کد خبر: ۶۸۸۰۸۵۵
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
میرزابیگی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

دبیر ستاد کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت گفت: ۶ برنامه ویژه مشاغل روستایی و عشایری و ۶ برنامه در راستای اشتغال فراگیر در دستور کار قرار دارد.

میرزابیگی دبیر ستاد کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت nدر گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نامگذاری سال جدید با شعار «رونق تولید» اظهار کرد: ستاد کارفرینی و اشتغال وزارت بهداشت و بسیج در ۴۰ عرصه کارهای خوبی را انجام داده اند به طوری که ۶ برنامه ویژه مشاغل روستایی و عشایری و ۶ برنامه در راستای اشتغال فراگیر در سال «رونق تولید» در دستور کار قرار دارد.

دبیر ستاد کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت تصریح کرد: سند توسعه اشتغال در اواخر سال ۹۶ نهایی شده است و چند ماه بعد بند‌های این سند عملیاتی شده است.

وی افزود: تاکنون سند توسعه اشتغال و کارآفرینی ابلاغ شده که عمده کار آن ایجاد کارآفرینی و اشتغال است و این سند قصد دارد فعالیت‌های علمی را با اجرای یک نهضت کارآفرینی در کشور و افزایش آمار اشتغال گسترش دهد.

اجرای ۶ برنامه ویژه مشاغل روستایی و عشایری در سال رونق تولید/ توسعه گردشگری سلامت گامی مهم در سال ۹۸

توسعه گردشگری سلامت حتی در روستا‌ها

وی یادآوری کرد: یکی از اقدامات مهم توسعه گردشگری سلامت حتی در روستا‌ها می‌تواند باشد به طوری که افراد متقاضی با  ایجاد مراکز هومکر(مراقبت پرستاری در منزل) می‌توانند یک مرکز نگهداری از بیماران یا سالمندان را در یک روستا و با امکانات پیشرفته امروزی راه اندازی کنند.

میرزابیگی ادامه داد: امروزه مراقبت از بیماران می‌تواند خارج از محیط بیمارستان یا مراکز درمانی تحت عنوان هومکر یا به اصطلاح مراقبان سلامت انجام شود.

وی افزود: تمام مراقبت‌هایی که در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از بیماران انجام می‌شود در پروژه‌هایی تحت عنوان هومکر نیز می‌تواند در منزل یا حتی مکانی خارج از بیمارستان انجام شود  ومجموعه این مراقبت‌ها دارای استاندارد‌های جهانی هستند.

میرزابیگی بیان کرد: مجموعه مراقبت‌هایی که تحت عنوان هومکر یا مراقبت در منزل یا محیط خارج از بیمارستان انجام می‌شود در کتاب استاندارد‌های پرستاری ذکر شده است، به طوری که در این کتاب به وسیله سازمان بهداشت جهانی ۴۰۰ مراقبت لازم از بیماران را به روشنی آورده و وظایف فرد ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی به بیماران تعیین و مشخص شده است.

دبیر ستاد کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت افزود: هر خدمات بهداشتی درمانی که در بیمارستان بعد از عمل جراحی به بیماران ارائه می‌شود در منزل یا هر مکان دیگری تحت عنوان طرح هومکر نیز با آن‌ها این نوع خدمات به آن‌ها داده می‌شود اما در این طرح تنها عمل‌های جراحی که نیازمند اتاق عمل است در خانه یا مکان‌های دیگری تحت عنوان هومکر یا مراقبت‌های سلامت انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: در طرح هومکر مراقبت صرفا تزریق سرم و آمپول نبوده است بلکه فرد ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی به بیماران مشاوره غذایی و دیگر موارد را نیز می‌دهد.

اجرای ۶ برنامه ویژه مشاغل روستایی و عشایری در سال رونق تولید/ توسعه گردشگری سلامت گامی مهم در سال ۹۸

کاهش هزینه‌های درمانی و ضرب اشغال تخت با هوم کر

میرزابیگی بیان کرد: در تمام دنیا و در کشور‌های پیشرفته طرح هومکر باعث کاهش هزینه‌های درمانی و کاهش ضریب اشغال تخت می شود و در ایران نیز پروژه مراقبت در منزل نیز با این هدف کلید خورده است.

دبیر ستاد کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت تصریح کرد: افرادی که تحت عنوان طرح هومکر به بیماران خدمات بهداشتی درمانی ارائه می‌دهند باید پرستار باشند و شرایط لازم را از نظر بهداشتی و تخصص از منظر استاندارد‌های دنیا داشته باشند که در این میان ما از سازمان نظام پرستاری مشورت‌های لازم را می گیریم.

وی ادامه داد: تمام بیمارانی که دچار سکته‌های قلبی، مغزی و حتی تنفسی شده‌اند می‌توانند پس از انجام اقدامات لازم در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در منزل تحت مراقبت قرار بگیرند و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

میرزابیگی بیان کرد: انجام اقدامات مراقبت در منزل  به وسیله اشخاص حقیقی و حقوقی می‌تواند انجام شود و مراکز مراقبت از سلامت باید به وسیله همین افراد واجد شرایط تأسیس شود.

دبیر ستاد کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت گفت: سازمان نظام پرستاری و نظام پزشکی می‌تواند بر عملکرد مراقبان سلامت نظارت کافی  داشته باشند و بهتر است طرح هومکر به وسیله پرستاران که نیرو‌های متخصصی در این زمینه هستند انجام شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر