کد خبر: ۶۸۹۸۴۳۸
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۲
رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه:

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه شرایط اقتصادی دو کشور را دلیل دیگری بر کاهش مراودات اقتصادی دانست.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز ،رضا کامی رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه در دیدار سفیر ترکیه در ایران با اعضای هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تبریز که در اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد با تصریح به اینکه مهمترین مشکل ما بسته‌های بانکی و انتقال ارز بین دو کشور است گفت: متأسفانه اتباع ایرانی در ترکیه با مشکلاتی روبه‌رو هستند که خارج از اراده دو کشور است و باید تلاش کنیم این مسائل به حداقل برسد.

وی اراده رؤسای جمهور ایران و ترکیه در جهت گسترش روابط اقتصادی و سیاسی را یادآور شد و افزود: رؤسای جمهور و وزرای دو کشور اراده خوبی برای توسعه مناسبات دارند، ولی در سطح پایین‌تر و کارشناسان دو کشور، بوروکراسی اجازه این توسعه روابط را نمی‌دهد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه با بیان اینکه "در بحث تجاری، مشکلاتمان به بانک‌های ترک برمی‌گردد"، ابراز کرد: برخی از بانک‌های ترک، اکثر LC‌های بازشده از ایران را عودت می‌دهند.

تحریم ها مانعی برای کاهش حجم تجارت نیست

وی با اعلام اینکه قبلاً در اوج تحریم‌های قبلی حجم تجاری ایران و ترکیه به بیش از ۲۲ میلیارد رسیده بود، تصریح کرد: این موضوع نشان می‌دهد که تحریم نمی‌تواند بازدارنده باشد و می‌توانیم حجم تجارت بین دو کشور را تا ۳۰ میلیارد دلار افزایش دهیم.

کامی شرایط اقتصادی دو کشور را دلیل دیگری بر کاهش مراودات اقتصادی دانست و گفت: موافقت استفاده از پول ملی دو کشور در مراودات اقتصادی امضا شده، ولی اجرایی نشده و دلیل آن نوسانات ارزی دو کشور است که مستلزم این است که بانک‌های مرکزی دو کشور برای مدتی نوسانات ارزی را ثابت نگه دارند.

وی یکی از مشکلات تجار ایرانی در ترکیه را عدم افتتاح حساب برای شرکت‌های ایرانی سرمایه‌گذاری کننده در ترکیه عنوان و بیان کرد: باید راه‌حلی برای این موضوع اتخاذ شود چراکه این موضوع موجب شده شرکت‌های دلالی باز شود که سوء استفاده‌های زیادی صورت می‌گیرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه تأکید کرد: برای محصولات پتروشیمی ایران در شرایط مساوی با سایر کشور‌ها تعرفه‌های خاصی اعمال می‌شود و گاهی تا ۲۱ درصد هم می‌رسد که باید ترکیه در این زمینه خرید محصولات پتروشیمی از ایران را تسهیل کند.

 

انتهای پیام/ت

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر