کد خبر: ۶۸۳۴۹۸۷
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۱
خدابخشی در مخالفت با کلیات بودجه ۹۸:

نماینده الیگودرز در ارزیابی لایحه بودجه سال آینده کشور گفت: لایحه بودجه ۹۸ با احکام برنامه ششم توسعه انطباق ندارد.

محمد خدابخشی نماینده الیگودرزبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد خدابخشی نماینده الیگودرز در صحن علنی نوبت عصر امروز (شنبه ۲۷ بهمن) مجلس و در مخالفت با کلیات بودجه ۹۸، گفت: لایحه بودجه ۹۸ با احکام برنامه ششم توسعه انطباق ندارد.

وی ادامه داد: اعتقاد داریم افزایش ۲۰ درصد حقوق کافی نیست و افزایش حقوق باید مطابق با نرخ تورم باشد، ۲۰ درصد از ۱۰۰ درصد اقتصاد کشور دارای فرار مالیاتی است، ۲ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که اگر از آن‌ها مالیات کسر شود خود منجر به ایجاد منابع می‌شود. خانواده زیر خط فقر حتی امکان خرید گوشت یارانه‌ای را ندارند به دلیل عرضه آن نامناسب است.

نماینده مردم الیگودرز تصریح کرد: حقوق و دستمزد کارکنان دستگاه اجرایی باید متناسب با تورم افزایش یابد نه اینکه افزایش ۲۰ درصدی داشته باشد و افزایش ۲۰ درصد حقوق و دستمزد‌ها کافی نیست. در حوزه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران با شاغلین اعتباراتی که در بودجه ۹۸ پیشنهاد شده کافی نیست.

خدابخشی تصریح کرد: در ارتباط با عدم مدیریت مناسب منابع ارزی باید گفت که از مجموع حدود ۲۱ میلیارد دلار سهم دولت از منابع ارزی، ۱۴ میلیارد دلار برای کالا‌های اساسی اختصاص یافته، تجربه نشان می‌دهد که به دلیل عدم نظارت بر زنجیره واردات، واردات و توزیع کالا‌هایی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دریافت کردند، اهداف تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تحقق پیدا نمی‌کند.

نماینده مردم الیگودرز بیان کرد: نرخ رشد تورم کالا‌های اساسی وارداتی در آذرماه ۹۷ نسبت به اسفند ۹۶، ۴۲ درصد بوده است، در صورتی که شاخص قیمت مصرف‌کننده که دربردارنده همه کالا‌ها و خدمات است، حدودا ۳۸ درصد رشد کرده و این نشان‌دهنده عدم تحقق کامل اهداف تخصیص ارز ترجیحی است.

وی افزود: پیشنهاد می‌شود که رویکرد ارزی موجود اصلاح شود، به صورتی که هم فساد و هم رانت برداشته شود و هم کالا‌های اساسی با قیمت مناسب به دست مردم برسد و از مصرف‌کنندگان حمایت کافی صورت پذیرد. در روش فعلی هم فساد است هم رانت و هم اینکه مصرف‌کننده حمایت نمی‌شود.

خدابخشی گفت: در مورد عدم استفاده از فرصت‌های ایجاد شده ناشی از شرایط تحریم باید عنوان کرد که یکی از مصادیق این امر، عدم توجه به خلق منابع جدید و نیز عدم مدیریت بهینه به منظور کاهش هزینه‌ها بوده است، این در حالی است که در کشور فرار مالیاتی گسترده، معافیت‌های مالیاتی غیرضروری و پایه‌های مالیاتی محدودی داریم که با انجام اصلاحات، منابع زیادی بدون فشار به بخش تولید و بدون فشار به اقشار آسیب‌پذیر، قابل دستیابی است.

وی افزود: برآورد‌ها نشان می‌دهد ۲۰ درصد از مجموع صددرصد اقتصاد کشور دارای فرار مالیاتی است که رقم آن حدودا ۷۸ هزار میلیارد تومان است، ۴۰ درصد از مجموع صددرصد اقتصاد کشور دارای معافیت‌های مالیاتی است که رقم آن ۱۷۸ هزار میلیارد تومان است و ضرورت دارد در این خصوص بازنگری صورت گیرد.

نماینده مردم الیگودرز ادامه داد: حدود ۲ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که هر واحد بیش از ۵۰۰ میلیون تومان ارزش مالی دارد که در صورتی که یک درصد مالیات از هریک از این واحد‌ها اخذ شود، نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع ایجاد می‌شود.

خدابخشی تصریح کرد: عدم توجه کافی به واقعیت‌های اقتصادی موجود در جامعه از دیگر اشکالات به لایحه بودجه ۹۸ است، یکی از واقعیت‌های جامعه، بیکاری جوانان و به ویژه بیکاری جوانان تحصیلکرده است که نرخ بیکاری آن‌ها به ترتیب حدود ۱۲ و ۱۸ درصد است و برای این موضوع تدابیر عملیاتی مناسبی دیده نشده است، اگرچه تبصره ۱۸ سعی کرده به این موضوع بپردازد، اما به دلیل ضعف منابع و عدم برنامه‌ریزی مناسب، اهداف پیش‌بینی شده محقق نشده است.

وی افزود: درباره کاهش قدرت خرید مردم و به ویژه اقشار آسیب‌پذیر باید گفت که خط فقر برای مناطق مختلف کشور متفاوت است، اما آنچه در این باره قابل ذکر است این است که خانواده‌های زیر خط فقر امکان خرید گوشت یارانه‌ای را هم ندارند به دلیل آنکه عرضه آن ناکافی است و توزیع آن هم نامناسب است و سیاست‌های حمایتی فعلی نمی‌تواند به صورت واقعی و عادلانه از اقشار آسیب‌پذیر و زیر خط فقر حمایت کند و این منجر به افزایش شکاف طبقاتی می‌شود.

نماینده مردم الیگودرز اظهار کرد: برای رتبه‌بندی معلمان در بودجه ۹۸ منابعی در سقف دوم بودجه پیشنهاد شده که عملا تحقق پیدا نکند و مهمترین کاری که صورت گرفته و یا مانور داده می‌شود این است که ۱۰ درصد آموزش و پرورش را بفروشیم و معلمان اجاره‌ای با حقوق ۵۰۰ هزار تومان بگیریم؛ یعنی خرید خدمات که این هم در کمیسیون تلفیق حذف شد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر