کد خبر: ۶۸۳۹۴۰۷
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۸

رئیس‌جمهور آمریکا بر خلاف معاهدات بین‌المللی موجود علیه نظامی‌سازی فضای ماورای جو، با امضای فرمانی پنتاگون را موظف به تشکیل نیروی فضایی به عنوان ششمین شاخه نیرو‌های مسلح آمریکا کرد.

ترامپ معاون خود را به عنوان رئیس شورای ملی فضایی معرفی کردبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، شبکه سی‌ان‌بی‌سی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، با صدور فرمانی به وزارت دفاع این کشور دستور داد نیروی فضایی را به عنوان ششمین شاخه نیرو‌های مسلح آمریکا تشکیل دهد.

با این فرمان، پنتاگون موظف است که طرحی را برای تشکیل نیروی فضایی به کنگره آمریکا ارائه کند. نیروی فضایی پس از تشکیل به عنوان بخشی از نیروی هوایی آمریکا، اما با یک نماینده جداگانه در ستاد مشترک نیرو‌های مسلح این کشور، فعالیت خواهد کرد.

طبق فرمان ترامپ، نیروی فضایی همردیف ارتش، نیروی هوایی، نیروی دریایی، تفنگداران دریایی و گارد ساحلی قرار خواهد گرفت و رئیس ستاد آن به جمع رؤسای ستاد نیرو‌های مسلح آمریکا افزوده خواهد شد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد مایک پنس، معاون خود را به عنوان رئیس شورای ملی فضایی تعیین می‌کند.

ترامپ برای اولین بار سال گذشته در جریان یک سخنرانی در میان هوادارانش، ایده تشکیل نیروی فضایی آمریکا را مطرح کرد و از آن زمان تاکنون بارها در مناسبت‌های مختلف از این ایده حمایت کرده است. 

نیروی فضایی آمریکا قرار است چه کاری انجام دهد؟
در حال حاضر، نیروهای مسلح آمریکا از پنج رُکن اصلی شامل نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، سپاه تفنگداران دریایی و گارد ساحلی تشکیل شده‌اند و در صورت تشکیل نیروی فضایی، این نیرو به عنوان رُکن ششم ارتش ایالات متحده شناخته خواهد شد.

بر اساس آنچه در رسانه‌ها و صحبت‌های مقامات آمریکایی آمده، نیروی فضایی آمریکا ماموریت‌های نظامی مختلفی را برعهده خواهد داشت که از آن جمله می‌توان به محافظت از ماهواره‌های مخابراتی و ارتباطی و سامانه‌های موقعیت‌یاب جغرافیایی (GPS) مستقر در فضا در برابر حملات زمینی و بکارگیری حسگرهای پیشرفته برای ردیابی موشک‌های دشمن اشاره کرد.

ترامپ سال گذشته میلادی در توجیه این طرح در نشست شورای ملی فضایی آمریکا در کاخ سفید درباره اهداف ایجاد نیروی فضایی گفت: هنگامی که سخن از دفاع از [منافع ملی] آمریکا به میان می‌آید، به حضور ما در فضا توجه کافی نشده است. آمریکا باید در فضا نیز [همانند زمین] سلطه داشته باشد.

پس از او، معاونش مایک پنس نیز در توجیه تشکیل نیروی فضایی آمریکا گفت شکست آمریکا در علمیات صحرای طبس (عملیات آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در ایران) یک "افتضاح" بود اما موجب شد آمریکا «فرماندهی عملیات ویژه ارتش» را تشکیل دهد تا از شکست‌های مشابه در آینده جلوگیری کند. پنس همچنین گفت روسیه، چین، کره شمالی و ایران سالهاست که تلاش می‌کنند تا از روی زمین، ماهواره‌های ارتباطی و ناوبری ما را مختل کنند.

آمریکا در حال حاضر عضو پیمان فضای ماوراء جو (مصوب 1967) است که استقرار سلاح‌های کشتار جمعی را در فضا منع می‌کند و تنها حضور در فضا را برای اهداف صلح‌آمیز جایز می‌داند اما با طرح تشکیل نیروی فضایی، به نظر می‌رسد آمریکا در حال آماده‌سازی خود برای نسل بعدی جنگ‌ها در فضاست که ممکن است در نهایت به نظامی شدن فضا منجر شود.

ترامپ روز گذشته (سه‌شنبه) در مراسم امضای فرمان تشکیل نیروی فضایی، صراحتا فضا را به عنوان «عرصه جدید نبرد» میان قدرت‌ها توصیف کرد و گفت احساس می‌کند که واشنگتن باید در حوزه توانمندی‌های نظامی در فضا، فعال شود.

چرا ترامپ می‌خواهد راهی را برود که تاکنون کسی نرفته است؟
در بحبوحه تلاش دولت ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی آمریکا این سوال مطرح می‌شود که دلیل تشکیل این نیرو چیست یا به گفته رویترز، چرا ترامپ می‌خواهد راهی را برود که تاکنون کسی نرفته است؟

شواهد نشان می‌دهد که دولت ترامپ فضا را در کنار زمین، دریا و هوا به عنوان یک میدان جنگی جدید برای خود تعریف کرده است. مایک پنس سال گذشته در سخنرانی خود در پنتاگون گفت: «تاریخ به ما می‌گوید که صلح تنها از طریق قدرت قابل دستیابی است!» او همچنین گفت نسل بعدی مردم آمریکا با تهدیدات جدیدی از سمت فضا مواجه خواهند بود و برای مقابله با آنها لباس ارتش ایالات متحده (اشاره به تشکیل نیروی فضایی) را به تن خواهند کرد. معاون ترامپ چند ماه قبل از آن نیز گفته بود آمریکا باید نیروی فضایی خود را در آینده به اندازه نیروی زمینی تقویت کند.

کم نیستند افرادی که مانند پنس معتقدند آمریکا در آینده نه چندان دور با تهدیدات جدیدی در عرصه فضا مواجه خواهد بود. ژنرال دیوید گلدفین، رئیس ستاد نیروی هوایی آمریکا اخیرا در سخنرانی خود در نشست سالانه نیروی هوایی گفت باور دارد که انسان تا چند سال آینده به جنگ فضایی خواهد پرداخت. وی همچنین گفت که ارتش آمریکا برای افزایش قدرت نظامی خود به استفاده از اطلاعات در تمام زمینه‌های مربوط به جنگ، از جمله هوایی، سایبری، زمینی، دریایی و فضایی احتیاج دارد.

علاوه بر این، مدیر ناسا نیز سال گذشته در مصاحبه با سی‌بی‌اس نیوز گفت روش زندگی در آمریکا وابسته به فضا است. اگر ما سیگنال‌های جی‌پی‌اس را از دست بدهیم، هیچ انتقال بانکی در داخل صورت نمی‌گیرد و هیچ ماده غذایی در فروشگاه‌ها وجود نخواهد داشت و زندگی ما از بین می‌رود و به همین دلیل است که کشورهای متخاصم در سراسر جهان اقداماتی را برای آسیب زدن به این قابلیت‌های آمریکا در پیش گرفته‌اند.

مخالفان چه می‌گویند؟
با این حال، ایده تشکیل نیروی فضایی آنگونه که باید مورد حمایت مقامات نظامی این کشور قرار ندارد. منتقدان معتقدند تشکیل چنین نیرویی در حالیکه بخش اعظمی از ماموریت‌های تعریف‌شده برای آن هم‌اکنون توسط نیروی هوایی ارتش انجام می‌شود، یک اقدام غیرضروری و هزینه‌بر است.

«دبورا لی جیمز» فرمانده سابق شاخه نیروی هوایی آمریکا چندی پیش اعلام کرد که هیچ یک از فرماندهان ارشد پنتاگون با ایده تشکیل نیروی فضایی موافق نیستند ولی مجبور به اطاعت هستند. رئیس جمهور ترامپ دستور تشکیل این نیرو را صادر کرده است و آنها هم‌اکنون به دنبال راهی برای مواجهه با آن هستند.

او همچنین گفت در حال حاضر، نزدیک به 35 هزار نفر در بخش ماموریت‌های فضایی نیروی هوایی آمریکا مشغول به کار هستند و تشکیل یک شاخه نظامی جدید تحت عنوان نیروی فضایی موجب اختلال و جابجایی قوانین خواهد شد.

دموکرات‌های کنگره نیز از این طرح ترامپ حمایت نمی‌کنند و همین مسئله ممکن است تشکیل نیروی فضایی آمریکا را با موانع قانونی مواجه کند. به عنوان نمونه، سناتور برنی سندرز در انتقاد از این طرح گفته است شاید بهتر باشد پیش از آنکه دولت ترامپ میلیاردها دلار را برای نظامی کردن فضا هزینه کند، کمی به فکر بهتر کردن وضعیت بیمه درمانی و مراقبت‌های بهداشتی برای مردم آمریکا باشد.

با این حال مقامات دولت ترامپ با بیان اینکه رقبای آمریکا بویژه چین و روسیه سرمایه‌گذاری زیادی را در فضا انجام داده‌اند و روز به روز به قابلیت حمله به دارایی‌های آمریکا در فضا در صورت وقوع جنگ، نزدیک‌تر می‌شوند، ضرورت تشکیل چنین نیرویی را توجیه می‌کنند.

البته به نظر می‌رسد ترامپ اهداف انتخاباتی را نیز در پس این طرح دنبال می‌کند. شاهد این مدعا اینکه تشکیل نیروی فضایی آمریکا به تبلیغات انتخاباتی ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 نیز راه یافته و ستاد انتخاباتی او از هم‌اکنون در تبلیغات خود، تشکیل نیروی فضایی آمریکا را یکی از محورهای اصلی تبلیغاتی خود قرار داده و حتی انتخاب لوگوی این نیروی نظامی جدید را نیز به هواداران ترامپ واگذار کرده است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
دیوانه وار ارتش فضایی که چه جالب وجوک بود ازاین بهه بعد توفضا میخواد بجنگه سربازای بدبخت توفضا معلق بمونن و دورخودشون بچرخند آمریکا تيمارستان نداره و سریع بستری کنن آدم فضایی هابگیرینش اومدفضا احتمالا زیادشده حالش خوش نیست دورخودشون عین طویله دیوارمیکشه دولت تعطیل میکنه
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر