کد خبر: ۶۸۳۲۳۹۴
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۱
مدیرکل توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی:

مدیرکل توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی گفت: ممنوعیت صادرات خرما در زمان ماه مبارک رمضان بود، اما امروز موافق صادرات خرما هستیم.

مخالف ممنوعیت صادرات خرما هستیمبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، شاهرخ شجری مدیر کل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی در کارگاه آموزشی خرما در شیراز با بیان اینکه صادرات یک مقوله دائمی و پیوسته است، گفت: اگر صادرات در یک مقطع منع شود بازار‌های هدف را از دست می‌دهیم و فرصت را در اختیار رقبا قرار خواهیم داد.

وی با اشاره به ضروریات رشد صادرات به ویژه در محصولات کشاورزی، افزود: ابتدا باید زیرساخت‌ها و بحث لجستیکی به ویژه در حمل ونقل را بهبود بخشید.

شجری با بیان اینکه از ۱۲۰ میلیون تن صادرات ۶ میلیون محصولات کشاورزی است، بیان کرد: محصولات کشاورزی که صادر می‌شوند اغلب فسادپذیر هستند، اما در کشور تنها ۳۵۰ کامیون یخچال دار وجود دارد که ظرفیتی به اندازه ۲۰ تن دارند.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به چالش‌های صادرات در زمینه محصولات کشاورزی، اظهار کرد: نبود بسته‌بندی مناسب، نبود وجود ناوگان مناسب در زمینه حمل و نقل و نبود وجود استراتژی صحیح و پایدار در صادرات از مهم‌ترین چالش‌های صادرات است که در کنار این‌ها باید تحریم‌های ظالمانه را نیز در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه ایران دومین تولیدکننده خرما در جهان است، تصریح کرد: صادرات خرما در ۲۰۱۰ با افت شدید مواجه شد، اما این روند در ایران رو به افزایش است.

شجری با بیان اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد صادرات خرمای ایران به کشور‌های هند، پاکستان، قزاقستان، ترکیه و عراق است، گفت: باید تمرکز صادرات را از چند کشور محدود برداشت و رشد تنوع و سهم کشور‌های هدف را افزایش داد تا تمرکز بر چند کشور صادرات را خدشه دار نکند.

وی با بیان اینکه سهم ایران در صادرات خرما متناسب با تولید آن نیست، بیان کرد: از نظر ارزش صادرات خرما سهم مناسبی نداریم، اما از نظر وزنی رتبه قابل توجهی داریم.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی به بخشی از مشکلات صادرات خرما در ایران اشاره کرد و گفت: برداشت و جمع آوری غیربهداشتی،  وجود نداشتن تشکل‌های بازاریاب و صادرکننده، نبود سیستم اطلاع رسانی کارآمد، نبود شهرک‌های صنعتی و پایانه‌های صادراتی و نبود ناوگان حمل ونقلی مناسب از جمله مهم‌ترین مشکلات در حوزه صادرات خرما است.
انتهای پیام/م

مخالف ممنوعیت صادرات خرما هستیم

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر