کد خبر: ۶۸۳۵۱۴۵
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰
مدیر حوزه‌های علمیه عنوان کرد؛

آیت الله اعرافی گفت:مطالعات پیرامون وقف و تحقیقات در زمینه مطالعات اجتماعی درباره وقف از مباحثی است که حوزه باید به آن توجه کند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم، آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه پیش از ظهر امروز در دیدار مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد،گفت: جلب اعتماد مردم به موقوفات و سیستم اوقاف باید یک راهبردی باشد که همه ما برای این امر کمک کنیم.

وی اضافه کرد:در عصر پهلوی ضربه‌ای به وقف وارد شد که همان باعث شد کسی سراغ وقف کردن نرود، همین لطمه یکی از خیانت‌های بزرگ پهلوی‌ها بود که به عنوان ضربه‌ای تاریخی مطرح است، دلایل آن نیز بی اعتقادی آن‌ها به این مسائل، نفع شخصی و تضعیف پشتوانه حرکت‌های دینی و حوزوی بود.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: در برخی از استان‌ها، با همه تلاشی که انقلاب برای جاری کردن وقف در کشور کرده، هنوز هم بی اعتمادی به وقف وجود دارد، در عصر جمهوری اسلامی آن روند تغییر کرد، اما هنوز هم نیاز به کار بیشتر در این زمینه وجود دارد.

وی تصریح کرد: ما باید هر سال چند درس خارج فقه پیرامون منظومه وقف را داشته باشیم و این کار باید به صورت پیوسته و با رویکرد مباحث مستحدثه پیگیری شده و در بخش توسعه مطالعات وقف کار انجام شود.

آیت‌الله اعرافی عنوان کرد: مطالعات پیرامون وقف و تحقیقات در زمینه مطالعات اجتماعی درباره وقف از مباحثی است که حوزه باید به آن توجه کند.

مدیر حوزه‌های علمیه یادآورشد: بحث فرهنگ‌سازی، ترویج و تبلیغ وقف در سطح کشور و استان قم دارای ظرفیت بوده و یک برنامه ریزی دقیق و جدی را می‌طلبد و می‌توان در قالب نشست‌ها، کلیپ‌های منتشر شده در فضای مجازی و تعریف دوره‌های پودمانی برای طلاب می‌توان این موضوع را دنبال کرد.

آیت‌الله اعرافی گفت: ارائه الگو‌های جدید وقف از دیگر ملزومات بوده و مشکل ما در وقف‌های قدیم محدود و بسته است و بهتر است در متن وقف‌نامه تطورات آینده پیش‌بینی شود و خود این موضوع می‌تواند جامعه را نسبت به وقف ترغیب کند.

وی تاکید کرد: احیاء موقوفات در استان‌ها به اشکال متفاوت دنبال می‌شود و در استان قم می‌توان یک نقشه پنج ساله برای احیا و نهایی سازی این پرونده‌ها طراحی کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: ما باید به سمتی برویم که مسائل حوزه و فرهنگ دینی روی شانه مردم و موقوفات قرار گرفته و از دولت و بودجه‌های دولتی فاصله گیریم، چرا که عزت حوزه در تحقق این امر است، برای این کار قدم‌هایی برداشته شده است.

انتهای پیام/ح

دروس خارج فقه در موضوع وقف برگزار شود/ خیانت رژیم پهلوی به وقف

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر