کد خبر: ۶۸۳۶۲۶۸
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰
معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو:

فهمی گفت: برداشت از آب‌های زیرزمینی سالانه ۶ میلیارد مترمکعب است و در صورت صادرات بی‌رویه این رقم به بیش از ۱۲ میلیارد مترمکعب برسد.

سالانه ۶ میلیارد متر مکعب از آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شودبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت نیرو، هدایت فهمی معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به برداشت آب از سفره‌های زیر زمینی اظهار کرد: اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی به‌طور متوسط سالانه ۶ میلیارد مترمکعب است و پیش‌بینی می‌شود در صورت صادرات بی‌رویه در بخش کشاورزی و عدم رفع چالش‌های موجود، این رقم به بیش از ۱۲ میلیارد مترمکعب برسد.

وی با تاکید بر ضرورت مراقبت و حفاظت موثرتر از منابع آب زیرزمینی تصریح کرد: در حال حاضر مصرف ناخالص بخش کشاورزی از آب زیر‌زمینی حدود ۵۶ میلیارد مترمکعب و از آب‌های سطحی حدود ۳۴ میلیارد مترمکعب است.


بیشتر بخوانید: افزایش ۱۰۰ برابری ورود آب به سد سیستان و بلوچستان/افزایش ۴.۵ برابری ورود آب به سد‌های خوزستان


فهمی، با بیان اینکه محاسبات و ارزیابی‌های انجام شده درخصوص بهره‌برداری بخش کشاورزی از منابع آب در سال آینده نشان می¬‌دهد که محصولات کشاورزی و دامی به‌شدت از مزیت صادراتی برخوردار خواهند شد، افزود: بنابراین در سال آتی با رشد تولید محصولات کشاورزی و صادرات قانونی و غیرقانونی آن، برداشت بیشتر از منابع آب کشور صورت می‌گیرد و دست‌اندازی به منابع آب، به‌ویژه آب زیرزمینی وارد مرز خطر خواهد شد.

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو ادامه این شرایط را به منزله تاراج و نابودی بی‌بازگشت منابع آب زیرزمینی دانست و بر مراقبت بیشتر از آن تاکید کرد.

وی، عواملی، چون ناکارآمدی بازار عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی، عدم کارایی نظام تعرفه‌ای صادرات و واردات، سهولت قاچاق محصولات کشاورزی و دامی در ابعاد وسیع، نوسانات شدید بهای محصولات کشاورزی در سال‌های مختلف و پایین بودن بنیه مالی و درآمد تولیدکنندگان بخش کشاورزی را از جمله محور‌های تاثیرگذار در چالش‌های ذاتی و عارضی این بخش بیان کرد.

انتهای پیام/

مصرف ناخالص بخش کشاورزی از آب زیر‌زمینی حدود ۹۰ میلیاردمتر مکعب است

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر