کد خبر: ۶۸۳۹۷۶۹
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
مشاور عالی وزارت بهداشت مطرح کرد؛

دانش جعفری گفت: بخش خصوصی در نظام سلامت به شدت تحت تأثیر فعالیت‌های بخش دولتی قرار می‌گیرند، سه معیار برای سنجش سهم بخش خصوصی در نظام سلامت در نظر می‌گیریم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، داوود دانش جعفری مشاور عالی وزارت بهداشت در اولین نشست تخصصی واگذاری خدمات سلامت که صبح امروز در سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر فعالیت بخش خصوصی در حوزه سلامت طیف گسترده‌ای را در برمی‌گیرد و این بخش در فعالیت‌های دارویی تا اداره بیمارستان‌ها و شرکت‌های خصوصی فعالیت می‌کند؛ حتی در بسیاری موارد شاهد هستیم که بخش‌های خصوصی به صورت خیرخواهانه در این حوزه فعال هستند.

بخش دولتی میزان اتکا به بخش خصوصی را کاهش می‌دهد

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بخش خصوصی در نظام سلامت به شدت تحت تأثیر فعالیت‌های بخش دولتی قرار می‌گیرند، سه معیار برای سنجش سهم بخش خصوصی در نظام سلامت در نظر می‌گیریم که شامل سهم بخش خصوصی در کل هزینه‌ها، سهم بخش خصوصی در مراقبت و میزان اتکا به پرداخت فرانشیز یا همان پرداخت بیماران می‌شود و از طرفی دیگر همواره شاهد بودیم که دسترسی بیشتر به بخش دولتی میزان اتکا به بخش خصوصی را کاهش می‌دهد.

دانش جعفری با اشاره به اینکه هزینه‌های بخش خصوصی اغلب شامل پرداخت دیه مراجعه‌کنندگان و پرداختی بیمه‌ها می‌شود گفت: در حال حاضر شرایط نشان دهنده عملکرد بخش خصوصی نیست شاید در نظر گرفتن انواع مراکز بهداشتی مثل داروخانه‌ها بیمارستان‌ها و ... بتواند معیار مناسبی برای سنجش عملکرد آن‌ها باشد، ضمن اینکه در نظر داشته باشید کاهش عملکرد بخش خصوصی می‌تواند منجر به اتکای بخش دولتی به فرانشیز یا همان اسامی پرداختی بیماران شود.

مشاور عالی وزارت بهداشت تصریح کرد: فعالیت بخش خصوصی در نظام سلامت را می‌توان به ۵ دسته تقسیم کرد که در کشور‌های مختلف این نسخه‌ها را شاهد هستیم مثل فعالیت غالب بخش خصوصی در کشور‌هایی مانند هند فعالیت بخش خصوصی به صورت همراه و مکمل بخش دولتی مثل کشور تایلند فعالیت بخش خصوصی در قالب نظام طبقاتی مثل کشور آرژانتین که در سراسر دنیا رواج دارد.

وی تشریح کرد: بنابر اعلام بانک مرکزی حدود نیمی از تعاملات مالی در بخش سلامت مربوط به هزینه‌های ویزیت یا دندانپزشکی است که تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر نیستند و این موضوع هزینه‌های بخش خصوصی را بسیار بالا می‌برد؛ کشور ما نظام سلامتی شبیه به کشور آرژانتین دارد و پوشش بیمه‌ای بیشتر به پرداخت هزینه‌های بالا و سنگین استوار است.

وی یادآوری کرد: عملکرد بخش دولتی اثر زیادی بر بخش خصوصی دارد؛ بنابراین برای داشتن بخش خصوصی مناسب باید بخش دولتی را مدیریت کنیم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر