کد خبر: ۶۸۵۹۸۳۷
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۸

گزارش‌ها نشان می‌دهد که کاربران موبایل نسبت به سال ۲۰۱۷، در سال ۲۰۱۸ دو برابر بیشتر هدف حمله نرم‌افزارهای مخرب بوده‌اند.

تعداد حملات خرابکارانه موبایلی در سال ۲۰۱۸ دو برابر شده استبه گزارش حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، گزارش‌ها نشان می‌دهد که کاربران موبایل نسبت به سال ۲۰۱۷، در سال ۲۰۱۸ دو برابر بیشتر هدف حمله نرم‌افزارهای مخرب بوده‌اند، به طوری که از ۶۶,۴ میلیون مورد در سال۲۰۱۷ به ۱۱۶.۵میلیون مورد تا پایان سال گذشته افزایش یافته‌ است.

به نقل از آزمایشگاه کسپرسکی، با وجود این افزایش بزرگ در تعداد حملات نرم‌افزارهای مخرب تلفن‌همراه، افزون بر ۵ میلیون بسته نصب شامل نمونه‌های بدافزار در طول سال میلادی گذشته شناسایی شدند که در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۷، بیش از ۴۰۹ مورد کمتر است. در حالی که عوامل تهدیدی که قصد هدف قرار‌دادن کاربران تلفن‌همراه را دارند، از روش‌های کاملا تست‌شده مانند SMS اسپم استفاده کرده‌اند، به آزمایش تکنیک‌هایی مانند ربودن DNS، که قبلا فقط برای حمله به پلتفرم‌های دسکتاپ استفاده می‌شد نیز تمایل نشان داده‌اند.

محبوب‌ترین ابزارها و تکنیک‌های حمله در نزد مهاجمان تلفن‌همراه عبارتند از:
• منتقل‌کننده‌ها (Trojan-Dropper) که برای دورزدن سیستم‌های تشخیص طراحی‌شده‌اند،
• حمله به حساب‌های بانکی از طریق دستگاه‌های تلفن‌همراه،
• برنامه‌هایی که می‌توانند توسط مجرمین سایبری برای ایجاد آسیب مورد استفاده قرارگیرند (مثل RiskTool)،
• برنامه‌های تبلیغ‌افزار.
در نمودار زیر تعداد حملات موبایلی مسدود شده توسط محصولات کسپرسکی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نمایش داده شده است:
 تعداد حملات خرابکارانه موبایلی در سال ۲۰۱۸ دو برابر شده است

همچنین تعداد کاربران مورد حمله نیز در نمودار زیر ارائه شده‌اند:

تعداد حملات خرابکارانه موبایلی در سال ۲۰۱۸ دو برابر شده است

در طول سال ۲۰۱۸، تروجان‌های بانکی و منتقل‌کننده‌های بدافزار، افزایش قابل توجهی را در نمونه‌های منحصربه‌فرد شناسایی‌شده و تعداد کاربرانی که به کمک آن‌ها مورد حمله قرار گرفته ‌بودند، تجربه کرده‌اند. در حالی که محبوب‌ترین خانواده انتقال‌دهنده بین عوامل تهدید، Trojan-Dropper.AndroidOS.Piom است،Asacub وHqwar شایع‌ترین تروجان‌های بانکی هستند.
اگر چه تروجان‌های بانکی موبایل قبلا سرویس‌های دسترسی به خدمات را هدف حمله قرار داده‌ بودند، در سال ۲۰۱۸، مهاجمین یک برنامه کاملا قانونی و مجاز را تحت‌کنترل گرفته و آن را مجبور به اجرای یک برنامه بانکداری برای انجام عملیات انتقال پول در دستگاه قربانی کردند.
کسپرسکی گزارش کرده است که ابزارهای امنیتی ۱۵۱،۳۵۹ بسته نصب تروجان‌های بانکی موبایل را شناسایی کرده‌اند که در مقایسه با سال ۲۰۱۷، حدود ۱,۶ برابر رشد داشته‌است.
آمار حملات بدافزارهای موبایلی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در نمودار زیر ارائه شده است:

تعداد حملات خرابکارانه موبایلی در سال ۲۰۱۸ دو برابر شده است

دیگر خانواده‌های خرابکاری نیز توسط مجرمان سایبری موبایل به‌کار گرفته‌شدند، اما آن‌ها در تلاش‌های خود به این حد موفق نبودند. به عنوان مثال، تروجان‌های باج‌افزار و تروجان‌های جاسوس‌افزار موبایل هر دو در سال گذشته جایگاه خود را از دست ‌دادند.
در میان نمونه‌های بدافزار شناسایی‌شده توسط کسپرسکی در سال ۲۰۱۸، خطرناک ترین- اما خوشبختانه نه گسترده‌ترین، Trojan.AndroidOS.Triada.dl و Trojan.AndroidOS.Dvmap.a، بودند. دو نوع تروجان که برای استفاده از سطح دسترسی کاربر رده‌ بالا برای انجام فعالیت‌های خرابکارانه طراحی شده‌اند. به ویژه، آن‌ها اجزای سازنده خود را در محیط سیستم دستگاه قرار می‌دهند، که کاربر تنها دسترسی خواندن به آن را دارد و از این رو با استفاده از ابزارهای معمولی سیستم پاک نمی‌شوند.
آزمایشگاه کسپرسکی در آمارهای خود، کشورهای مورد هدف را نیز بررسی کرده که پراکندگی آنها بصورت نقشه زیر است:

تعداد حملات خرابکارانه موبایلی در سال ۲۰۱۸ دو برابر شده است
همانطور که در تصویر قابل مشاهده است، ایران دارای بیشترین حملات است که شایع‌ترین بدافزار موبایلی در آن، تروجان اندرویدی Trojan.AndroidOS.Hiddapp گزارش شده است.
تهدیدات موبایلی به طور مستمر در حال تکامل هستند و این توسعه تنها در تعداد بدافزارها نیست. افزایش حملات بدافزارهای موبایلی اهمیت پیروی از نکات امنیتی این حوزه را بیش از پیش نمایان می‌کند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر