کد خبر: ۶۸۹۰۳۶۳
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

کشاورز گفت: با توجه به توسعه کشت دانه های روغنی، کشت بهاره کلزا در اراضی دیم و آبی در تناوب با گندم و جو انجام می شود.

روابط عمومی// کشت بهاره کلزا در تناوب با گندم و جو انجام می‌شود/ کشت پاییزه کلزا به ۳۵۰ هزار هکتار می‌رسدبه گزارش  گروه  اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی امروز در گردهمایی حمایت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از رونق تولید و توسعه کشت دانه‌های روغنی به نقشه جدید کشت دانه‌های روغنی اشاره کرد و گفت: بر اساس این نقشه به طور جدی در کشت بهاره کلزا در اراضی دیم و آبی در تناوب با گندم و جو ورود پیدا خواهیم کرد.

وی افزود: در مناطق کشت بهاره گندم و جو در اراضی آبی و دیم اگر بخواهیم ۱۵ درصد از اراضی آبی در تناوب این محصولات و ۱۰ درصد در اراضی دیم با آیش کلزا بکاریم، بخش تحقیقات باید بسته‌ای را در زمینه‌های مختلف از نظر تاریخ کشت، مساحت، نوع رقم، کارنده‌ها به تفکیک مناطق و شهرستان‌های مستعد تدوین و به ما ارایه دهند.

کشاورز ادامه داد: ما یک برنامه سهل الوصول برای کشت کلزا در مناطق بهاره در استان‌هایی همچون خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد و بخشی از لرستان و کرمانشاه می‌خواهیم.


بیشتر بخوانید: برآورد دقیقی از میزان خسارت مزارع گندم در دسترس نیست/ شیوع آفات و بیماری‌ها در مزارع


وی در عین حال به تصمیم این معاونت برای کشت کلزا در شالیزار‌های تجهیز و نوسازی شده در استان‌های گیلان و مازندران اشاره کرد و گفت: با کمک کارشناسان فنی و مهندسی، سهم ما در کشت کلزا در اراضی شالیزاری تجهیز و نوسازی شده باید تعیین و نیاز‌ها و پشتیبانی ها، ارقام و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای این نسخه کشت توسط بخش تحقیقات کشاورزی مشخص شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ما برای کشت کلزا در مناطق معتدل و سرد باید برنامه داشته باشیم و در مناطق سرد می‌توانیم در ۱۵ درصد اراضی آبی و دیم در تناوب با گندم و جو کلزا کشت کنیم.

به گفته وی، ما باید به تدریج وارد کشت انتظاری کلزا در مناطق سرد شویم.

کشاورز در مورد کشت گلرنگ تصریح کرد: در اراضی دیم و کم باران، کشت گلرنگ برای تامین دانه‌های روغنی، نسخه امید بخشی است و ما یک بسته تحقیقاتی برای کاشت و توسعه گلرنگ نیاز داریم.

وی درباره سویا گفت: با توجه به ناملایمات اقلیمی و بارندگی‌ها در استان‌های گلستان و مازندران باید از سویا بیشتر مراقبت کنیم.

کشاورز ادامه داد: برای کشت سویا، ظرفیت‌های خالی زیادی در کشور وجود دارد که با استفاده از قابلیت‌های عملی می‌توان از این ظرفیت‌ها بهره برد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در ادامه افزود: در استان‌های ایلام، گلستان، مازندران و شهرستان لالی خوزستان در حد ظرفیت، کلزا در تناوب با گندم و جو تولید شده،  از این رو باید به دنبال ظرفیت‌های جدید در این زمینه باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان تصریح کرد: ما حدود ۳ میلیون هکتار اراضی در آیش اراضی دیم و حداقل ۴۵۰ هزار هکتار  اراضی آبی با کاهش سطح زیر کشت گندم داریم که می‌توان برای کشت کلزا و دانه‌های روغنی استفاده کرد.

انتهای پیام/

ظرفیت های خالی برای کشت سویا در کشور وجود دارد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر