کد خبر: ۶۸۳۵۶۱۷
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۲

نسخه پیچی مسئولان و متولیان کشوری و استانی تاکنون نتوانسته مانع از نوسان‌های قیمت در بازار آشفته و پرتلاطم گوشت در کهگیلویه و بویراحمد شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج ، نسخه پیچی مسئولان و متولیان کشوری و استانی تاکنون نتوانسته مانع از نوسان‌های قیمت در بازار آشفته و پرتلاطم گوشت در کهگیلویه و بویراحمد شود تا جایی که بررسی موضوع قاچاق دام زنده به نشست کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کشیده شد.

بروز چنین بحرانی، فرصت طلبی دلالان و واسطه‌ها در توزیع و فروش این محصول را در پی داشته و هم اینک افزایش خیرکننده قیمت گوشت حتی تا مرز هر کیلوگرم ۱۰۰ هزار تومان در بخش‌هایی از استان کهگیلویه و بویراحمد دیده می‌شود.

افزایش قیمت گوشت ناشی از کمبود فاحش دام زنده از یک سو و تلاش دلالان و قاچاقچیان برای خروج غیرمجاز دام از استان حتی به مرز‌های کشور، مسئولان و متولیان امر در این استان را به ستوه آورده است.

امروز افزایش قیمت گوشت نه تنها به چالشی اقتصادی و معیشتی تبدیل شده بلکه در کنار آن موضوع قاچاق دام زنده کم کم به مساله‌ای اجتماعی و حتی امنیتی در کشور و کهگیلویه و بویراحمد تبدیل می‌شود.

اما روز گذشته موضوع اصلی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کهگیلویه و بویراحمد به قاچاق و خروج غیرمجاز دام زنده از مبادی خروجی استان اختصاص داشت و استاندار نیز دستگاه‌های ذیربط را موظف به مبارزه قاطع با این پدیده کرد.

علی محمد احمدی تصریح کرد: قاچاق از هر نوعی خود بلای خانمان سوز است، اما قاچاق دام زنده آن هم برای استان مولدی با داشتن بیش از ۲ میلیون راس دام دردی به مراتب سنگین‌تر و مایه شرمساری برای مسئولان و نهاد‌های متولی است.

وی از اینکه دستورالعمل اجرایی برای جلوگیری از خروج قاچاق دام پس از حدود ۱۵ روز از اعلام رسمی آن توسط رئیس دفتر رئیس جمهوری همچنان در میان بروکراسی‌های اداری برخی نهاد‌های متولی می‌چرخد به شدت انتقاد کرد.

احمدی حوزه معاونت سیاسی و امنیتی و کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان را موظف به اجرای بند‌های دستورالعمل اجرایی رئیس دفتر رئیس جمهوری و اعلام گزارش کار نهاد‌های مربوطه ظرف یک هفته آینده کرد.

وی یادآور شد: امروز در اثر سوء مدیریت‌ها و برخی بی تدبیری‌ها و عدم نظارت‌های به موقع دام‌های زنده این استان به راحتی خارج تا جایی که حتی یکی از استان‌های پیشرو در بروز این چالش محسوب می‌شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه مدیران باید شرایط امروز و جنگ اقتصادی را بپذیرند، تصریح کرد: باید خود را در قبال فشار‌های اقتصادی که گریبان گیر مردم به ویژه افراد فقیر و کم بضاعت شده پاسخگو دانست.

وی افزود: خبر‌های رسیده از برخی مبادی خروجی و مرز‌های کشور همچون مرز خسروی در کرمانشاه حکایت از قاچاق دام زنده از استان‌های جنوجی به ویژه کهگیلویه و بویراحمد دارد.

وی گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و سایر نهاد‌های نظارتی و قضایی استان با تشدید بازرسی‌ها مانع از خروج غیرمجاز دام شوند و گزارش روزانه از ایست و بازرسی‌ها را به کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ارائه دهند.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کهگیلویه و بویراحمد نیز از تصویب شیوه نامه ضوابط جدید خرید و فروش و حمل و نگهداری دام خبر داد.

حسین بهمنی اظهار داشت: بر اساس این شیوه نامه تنها دامی می‌تواند خرید و فروش شود که دارای پلاک هویتی باشد که این پلاک هویت نیز باید از سامانه هویتی وزارت جهاد کشاورزی برای تمامی دام‌ها تهیه شود.

این پلاک شناسه‌ای ۱۵ رقمی و قابل رویت است که روی گوش دام نصب می‌شود و همه‌ی دام‌ها باید این پلاک را داشته باشند و صاحب دام با مراجعه به پنجره واحد کشاورزی باید ضمن ثبت دام خود این پلاک را نیز ثبت کند که دامدار برای دامی که تازه متولد می‌شود ۵ روز فرصت دارد که این پلاک هویتی را دریافت کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز با بیان اینکه هیچ کمبودی در زمینه دام زنده در بازار استان وجود ندارد، گفت: جمعیت دامی استان ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار راس دام است.

الیاس تاج الدینی افزود: سالانه در کهگیلویه و بویراحمد حدود ۱۴ هزار و ۸۰۰ تن گوشت قرمز تولید می‌شود در حالی که میزان مصرف سالانه استان ۸ هزار و ۶۰۰ تن است.وی ادامه داد: سالانه حدود ۶ هزار و ۲۰۰ تن مازاد بر مصرف استان، گوشت تولید می‌شود.

وی بیان کرد: هم اینک در پروار بندی‌های موجود در استان حدود ۸ هزار راس بره و ۳۶ هزار راس گوساله پروار بندی شده موجود است.

وی تاکید کرد: وظیفه جهاد کشاورزی تولید گوشت قرمز مورد نیاز کهگیلویه و بویراحمد است و در تامین دام زنده هیچ مشکلی وجود ندارد.

انتهای پیام/غ

دام های زنده پلاک دار می شوند

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر