کد خبر: ۶۸۳۱۹۱۲
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳

نخستین مرکز آموزشی کشت بدون خاک در گیلان امروز به بهره برداری رسید.

افتتاح نخستین مرکز آموزشی کشت بدون خاک در گیلانبه گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، مصطفی سالاری، استاندار گیلان امروز در مراسم افتتاح نخستین مرکز کشت هیدروپونیک در استان در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای تخصصی کشاورزی امام خمینی (ره) رشت گفت: کشت هیدروپونیک کشت بدون خاک است که بیمار‌ی های خاکزی برای گل و گیاه را به صفر می‌رساند.

وی با اشاره به اینکه کشت با خاک صرفه اقتصادی بالایی ندارد، افزود: از روش هیدروپونیک می‌توان گلخانه‌های غیرفعال استان را احیاء کرد تا بازده اقتصادی داشته باشد.

استاندار گیلان با بیان اینکه گیلان قطب کشاورزی است و معیشت عمده مردم با کشاورزی پیوند خورده است، اظهار داشت: یکی از نیاز‌های جدی در کشت‌های سنتی ارتقاء بهره‌وری در واحد سطح است که با روش‌های به‌روز می‌توان کمیت و کیفیت تولید را بالا برد.

سالاری با اشاره به کیفیت بالای محصولات هیدروپونیکی از نظر غذایی نسبت به کشت خاکی افزود: با رویکرد‌های کشت مدرن، بسترسازی برای صادرات محصولات کشاورزی و گیاهان زینتی از استان گیلان به کشور‌های مقصد راحت‌تر پذیرفته می‌شود.

کشت‌های هیدروپونیک کشت‌های بدون خاک است که با حذف خاک از چرخه تولید، بروز بیماری‌های خاکزی برای گل و گیاه را به صفر می‌رساند و با حذف مشکلات قرنطینه، روند صادرات محصولات استان تسهیل می‌شود.

با ارائه آموزش‌های این روش مدرن، احیاء ظرفیت‌های اشتغالزایی و بهره‌برداری از گلخانه‌های غیرفعال استان که با روش کشت خاکی صرفه اقتصادی ندارد، امکان پذیر می‌شود.

تولید محصولات کشاورزی در زمان کمتر از بازده بیشتر عملیات کشاورزی ساده‌تر به دلیل حذف خاک و علف هرز، حذف آفات موجود در خاک با حذف خاک از بستر کشت، کاهش هدر رفت آب، کیفیت بالاتر محصولات هیدروپونیکی از نظر کیفیت غذایی نسبت به کشت خاکی، تولید محصولات گلخانه‌ای بدون توجه به فصل، محیط و آب و هوا و استفاده از فضا‌های متروکه مانند انبار برای تولید محصول از مزایای کشت هیدروپونیک است.

انتهای پیام/ع

بهره برداری از نخستین مرکز آموزشی کشت هیدروپونیک (کشت بدون خاک) در گیلان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر