱۳

یک سال بعد در هفته دفاع مقدس، اما جهش دیگری در عرصه موشک های سوخت جامد کوتاه برد و راهکنشی (تاکتیکی) به نام موشک ذوالفقار معرفی شد که بعدها معلوم شد با وجود اینکه این موشک در سطح راهکنشی طراحی شده اما دارای آثار راهبردی است. این موشک دارای برد ۷۰۰ کیلومتر و مجهز به کلاهک ۵۷۹ کیلوگرمی معرفی شد. نمایش تصاویر نمونه های تولیدی این موشک در ۴ مهر سال ۱۳۹۵ نشان داد که ذوالفقار مراحل آزمایش را بی سر و صدا به پایان رسانده و آماده تحویل به نیروی هوافضای سپاه است.

مهمترین ویژگی های آخرین موشک میانبرد / موشک‌های نقطه‌زن ایرانی به اسرائیل رسیدند +عکس و نقشه

موشک ذوالفقار

در تابستان سال ۱۳۹۷ یک نسل جدید از موشک های فاتح با جستجوگر تصویرساز حرارتی به نام فاتح مبین رونمایی شد. از مقایسه ابعاد به نظر می رسد این موشک بردی مشابه نسل آخر فاتح -۱۱۰ یعنی ۳۰۰ کیلومتر دارد. در این موشک از یک جستجوگر جدید و پیشرفته استفاده شده که فاتح مبین را در یافتن اهداف در شب و روز و شرایط آب و هوایی مختلف در خشکی و دریا توانمند می سازد. در زمان رونمایی وزیر دفاع به قابلیت توسعه این سرجستجوگر روی موشک های دیگر از جمله ذوالفقار اشاره کرد.

موشک دزفول نیز به عنوان جدیدترین محصول موشکی کشور که قاعدتاً از توسعه موشک ذوالفقار به دست آمده در ۱۸ بهمن ۹۷ رونمایی شد. در واقع می توان این دو موشک را در یک نسل تقسیم بندی کرد که از مقایسه مشخصات ظاهری و تفاوت های این دو با سایر اعضای خانواده فاتح -۱۱۰ نیز قابل تأیید است. تمامی موشک های خانواده فاتح و نسل های جدیدتر آن یعنی ذوالفقار و دزفول، قابلیت هدایت تا لحظه آخر اصابت به هدف را دارند.

موشک های فاتح -۱۱۰ (بالا)، ذوالفقار و دزفول

مهمترین ویژگی های فنی و عملیاتی موشک دزفول

از مقایسه تصاویر موشک فاتح -۱۱۰ نسل چهارم و نیز نمونه های شلیک شده در رزمایش های پیامبر اعظم (ص) با موشک های ذوالفقار و دزفول می توان به افزایش نسبی طول و قطر موشک های جدید پی برد. بنا بر اطلاعات منتشر شده از موشک ذوالفقار، طول این موشک ۱۰.۳ متر و قطر آن ۶۸ سانتیمتر است که به ترتیب حدود ۱۷ و ۱۱ درصد افزایش را نسبت به فاتح -۱۱۰ نشان می دهد. به نظر می رسد قطر بدنه در دزفول، مشابه ذوالفقار حفظ شده اما طول موشک کمی نسبت به آن افزایش داشته که به خصوص در ناحیه سرجنگی نیز این افزایش طول مشهود است. بدیهی است که افزایش طول دزفول در ناحیه بدنه، صرف افزایش میزان سوخت در پیشران سوخت جامد شده است. موشک ۴۶۲۰ کیلوگرمی ذوالفقار نسبت به فاتح -۱۱۰ حدود ۳۹ درصد سنگین تر است.

به علاوه تفاوتی نیز در چیدمان اجزای هدایتی در راستای طولی در ذوالفقار و دزفول نسبت به نسل فاتح دیده می شود. نکته بسیار مهم دیگر، تغییر شکل دماغه ذوالفقار و دزفول است. ب ا مراجعه به منابع معتبر علمی در اینترنت در زمینه دانش موشک ها می توان دید این شکل زمانی استفاده می شود که سرعت موشک، هایپرسونیک (بالای ۵ برابر سرعت صوت) بوده و برای کاهش حرارت تولیدی در این سرعت ها، راهکار افزایش انحنای نوک دماغه به کار گرفته می شود که سبب انتقال حرارت کمتری به موشک می شود. به علاوه در کنار استفاده از این طرح از مواد فنا شونده که در اثر حرارت از بین می روند تا بخش زیرین سالم بماند نیز استفاده می شود که تصاویر موشک های ذوالفقار و دزفول مؤید همین مطلب است.

مهمترین ویژگی های آخرین موشک میانبرد / موشک‌های نقطه‌زن ایرانی به اسرائیل رسیدند +عکس و نقشه

بخش دماغه در فاتح -۱۱۰ (راست) و ذوالفقار (وسط) و دزفول (چپ)

مشابه همین رویه در ناحیه بالک کنترلی موشک های ذوالفقار و دزفول نیز دیده می شود که در مقایسه با فاتح-۱۱۰، تغییراتی داشته است. نکته دیگر اینکه بالک های پایدارساز موشک، نشان می دهد "دزفول" نسبت به ذوالفقار به طور کلی به سرعت های بالاتری تا پیش از جدایش بدنه دست می یابد.

فاتح -۱۱۰ (راست بالا)، ذوالفقار (چپ بالا) و دزفول (پائین)

بنا بر این سرعت موشک های ذوالفقار و دزفول از نسل های قبلی فاتح-۱۱۰ که ۱.۵ کیلومتر بر ثانیه (نزدیک ۵ برابر سرعت صوت) سرعت داشتند بیشتر شده که البته برای گرفتن فرصت واکنش از دشمن و طی مسیر طولانی تر برد موشک ذوالفقار در زمان مناسب و نه خیلی بیشتر از فاتح -۱۱۰ امری مهم است. دزفول علاوه بر پرتابگرهای مرسوم تک فروندی احتمالاً از پرتابگر دو فروندی و چهار محوره توسعه یافته برای ذوالفقار استفاده خواهد کرد.

مهمترین ویژگی های آخرین موشک میانبرد / موشک‌های نقطه‌زن ایرانی به اسرائیل رسیدند +عکس و نقشه

پرتابگر دو فروندی موشک ذوالفقار

کلاهک پیشرفته، پیام مهم به مخاطبان "دزفول"

قابلیت متفاوت موشک های ذوالفقار و دزفول نسبت به سایر سامانه های برد کوتاه تا متوسط، امکان جداشدن سرجنگی آنها است. در واقع این دو موشک از این نظر مشابه موشک های بالستیک برد متوسط و بلند عمل می کند. این امر ضمن کاستن از اثرات منفی اتصال بدنه به سرجنگی در فاز نهایی حمله بر روی خطای اصابت و برد موشک، سبب کاهش امکان ردیابی و کاهش احتمال اصابت موشک های پدافندی دشمن به سرجنگی می شود. خطای موشک ذوالفقار در کلیپ تصویری بخش شده از صدا و سیما کمتر از ۱۰ متر عنوان شده که به موشک آن امکان حمله به انواع مختلفی از اهداف شامل ساختمان ها، امکان حساس، رادارها و … را می دهد.

طبیعتاً با توجه به دقت نقطه زنی چند متر برای موشک های با برد بیشتر از ذوالفقار که در ایران حاصل شده، برای موشک دزفول نیز قابلیت نقطه زنی و دقت احتمالاً بهتر از ۱۰ متر تثبیت شده است.

مهمترین ویژگی های آخرین موشک میانبرد / موشک‌های نقطه‌زن ایرانی به اسرائیل رسیدند +عکس و نقشه

نمایش گرافیکی جدایش سرجنگی موشک ذوالفقار

در تصاویر گرافیکی منتشر شده از عملکرد موشک ذوالفقار به نظر می رسید که بخش سرجنگی پس از جدایش، از یک پیشران مجزا نیز بهره می برد. هر چند که منابع رسمی هنوز چنین قابلیتی را برای ذوالفقار بیان نکرده اند اما در صورت وجود این توانایی، قطعاً در موشک دزفول که توسعه یافته از موشک ذوالفقار است نیز این قابلیت ایجاد شده.

یک تفاوت ظاهری ذوالفقار و دزفول، تفاوت در شکل ناحیه جلویی سرجنگی دزفول است. بخش سرجنگی در موشک دزفول، کمی کشیده تر از ذوالفقار است که یک دلیل آن می تواند مربوط به مسائل پایداری دینامیکی باشد. به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، با وجود حجم یکسان مواد منفجره در دزفول و ذوالفقار، موشک جدید به واسطه به کارگیری نوع مواد منفجره پیشرفته تر، قدرت تخریبی ۲ برابر نسبت به ذوالفقار دارد.

مهمترین ویژگی های آخرین موشک میانبرد / موشک‌های نقطه‌زن ایرانی به اسرائیل رسیدند +عکس و نقشه

ذوالفقار (بالا) و دزفول (پائین)

نکته دیگر در مورد موشک دزفول، نوع رنگ به کار رفته روی بدنه آن است. در تصاویر، یکی از موشک های در حال مونتاژ دارای یک رنگ خاکستری شبیه به طیف رنگ های جاذب امواج رادار به کار رفته در هواپیماهای مدرن غربی دیده می شد. در صورت صحت این گمانه، قطعاً بازتاب راداری موشک دزفول به به کارگیری چنین رنگی کاهش یافته و احتمال کشف آن توسط سامانه های دفاعی دشمن کاهش می یابد.

بدنه، بلوک هدایت و کنترل و ناوبری و نیز سرجنگی در ذوالفقار و دزفول (پائین)

همچنین از تصاویر کارخانه تولید موشک دزفول به نظر می رسد دقت بالایی در مراحل مونتاژ این موشک به عمل می آید.

عملیات هایی که موشک های نقطه زن سپاه شاهکار کردند

کمتر از یک سال از معرفی موشک ذوالفقار و به دنبال حمله تروریست ها به مرقد امام راحل و مجلس شورای اسلامی در خرداد ۱۳۹۶، نیروی هوافضای سپاه در ۲۸ خرداد حمله موشکی را با نام لیله القدر علیه مواضع گروه داعش در شهر دیرالزور سوریه انجام داد. در این حمله برق آسا ۴ موشک ذوالفقار و ۲ موشک قیام مورد استفاده قرار گرفته که همگی با دقت هر چه تمام به اهداف از پیش تعیین شده یعنی ساختمان های محل تجمع نیروهای داعش اصابت کردند.

مهمترین ویژگی های آخرین موشک میانبرد / موشک‌های نقطه‌زن ایرانی به اسرائیل رسیدند +عکس و نقشه

شلیک یکی از موشک های ذوالفقار در عملیات لیله القدر

با این حمله علاوه بر نشان دادن توان عملیاتی موشکی، دقت بالای موشک های ایرانی در میدان عمل و در حال خدمت بودن موشک جدید ذوالفقار و نیز وجود سرجنگی هدایت شونده برای موشک قیام که دقت نقطه زنی را برای آن ایجاد کرده به یکباره اثبات شد. این موشک ها از دو منطقه در استان های کرمانشاه و کردستان شلیک شده مسافت هایی بین ۶۰۰ تا ۶۸۰ کیلومتر را طی کردند. تصاویر اصابت این موشک ها به هدف به طور زنده توسط پهپادهای سپاه به مراکز فرماندهی در کشور منتقل شده و پس از اعلام خبر این عملیات، در دسترس مردم نیز قرار گرفت.

این موشک ها تنها دقایقی پس از تأیید عوامل مرتبط با نیروی قدس سپاه مبنی بر حضور برخی سران داعش در ساختمان های یاد شده و نیز تجمع این نیروها شلیک شده و در زمانی که می توان آن را کمتر از ۱۰ دقیقه تخمین زد به هدف رسیدند. بنا بر اطلاعات کسب شده بیش از ۱۷۰ نفر از تروریست های داعشی شامل چند مهره کلیدی این گروه در عملیات فوق که به نام عملیات لیله القدر نامگذاری شده بود به هلاکت رسیدند.

با وجود تنبیه سخت تروریست های داعشی، سران جنایتکار آمریکا و کشورهای مرتجع منطقه از این گوشمالی سخت درس عبرت نگرفته و یک حمله ناجوانمردانه دیگر را به مراسم رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور ۹۷ در شهر اهواز ترتیب دادند. حدود ۱۰ روز بعد، نیروی هوافضای سپاه پاسداران با یک عملیات ترکیبی موشکی و پهپادی به نام ضربت محرم، مجدداً ۴ موشک ذوالفقار و دو موشک قیام را به سمت مواضع تروریست ها در شرق فرات در خاک سوریه شلیک کرد که با دقت تمام، ساختمان های مستحکم شده مراکز استقرار فرماندهان تروریست ها و اهداف دیگری را منهدم کرد.

مهمترین ویژگی های آخرین موشک میانبرد / موشک‌های نقطه‌زن ایرانی به اسرائیل رسیدند +عکس و نقشه

شلیک موشک های ذوالفقار در عملیات ضربت محرم

دزفول تا اسرائیل می رسد؟

این دو حمله نشان داد که ذوالفقار موشکی چابک و آماده رزم با قابلیت اطمینان مناسب است که می توان در یک عملیاتی ضربتی و غافلگیرانه روی آنها حساب باز کرد. بنا بر این موشک دزفول نیز که بر اساس تجربه ذوالفقار و البته نسل فاتح توسعه یافته، تیر غیب دیگری بر پیکر دشمنان ایران اسلامی اما در برد بیشتر خواهد بود. دزفول ۱۰۰۰ کیلومتری با حدود ۴۲ درصد برد بیشتر نسبت به ذوالفقار قطعاً شهر راهبردی حیفا در سرزمین های اشغالی را به راحتی مورد اصابت قرار می دهد و اگر برد آن کمی بیشتر از ۱۰۰۰ کیلومتر باشد، تل آویو را نیز زیر تیغ خود خواهد داشت. این موشک در صورت رسیدن به برد ۱۱۱۸ کیلومتر، توانایی پوشش دادن تمام سرزمین های اشغالی را در صورت شلیک از مرز غربی کشور خواهد داشت. به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، موشک دزفول ظرف ۵ تا ۶ دقیقه آماده شلیک می شود. دزفول و ذوالفقار با برد ۱۰۰۰ و ۷۰۰ کیلومتری خود عملاً موشک اسکندر روسی را را پشت سر گذاشته اند؛ موشکی که غربی می گفتند زمانی ایران به دنبال آن بود اما اعتماد به متخصصان و متعهدان داخلی باعث شد همانها، فاتح -۱۱۰ و سایر نمونه های آنرا بسازند.

مهمترین ویژگی های آخرین موشک میانبرد / موشک‌های نقطه‌زن ایرانی به اسرائیل رسیدند +عکس و نقشه

فاصله تا سرزمین های اشغالی از مرز غربی ایران

می توان انتظار داشت در آینده قابلیت ضدکشتی با جستجوگر اپتیکی و نیز قابلیت های ضد رادار و ضد کشتی موشک های هرمز -۱ و ۲ در موشک های ذوالفقار و دزفول نیز پیاده سازی شده و شاهد توسعه موشک های ضد کشتی و ضد رادار با برد ۷۰۰ و ۱۰۰۰ کیلومتر باشیم. در این صورت هواگردهای مستقر روی ناوهای هواپیمابر و موشک های کروز شلیک شونده از ناوشکن های دشمن باید از دستکم ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر دورتر از مرزهای ایران مأموریت خود را آغاز کننده به معنی کاهش توان نفوذ آنها به داخل کشور (با فرض عبور از پدافندهای مرزی) منجر می شود. روزگاری دشمن بیش از ۱۰۰۰ موشک به شهر دزفول در ایران شلیک کرد تا مقاومت آن را در هم بشکند اما امروزه موشک دزفول از ایران تا ۱۰۰۰ کیلومتر آماده در هم شکستن دشمن است.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۶۰
در انتظار بررسی: ۰
علی احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
سپاه خارچشم دشمنان ایران است وقدرت ایران را به رخ اسرائیل ودشمنان کشیده آفرین روز به روز پیشزفت کشور را مدیون فداکاری سپاه هستیم وتاج سرملت هستین
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
سپاه پاسداران اسلام میراث ارزشمند امام ره و تسکین دهنده قلب داغ دیده خانواده های شهدا و همه ملت ایران است.
امیداورم در عرصه جنگ اقتصادی هم به کمک مردم ولایتمدار وطنشان بشتابند و موتور اقتصاد را هم مانند موتور این موشکها اصلاح و افزایش قدرت بدهند.
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
مرگ بر سعودی و صهیونیست جهانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
باید دولت مردان اسرائیل را نابود کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
نصر من الله و فتحٌ قريب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
چقدررنگارنگ وزیباهستند
سجاد حسن زاده فرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
من تشکر میکنم خسته نباشید ولی باید به فکر معشیت یک ملت هم باشید.
پاسخ ها
حمیدرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
تامین امنیت باقوای نظامیه یعنی شیربچه های انقلابی ساده زیست تامین معیشت مردم بادولته
سجاد حسن زاده فرد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
برادر عزیز دولت هیچ کاری برایه مردم مظلوم ایران نمیکنه باید اقتصاد ایران دست سپاه پاسداران و زیر نظر خود شخص رهبری قرار بگیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سلام و درود بر سپاهیان مخلص
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
با سلام و خسته نباشید و تشکر و قدر دانی از زحمات سپاهیان عزیز یاد و خاطر شهدای عزیزمون رو گرامی میداریم.
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سلام
ما از سپاه انتظار داریم صنعت خودروسازی نجات بده
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
آفرین بر سپاه قطعا مشکلات اقتصادی کشور ومشیعت مردم هم بدست چنین مردانی حل می شود مردانی که چشمشان به دست دشمن خبیث نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درودبرنیروهای مسلح حامیان حریم عشق و ولایت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
اگه بنابر نظر بیگانگان باشه باید کارخونه های کبریت سازیمون هم تعطیل بشه .به فکر موشک های قاره پیما باشید .یا علی
ابراهیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سلام خاک زیرپای سپاه عزیزترازجانم هستم قربونتون برم خداحفظ تون کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
خدایا به فرزندان سپاهی دلسوز ایران اسلامی طول عمر با عزت عنایت بفرما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
زنده باد سپاه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
دست مریزادمردان مرد وطنم،به کوری چشم دشمنان
رامین رحمتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
جانم موشک های قاره پیما خار در چشم و اُستخوان در گلوی دشمنان چشم تنگ بُرد موشک ها نباید محدود بشه کمیت اِش هم همچنین وقتی اِمریکا و بریتانیا و فرانسه از نفربر تا پیشرفته ترین بمب ها و هواپیماهای جنگی رو در اختیار دشمنان قسم خورده ما می گذارند حتیٰ لحظه ای درنگ در پیشرفت و تست سلاح های بومی خودمان بزرگترین و سنگین ترین تبعات منفی و غیرقابل جبران بهمراه خواهد داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سپاه همه کار می تونه انجام بده اگر سایر مسئولین بگذارند!!
رض
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
خداقوت. خداخیرتان دهد.
Akm
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
عالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
جوووووووووووووووووووووووووووننننننننننننننننننننننننننننننننم موشک
ابراهیم قبادصفت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سلام.بدانید دوستان بمب اتم داشتنش خطرناکتر از نداشتن ان میباشد
بطور مثال با رهگیری یک موشک با کلاهک اتم همان منطقه وفضا ودستگاها واستعداد نیروی های خود را فقط از بین می برد درحالی که با پیشرفت موشکی وسرعت ماورای صوت ،دیگر هیچ کشوری اتمی اجازه استفاده وکمک به کشور دیگری را بخود نمیدهد چون بافرض شلیک حداقل20فروند موشک به محل بمب ها دیگیر کل خاک آن کشور وآن قاره امن نخواهد بود
وهر دشمنی می داند درصورت حمله اتمی وناکارامدی دشمن ،طرف دیگر از حداقل توان شلیک تعداد زیاد موشک ازمحل دیگر را دارد ولذا عملاً جرات استفاده از اتمی را ندارند وفقط جنبه تبلیغات وارعاب دارد
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
چاره کار فقط موشکهای قاره پیما با قدرت تخریب اتمی میباشد تا در صورت حمله امریکا متقابلا بشون حمله کنیم .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
دقیقا دقیقا دقیقا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
کاش دولت خودروسازی را می داد به سپاه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سپاه عشقههه
طاهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
با سلام به همه هم وطنانم
یقیناً اگر سپاه نبود نظام هم نبود - سپاه لطفاً اقتصاد بیمار را جراحی کن و مردم را نجات بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
خسته نباشید پاسداران ایران اسلامی ملت ایران به شما افتخار می کنند . به فرمایش امام راحل اگر سپاه نبود کشور هم نبود .خداقوت دلاوان ایران
ن
|
United Arab Emirates
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
اسراییل رو نابود کنیم
داوود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
دستتان درد نکنه اصلا باید مملکت را بسپاریم به سپاه
پاسخ ها
M
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
بله سپاه در هر زمينه اي که ورود پيدا کرده موفق بوده
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
امنیت کشور مدیون این عزیزان است ، ما به وجود آنان افتخار می کنیم ، خدایا حافظ جان آنان باش ، دعای ما پیوسته نثار شان باد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
نتانیابو بره شنا یاد بگیره که یه راه فراری داشته باشه
دم سپاه گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سلام عزیزان بزرگواردستمریزاد عالیست ولی رژیم صیهونیسنی دارای بمب اتمی به تعداد ۲۰۰تا ۴۰۰فروند است وازچتراتمی آمریکا انگلیس وفرانسه برخورداراست پس ما به تعداد ۷۰۰ کلاهک اتمی وهیدروژنی وموشکهای قاره پیمای رادار گریز که تمامی خاک امریکا راتحت پوشش قراردهد حداقل به همین تعداد نیازداریم‌.
پاسخ ها
محمود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سلام دوست عزیز همین که ترامپ به این خوبی فارسی حرف میزنه انقلاب خودمون به امریکا هم صادر کردم نیازی به بمب اتمی نداریم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
محمودجان عزیز سلام چشم میگم بمب اتم نسازند ولی اگر اونها بابمب اتمی به ماحمله کردند شما جلوشونو میگیری؟یاتوابرهای اتمی به من میگی راست گفتیها‌دوست عزیز خداوند در آیه قوه فرموده اند هرسلاحی دشمن دارد شماهم بایدداشته باشید من میگم بابمب اتمی ازخوددفاع کنیم درحال حاضراگر بمب اتمی داشتیم تنگه هرمز رامیبستیم وآمریکا رامجبور به لغوتحریم ودادن امتیازمیکردیم چراکه آمریکاکه عددی نیست تمام کشورهاهم باآمریکا متحدشوند جرات حمله به دارنده سلاح اتمی ندارندمثل کره شمالی این تحریمها فقط وفقط بابمب اتمی وبستن تنگه هرمز لغو میشودوالا خیراین رابدان آمریکا به پشتوانه سلاحهای اتمی یش برای ماشاخ وشانه میکشد ومیداند باسلاح متعارفش فقط شکست میخوردبرای همین به آب وآتیش زد برجام رابدست آورد.حالا هم دنبال موشکی است موشک رابدهیم حمله نظامی ۱۰۰در۱۰۰است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درود،خسته نباشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درود... زنده باد ایرررران و وطنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
زنده باد
همسهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
با درود به رد وح پدر موشکی ایران
دستتان را میبوسیم
عباس فیروزپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
روزی پیشرفتهای نظامی جمهوری اسلامی برای دشمن گزنده تر شد که روشنفکری در خدمت آن قرار گرفت این اهمیت علوم انسانی مولف و در مرز دانش را می رساند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
خوبه فقط بهتر است اتمی ان را هم داشته باشیم و سرعت ماورای صوت لازم داریم که هیچ دفاع موشکی قادر به رهگیری ان نباشد.
حسینی گلپایگان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
وزگاری دشمن بیش از ۱۰۰۰ موشک به شهر دزفول در ایران شلیک کرد تا مقاومت آن را در هم بشکند اما امروزه موشک دزفول از ایران تا ۱۰۰۰ کیلومتر آماده در هم شکستن دشمن است.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درود به سپاه عزیز مدافع سرزمین پاک ومقدس اهورایی
محمد رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
موافقم دست شما درد نکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
همه مردم یکصدا از دولت بخوان، مجلس از دولت بخواه بابا مردیم از دست این ماشینهای بی کیفیت با این گرونی قطعات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
خدا کنه به دست سپاه سپرده بشه خودروساز
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
موافقم
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درود بر سپاه باد .
1234
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
خواستن توانستن است اگر همراه با ایمان باشد
صنایع مادر مانند خودرو سازی و........را به سپاه واگذار کنید و ملت را از دست ایران خودرو و سایپا نجات دهید
قدیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
با عرض خدا قوتی به سپاه اسلام خدا نگهدارتان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
مرگ بر اسرائیل
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
صنعت خودرو سازی رو هم بدید به سپاه تا مزه ماشین استاندارد رو بچشیم خسته شدیم از این وضع در همه جاهای که مشکل داریم باید نیروی انقلابی وارد بشه
بهمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
درود وسلام بر سپاه محمدص بیایید برای رضای خدا این ایران خودرو و سایپا را از چنگال این مافیای قدرت و ثروت بیرون بکشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
ماشاالله
#سپاه خودرو بساز
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
واقعا راست گفتی: # سپاه خودرو بساز
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر