کد خبر: ۶۸۳۲۵۶۱
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی:

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: احیای تمدن اسلامی با احیای وقف تسهیل و تسریع می‌شود و نمی‌توان با ساختار بروکراسی اداری و دیوان سالاری آن را دنبال کرد.

احیای وقف مسیر احیای تمدن اسلامی راتسریع می‌کندبه گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی روز چهارشنبه در نشست علمی وقف و حوزه‌های علمیه که در حاشیه نمایشگاه دستاورد‌های تحولی حوزه علمیه خراسان برگزار شد گفت: پیش از پیروزی انقلاب از سوی حکومت پهلوی قانون اصلاح اراضی اجرایی شد که به موجب آن اراضی از وقف خارج و به ملک شخصی افراد تبدیل شد و در واقع پهلوی اصل وقف را به تاراج گذاشت که بار‌ها مورد اعتراض امام راحل قرار گرفت.

وی افزود: به همین دلیل در نخستین روز‌های پس از پیروزی انقلاب بر اساس مصوبه شورای انقلاب و توجه ویژه امام خمینی (ره)، قانون اصلاحات اراضی باطل و اراضی وقفی مورد حفاظت قرار گرفت.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی ادامه داد: احیای وقف می‌تواند مسیراحیای تمدن اسلامی را تسهیل و تسریع کند و با ساختار بروکراسی اداری و دیوان سالاری نمی‌توان احیای تمدن نوین اسلامی را دنبال کرد.

گنابادی نژاد گفت: وقف در ظاهرامراقتصادی است، اما دارای آثار و هویت اجتماعی، فرهنگی بوده که در ایران اسلامی دارای آثار مذهبی هست و  بر هر وقفی اراده معنوی وجود دارد.

وی با اشاره به وقف‌های انجام شده به نام امام رضا (ع) در مشهد، افزود: ۷۰ درصد زمین‌های مشهد وقف بوده و حوزه علمیه خراسان به عنوان دومین حوزه تاریخ تشیع، موقوفاتی دارد که در میان حوزه‌های علمیه تا به امروز رتبه نخست را داشته است.

انتهای پیام // ف. ک
 

وقف دارای هویت فرهنگی، هنری و آثار مذهبی است

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر