کد خبر: ۶۸۶۴۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴

یک پایگاه‌داده حفاظت نشده، منجر به کشف مجموعه‌ای عظیم افزون بر ۸۰۸ میلیون پست الکترونیکی شد که بسیاری از موارد افشا شده حاوی اطلاعات شخصی با جزئیات قابل شناسایی و حساس است.

نشت ۸۰۰ میلیون داده از یک پایگاه‌داده ناامنبه گزارش حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وب‌سایت BleepingComputer، این پایگاه داده MongoDB صدو چهل گیگابایتی، از چهار مجموعه مجزا از پرونده‌ها تشکیل شده ‌است، بزرگترین آن‌ها mailEmailDatabase نام دارد که داخل سه پوشه قراردارد.

• Emailrecords ( تعداد: ۷۹۸,۱۷۱,۸۹۱ پرونده).
• emailWithPhone ( تعداد: ۴,۱۵۰,۶۰۰ پرونده).
• businessLeads ( تعداد: ۶,۲۱۷,۳۵۸ پرونده).

پوشه Emailrecords که شامل بیشترین رکوردها بود، حاوی نام‌خانوادگی، تاریخ تولد، ایمیل، شماره تلفن، کد پستی، آدرس، جنسیت و آدرس IP برای هر مولفه جداگانه بود.

با مقایسه و تطابق‌دادن بعضی رکوردهای تصادفی پایگاه داده با پایگاه داده HaveIBeenPwned از رکورد‌های افشاشده، مشخص شد که این رکوردها در هیچ نشت قبلی نبوده‌اند و در نتیجه این مجموعه‌ای جدید و منحصر به فرد از داده‌ها است.

در طول فرآیند اعتبارسنجی، تلاش‌شد تا صاحب نمونه موردنظر MongoDB شناسایی‌شود که در نهایت نام شرکتی پیدا شد که خدمات "اعتبارسنجی ایمیل شرکتی" را بر روی سایت خود تبلیغ می‌کرد. پیش از پیداکردن وب‌سایت شرکت و خدمات ارائه‌شده، تصور می‌شد که پایگاه داده برای تهیه اهداف کمپین‌های اسپم استفاده می‌شود. زیرا پایگاه داده، حساب‌های ایمیل برای ارسال ایمیل و صدها سرورSMTP، ایمیل، تله‌های هرزنامه، کلمات کلیدی که باید از آن اجتناب شود و آدرس‌های IP که باید به لیست‌سیاه اضافه شود را شامل می‌شود.

در پی این کشف، شرکتمزبور، وب‌سایت و پایگاه‌داده افشا شده‌اش را غیرفعال و در بیانیه‌ای اعلام‌کرد که ۸۰۰ میلیون رکوردی که در معرض دسترس قرارگرفته‌‌اند، با اطلاعات عمومی و نه اطلاعات مشتریان ساخته شده‌اند. این شرکت به سرعت اشتباه خود را تصحیح‌کرده و اطلاعات درمعرض‌خطر را همان روز از دور خارج‌کرد.

علاوه بر صدها میلیون مورد که شامل اطلاعات شخصی با جزییات قابل‌شناسایی (PII) بودند، پایگاه‌داده محافظت ‌نشده همچنین حاوی جزئیات دسترسی و لیست کاربران (۱۳۰ رکورد)، با نام و اطلاعات دسترسی به سرور FTP برای آپلود/دانلود لیست‌های ایمیلی است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر