کد خبر: ۶۸۷۱۱۴۸
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵
کد خبر : ۶۸۷۱۱۴۸
ایران زمین؛

یکی از قطب‌های گردشگری استان اصفهان به بلندترین شهر‌ ایران معروف است.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از قطب‌های گردشگری استان اصفهان که در زمره بلندترین شهر‌های ایران قرار گرفته با نام سمیرم شناخته می‌شود. این شهر با ارتفاعی بالغ بر ۲٬۴۶۰ متر از سطح دریا در جنوب استان اصفهان قرار گرفته و قدمتش به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و دوره شهرنشینی در آن به دوره هخامنشیان برمی‌گردد، زیرا مزرعه‌ای به نام کوره در جنوب سمیرم قرار گرفته است که اکنون خرابه‌هایی از خانه‌ها و حتی حمام در آن به جا مانده‌است. وجود حمام یکی از شاخص‌های شناخته شهر در دوران قبل از اسلام بود.

یکی از بلندترین شهر‌های ایران کجا قرار دارد؟

هخامنشیان به شهر، کوره می‌گفتند و از جاذبه‌های گردشگری شهر سمیرم می‌توان به آبشار آب‌ملخ، روستای خینه، آبشار سمیرم، دریاچه سد حنا، غار یخ، کوه دالانِ ونک، سد قره قاچ، غار دِنگزلو، آبشار پی دنی، آبشار خفر، غار چهل‌ستون، کتیبه‌های ناخوانا در غار اشکفت راز، مسجد جامع شهر سمیرم، میل‌های سنگی، مسجد و حمام خانعلی، امام زاده ابراهیم، تقرچه و امام زاده زید بن علی اشاره کرد.

سمیرم؛ یکی از بلندترین شهر‌های ایران(برای نوروز)

غار یخ در میان رشته‌کوه‌های دنا قرار گرفته است. از جاذبه‌های این غار می‌توان از وجود آبشار و ستون‌های عظیمِ یخی و همچنین یخ‌های شناور فراوانی که در دریاچه‌ی انتهایی این غار شناور و معلق هستند یاد کرد. آبشار آب ملخ نیز از کوه‌های دنا سرچشمه می‌گیرد.

آب این آبشار خاصیت جالبی دارد و این خاصیت باعث می‌شود که ملخ‌های مهاجم کاملا از بین بروند بنابراین مردم از گذشته تا به حال برای دفع حمله ملخ‌ها و آفت کشی مزارع خود به ویژه گندم از آبشار آب ملخ استفاده می‌کنند.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر