کد خبر: ۶۸۶۵۳۴۶
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۴

هر نوع تغییر عمده در شرایط کار که بر خلاف عرف معمول کارگاه و یا محل کار باشد، پس از اعلام موافقت کتبی اداره کار و امور اجتماعی محل، قابل اجرا است.

آیا کارفرما مجاز به تغییر محل کار کارگر است؟

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، مطابق بند «د» ماده (۱۰) قانون کار محل انجام کار باید در قرارداد کار ذکرشود، ضمناً شرط مربوط به محل انجام کار همانند سایر شروط، نباید مجهول باشد.

بنابراین چنانچه در قرارداد کار اولیه یا بر طبق توافق بعدی محل انجام کار کارگر در حوزه جغرافیایی خاصی پیش بینی شده باشد، به نحوی که محل‌های مربوط برای طرفین معمول باشد، شرط مزبور خلاف قانون و باطل تلقی نخواهد شد.


بیشتر بخوانید: شرایط پرداخت کمک هزینه عائله مندی 


مطابق ماده ۲۶ هر نوع تغییر عمده در شرایط کار که بر خلاف عرف معمول کارگاه و یا محل کار باشد، پس از اعلام موافقت کتبی اداره کار و امور اجتماعی محل، قابل اجرا است. در صورت بروز اختلاف، رأی هیات حل اختلاف قطعی و لازم الاجراست.

انتهای پیام/

شرایط تغییر محل کار کارگر توسط کارفرما چیست؟

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
وحید روحی
|
Germany
|
۰۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بیش ۹۰درصد یک کارخانه تولیدی رو کارگرای به قول مدیرا بی سواد یا دیپلمه دارن میچرخونن بعد اق یا خانم مدیر یه قسمت میشه به صرف یه مدرک تحصیلی بی ارزش بعد ۵ برابر اون کارگر همه فن حریف حقوق میگیره در خیلی از موارد کارگرها کار رو به اونها اموزش میدن ، بعد خیلی مسخره است کار رو که یاد میگیرن برای همون کار گر امر و نهی میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
هر کارفرمایی که جایی را راه اندازی می کند هزینه زیادی می کند چه در مورد املاک چه کارخانه چه بیمارستان وهر انچه که راهاندازی می شود ابتکار وخلاقییت می خواهد دل وجرئت می خواهد وتعدادشان زیاد نیست ولی تا دلت بخواهد کارگر و هست که با چند روز اموزش می شود کار کند بنابراین هیچگاه خودتان را بلا کارفرمایان زممین داران وهرانچه که هر کس ایجاد کرده مقایسه نکنیدکارتان را خوب انجام دهید کار خوب لازمه ماندن در هر کاری است
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
مگه قانون کار داریم ؟؟
کارگرشهرداری پلدختر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
باتوجه به اینکه ماکارگران تابع قانون کارهستیم وتعین دستمزدوعیدی پایان سال توسط شورای عالی کاراست متاسفانه استانداری لرستان اقدام به ابلاغ بخشنامه ای نموده که عیدی کارگران باکارمندان بایدیکسان مبلغ یک میلیون تومان پرداخت گرددکه این کارخلاف است نمیدانیم بایدبه کجادادبیاریم لطفا"صدای مارابه گوش مسئولان برسانید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
به نظر من در همه موارد حق با کارفرما است اگر می خواهید کارهای تولیدی رونق بگیرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
چطور اظهار نظر میکنید در همه موارد حق با کار فرماست . به چه قیمتی کارهای تولیدی رونق بگیره .کسی هست ببینه کارگری که کار تولید رو رونق میده در چه وضعیتی هست .البته به نظر شما احتمالا حقشه چون کارگره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
به نظر من این مشکلی که مطرح کردید در مقایسه با مشکلات دیگر کارگران مهم نیست مسائل و مشکلات مهمتر از این مانند پایه حقوق و مشکلات اقتصادی زیادی دارند که باید پیگیری بشه که اصلا برای هیچ کس مهم نیست.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر