کد خبر: ۶۸۳۹۸۳۳
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

زاهدی گفت: برای خروج از اقتصاد نفتی، دانشگاه‌ها باید آموزش به سبک فعلی را کنار بگذارند و از پتانسیل‌های جدید استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در مراسم سیزدهمین دوره ملی و هفتمین دوره بین‌المللی کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی که صبح امروز در دانشکده مهندسی مواد، مکانیک و صنایع دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، اظهار کرد: چند روز قبل مقام معظم رهبری بیانیه‌ای را مطرح کردند که نگاه به ۴۰ سال آینده بود؛ ما در افق ۴۰ ساله مرجعیت علمی را مدنظر داریم و باید به جایی برسیم که در چند شاخه علمی برای جهان مرجع شویم و این امر دور از انتظار نیست.

نقش مهم دانشگاه‌ها برای خروج از اقتصاد مبتنی بر نفت

وی افزود: در حال حاضر در سلول‌های بنیادی رتبه دوم دنیا، در نظریه سیستم‌های فازی رتبه سوم دنیا و در حوزه هوافضا، نانو و سوخت هسته‌ای رتبه‌های زیر ۱۰ دنیا را داریم؛ همچنین در حوزه‌های داروسازی، بیوشیمی و زیست فناوری دارای توانمندی هستیم. پس ما می‌توانیم و اراده نظام بر این است که بتوانیم مرجعیت علمی بین‌المللی را در چهل سال آینده به دست آوریم. البته باید در این زمینه بسترسازی لازم صورت بگیرد دانشگاه باید از وضعیت فعلی بیرون بیاید، یعنی دانشجویان را به گونه‌ای تربیت کند، آموزش دهد و سیستم آموزشی و پژوهشی آنچنان درگیر با خارج از دانشگاه شود تا بتوانیم از اقتصاد سنتی مبتنی بر نفت به اقتصاد مبتنی بر علم برسیم که این یک افق ۱۰ تا ۱۲ ساله است.

زاهدی درباره چگونگی رسیدن به اقتصاد مبتنی بر علم اظهار کرد: برای تحقق این هدف دانشگاه باید آموزش به سبک فعلی را کنار بگذارد و از امکانات و پتانسیل‌هایی از جمله الکترونیک استفاده کند، باید رویکرد‌ها هم عوض شود آیین نامه ارتقا، پذیرش دانشجو، محور استخدام باید تغییر کند؛ رویکرد‌ها در جذب اعضای هیئت علمی هم باید عوض شود همان طور که در حال حاضر محور مقاله قرار داده شده است.

دانشگاه باید در فناوری نرم پیش قدم شود

وی بیان کرد: یادگیری الکترونیکی یک فناوری نرم است که دانشگاه باید با جامعه همراه شود و در این فناوری نرم پیش قدم شود. فناوری‌های غیرنرم برای مردم شناخته شده است، ولی در فناوری‌های نرم که با انسان سروکار دارد این طور نیست، بنابراین باید این فناوری را وارد زندگی کنیم و اگر بتوانیم آن را در کشور رونق دهیم، آموزش الکترونیک در همه نهاد‌های خصوصی، عمومی و دولتی و حتی زندگی حضور پیدا می‌کند؛ آن زمان است که یک تغییر اساسی در نحوه حکومت، مدیریت و تصمیم گیری‌ها صورت خواهد گرفت و به اقتدار اقتصادی مبتنی بر دانش می‌رسیم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر