کد خبر: ۶۸۵۸۷۶۸
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۲

مربیان و اعضای مکتب اسلامی طبس با حضور در نماز عبادی سیاسی جمعه با مدیر کل منابع طبیعی استان که به مناسبت هفته منابع طبیعی به طبس سفر کرده بود دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، اعضای مکتب اسلامی طبس با اهدای کتاب "اقتصاد مقاوم تر محیط سالم تر با کاشت درختان با ثمر" نوشته خانم مجتهد نجفی، به مدیر کل از وی خواستند تا در  مورد کاشت درختان بی حاصل حساسیت بیشتری نشان داده و از کاشت این نوع درختان در سطح استان جلوگیری کند.
 
یکی از مربیان این مکتب با ارائه اطلاعاتی نظیر این که کاشت درختانی چون اکالیپتوس و کاج غیر از بی ثمری منبع ایجاد حساسیت هاست افزود: چرا باید در طبس با توجه به هوای گرم به جای کاشت درختان انگور و تاک که هم سایه خوبی دارد و هم محصولات خوبی از آن برداشت می‌شود از آهن و کرکره استفاده کرد.
 
وی با یاد کردن از امام جمعه فقید طبس و فعالیت های آن مرحوم در مقابله با کاشت اکالیپتوس گفت: طبس هنوز شرایط خوبی دارد اما نمی خواهیم طبس به شرایط دیگر شهر ها دچار شود.
 
وی همچنین به استفاده از شیوه‌های آبیاری قطره ای نیز اعتراض کرد و افزود: این شیوه آبیاری فقط همان نقطه از خاک را حاصلخیز کرده و دیگر مناطق خاک را از بین می برد.
 
این مربی همچنین گفت: چرا نباید از ریش سفیدان و کشاورزان در مدارس کمک گرفت تا به بچه ها آموزش بدهند چطور یک درخت را نگهداری کنند تا در آینده دچار مشکل نشوند.
 
مدیرکل منابع طبیعی با بیان اینکه هیچ سبزینگی را خداوند بی‌ثمر خلق نکرده است گفت: با این حال سیاست قوی و محکم ما بر این است که به سمت گونه های میوه ده سازگار با شرایط طبیعی استان پیش برویم
 
نصرآبادی با بیان اینکه باید شرایط آب و هوایی استان هم در نظر گرفته شود گفت: استان ما با حاکمیت کم آبی است پس باید در نظر گرفته شود که حتی اگر درختان میوه ده هم باشد باید با کم آبی سازگار باشد.
 
وی تأکید کرد: اشتباهات گذشته نیز با توجه به شرایط اقلیمی باید اصلاح شود.
 
مدیر کل منابع طبیعی استان با اشاره به اینکه شرایط فعلی نتیجه عملکرد گذشته است گفت: در این شرایط باید به سوی سازگاری پیش برویم چرا که توان مقابله با خشکسالی و سیل را نداریم.
 
وی با تایید سخنان اعضای مکتب اسلامی، تاکید کرد: به طور ناگهانی نمی‌توان همه چیز را درست کرد در شرایط موجود ما داشته ای به نام کاج داریم اما می‌خواهیم سمت و سوی سیاست‌های مان را به سوی جایگزینی پیش ببریم و دیگر کاشت جدید کاج نداریم.
انتهای پیام / ط ا

اصلاح اشتباهات گذشته نیز با توجه به شرایط اقلیمی 

 
 
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر