کد خبر: ۶۸۵۳۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

میزان زمانی که نیاز است تا کاربامازپین باعث بهبود علائم تشنج در بیمار شود،۴ هفته است.

به گزارش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، داروی کاربامازپین یا تگرتول یک داروی ضد صرع است که برای درمان بیماری دوقطبی نیز تجویز می شود و در هنگام مصرف این دارو باید نکاتی مدنظر قرار گرفته شود که امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا به آن بپردازد.

موارد مصرف و منع مصرف داروی کاربامازپین

معرفی داروی کاربامازپین 

کاربامازپین که با نام تجاری تگرتول شناخته می شود؛ یک داروی ضد صرع پرمصرف محسوب می شود که صرع و تشنج در این بیماران در اثر اختلال در جریان الکتریکی سلول‌های عصبی بخشی از مغز بروز پیدا کرده است و تگرتول با کاهش جریان الکتریکی غیرطبیعی سلول‌های مغزی حملات تشنجی را در کنار سایر دارو‌ها و یا به‌تن‌هایی مهار می‌کند.


بیشتر بدانید: مصرف دارو‌های ضد صرع در دوران بارداری مجاز است؟


کاربامازپین همچنین در درمان بیماری دوقطبی و درد‌های مزمن ناشی از آسیب‌های عصبی صورت نیز کاربرد دارد.

نکاتی برای مصرف کاربامازپین

 • در دوران شیردهی و بارداری دارو را فقط با مشورت پزشک مصرف کنید.
 • برای کاهش تحریک دستگاه گوارش بهتر است دارو با غذا مصرف شود.
 • دارو را به‌صورت ناگهانی قطع نکنید و در صورت لزوم با کاهش دوز و به‌صورت تدریجی آن را کم کنید.
 •  از مصرف هم‌زمان سایر دارو‌های مضعف CNS با این دارو باید اجتناب شود.
 • هنگام مصرف این دارو در انجام کار‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند احتیاط کنید.
 • درصورتی‌که مقدار مصرف این دارو از حداقل شروع‌شده و به‌تدریج با فواصل یک هفته افزایش پیدا کند، عوارض جانبی دارو به حداقل می‌رسد.
 • در صورت فراموش‌شدن یک نوبت مصرف دارو، به‌محض به یادآوردن، آن نوبت باید مصرف شود. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد از مصرف نوبت فراموش‌شده باید خودداری کردو مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر شود. در صورت فراموش کردن بیش از یک نوبت مصرف دارو باید به پزشک مراجعه شود.
 •  با توجه به این موضوع که شرکت‌های مختلفی این دارو را می‌سازند ممکن است که اثرات دارویی این شرکت‌ها نیز به علت فرمولاسیون منحصربه‌فرد هر شرکت برای بیمار متفاوت باشد بنابراین برای بیماران مخصوصاً افراد مسن سعی شود که از یک شرکت یا برند استفاده شود.


اگر موارد زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید

 • مشکلات قلبی – عروقی
 • بیماری کبد یا کلیه
 • گلوکوم
 • پورفیری
 • افسردگی، اختلال خلقی یا افکار یا اقدام به خودکشی

هشدار؛ در صورت باردار شدن فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. به یاد داشته باشید که مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک معالج خود شروع و یا قطع نکنید. همچنین به دستورالعمل‌های پزشک در مورد مصرف دارو‌های ضد تشنج در این دوران دقت و عمل کنید.

اگر چه مصرف این دارو ممکن است برای جنین که به دنیا نیامده آسیب زا باشد، اما وقوع تشنج و صرع در دوران بارداری می‌تواند هم برای جنین و هم مادر باردار مخاطره آمیز باشد. از این رو فواید پیشگیری از تشنج می‌تواند بیشتر از هزینه و اثرات جانبی ناشی از مصرف دارو بر روی جنین باشد.


بیشتر بدانید: علت ابتلا به صرع در سنین مختلف


از جمله عوارض ناشی از مصرف این دارو کم کردن تأثیر قرص‌های پیشگیری از بارداری و یا ایمپلمنت‌ها است.

با توجه به نکته‌ای که ذکر شد نیاز است که در کنار مصرف دارو‌های پیشگیری از بارداری از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

شما در طول مصرف این دارو نباید نوزاد شیرخوار خود را با شیرمادر تغذیه کنید.

موارد مصرف و منع مصرف داروی کاربامازپین

نحوه مصرف داروی تگرتول

داروی تگرتول را دقیقاً همان‌طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.

راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج، تغییر دهد.


این مطلب را از دست ندهید: ایران کشوری پیشرو در ریشه‌کنی بیماری خونی


این دارو را در دوز‌های بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید.

این دارو را همراه با غذا مصرف کنید.

هرگز فرم گسترده رهش این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید. اگر قادر به بلع کامل این دارو نیستید، به پزشک خود در این باره اطلاع دهید.

سوسپانسیون (مایع) خوراکی این دارو را قبل از اندازه گیری و مصرف، تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق‌های خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید.

اگر شما یک دستگاه دوز‌های اندازه گیری را نداشته باشند، از یک داروساز آن را درخواست کنید.


این مطلب را از دست ندهید: نکاتی که زنان مبتلا به صرع در دوران بارداری باید بدانند


میزان زمانی که نیاز است تا کاربامازپین باعث بهبود علائم تشنج در بیمار شود،۴ هفته است. از این رو باید این دارو را همان طور که پزشک معالج توصیه کرده مصرف کرد و در صورت مؤثر بودن در پیشگیری از بروز تشنج، سریعاً به پزشک اطلاع داده شود.

در هنگام استفاده از این دارو، شما ممکن است که به چندین آزمایش احتیاج داشته باشید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و همچنین نور خورشید نگهداری شود.

علی رغم اینکه ممکن است احساس بهبودی کنید، ولی به طور ناگهانی مصرف داروی تگرتول را متوقف نکنید، چون توقف ناگهانی مصرف این دارو ممکن است باعث بیشتر شدن تشنج در فرد مصرف کننده این دارو شود. پس نیاز است که توصیه‌های پزشک معالج خود را در کاهش تدریجی مصرف این دارو انجام دهید.


بیشتر بدانید: عوامل ایجاد کننده صرع/ اقداماتى که مبتلایان باید جدى بگیرند


این دارو جذب خوراکی کاملی دارد (آهسته و متغییر). در کبد به طور کامل متابولیزه شده و متابولیت آن دارای خاصیت ضد تشنجی است. نیمه عمر آن ۶۵-۲۵ ساعت است که با تجویز طولانی‌مدت به دلیل القاء خود به خود متابولیسم به ۲۹-۸ ساعت می‌رسد. دفع دارو عمدتاً کلیوی است. پیوند دارو به پروتئین متوسط است. اثر ضدتشنجی دارو پس از چند ساعت تا چند روز و اثر ضد درد عصبی آن پس از ۷۲-۸ ساعت شروع می‌شود.

موارد مصرف و منع مصرف داروی کاربامازپین

در هنگام مصرف داروی کاربامازپین از این موارد اجتناب کنید

الکل یا نوشیدنی‌های الکلی ننوشید. مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند بعضی از عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد.

مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت، همراه با این دارو ممکن است باعث تداخل با اثر آن شود و در نهایت منجر به عوارض ناخواسته شود. در مورد استفاده از محصولات گریپ فروت با پزشک خود صحبت کنید و در هنگام مصرف این دارو از مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت خودداری کنید.


این مطلب را از دست ندهید: درمان ۶۰ درصد مبتلایان به صرع با تک دارو


تا زمانی که از تأثیر کاربامازپین  بر فعالیت‌های خود آگاه نشده‌اید، از رانندگی و فعالیت‌های خطرناک پرهیز کنید. مصرف این دارو ممکن است باعث مختل شدن هوشیاری و قدرت واکنش در فرد مصرف کننده این دارو شود.

نوشیدن الکل علاوه بر اینکه باعث افزایش در برخی از عوارض جانبی این دارو شده، همچنین می‌تواند خطر ابتلا به تشنج را افزایش دهد.

مصرف کاربامازپین  باعث می‌شود که شانس ابتلای فرد به آفتاب سوختگی بالاتر رود. از این رو کسانی که این دارو را مصرف می‌کنند، نیاز است که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا دراز کشیدن بر روی تخت‌های برنزه کردن و حمام آفتاب (چه طبیعی و چه مصنوعی) اجتناب کند. اگر به هر عنوان فرد مجبور بود که در معرض نور آفتاب قرار گیرد و در وقتی در خارج از منزل قرار دارد، لازم است که لباس محافظ بپوشد و از کرم ضدآفتاب (SPF ۳۰ یا بالاتر) استفاده کند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر