کد خبر: ۶۸۳۵۲۱۳
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۴
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان:

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان گفت: نجات آب از جنس اجتماعی است و نه اقتصادی و فنی و معتقدیم که راه درست نجات آب از آموزش و پرورش می‌گذرد و مدارس هم بهترین کانون‌های آن هستند.

مدارس به عنوان بهترین کانون‌ها در بحث نجات آب هستندبه گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، محمد علایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان در آئین تبادل تفاهم‌نامه‌های طرح دانش‌آموزی نجات آب و آموزش کتاب انسان، حیات و محیط زیست، گفت: در سرزمین کم آب ایران، نیاکان ما توانسته‌اند ۸ هزار سال تمدن ایجاد کنند.

وی افزود: یکی از نگرانی‌های ما هم در بحث بحران آب بوده و نجات آب متکی بر ظرفیت‌های اجتماعی و فرهنگی ما است و جنس آن نیز اجتماعی بوده و نه اقتصادی و فنی و در این مبحث بهترین نقطه کانونی را در مدارس می‌بینیم و معتقدیم که راه درست آن از آموزش و پرورش می‌گذرد و مدارس بهترین کانون‌های آن هستند.


وی افزود: به منظور پیاده‌سازی برنامه ملی و استانی سازگاری با کم‌آبی ابتدا باید بیاموزیم که فعالیت‌های خود را به نسبت آب موجود تنظیم کنیم، نیاکان ما پذیرفته بودند که آب کم است و آب در فرهنگ ایرانی همیشه مورد احترام بوده است و در دین مبین اسلام نیز از آب به عنوان مایعی مقدس و مورد احترام یاد شده است.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان با بیان اینکه در سال ۱۳۳۲ و همزمان با ورود اعتبارات حاصل از فروش نفت، اولین چاه حفر شده در مشهد را در میدان بیت‌المقدس (فلکه آب) داشتیم و دومین چاه نیز در محل باغ ملی این شهر بود، خاطرنشان کرد: همچنین اولین چاه آب کشاورزی در ۱۳۳۱ حفر شده است و از آن زمان تاکنون حدود ۲۴ هزار حلقه چاه حفر شده است و بیشترین چاه‌های حفر شده نیز در حوزه کشاورزی بوده است که بخشی عمده‌ای از آن‌ها غیرمجاز بوده که مسدود شده‌اند.


علایی با اشاره به اینکه سرانه مصرف آب در مشهد از هلند که پرآب‌ترین کشورهای دنیا است بیشتر است، تصریح کرد: ۶۰ سال با این نگاه حرکت کرده‌ایم و به تدریج از یاد ما رفته است که در اقلیم خشک و کم آب قرار داریم، در این مدت رویکرد سازگاری با کم‌آبی را کنار گذاشته‌ایم و امروز مسرف‌ترین مردم دنیا در مصرف آب، غذا، انرژی و غیره هستیم.


وی ضمن اشاره به سابقه 10 ساله اجرای طرح نجات آب در خراسان رضوی، تاکید کرد: طرح ملی دانش‌آموزی نجات آب که از آن با نام داناب نیز یاد می‌شود از خراسان رضوی و با همکاری بسیار خوب اداره کل آموزش و پرورش استان آغاز شده است و طی سال‌های اخیر این طرح رشد و بهبود یافته و امیدواریم که با اجرای چنین برنامه‌هایی بتوانیم فرهنگ سازگاری با کم‌آبی را احیا کنیم و در این رابطه معتقدیم که اگر می‌خواهیم که اهداف ترسیم‌شده‌مان در بحث نجات آب محقق شود باید هر خراسانی خودش را مکلف و متعهد به نجات آب بداند.

انتهای پیام//ف.ح

 

یکی از نگرانی‌های ما هم در بحث بحران آب

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر