کد خبر: ۶۸۹۹۹۹۹
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

رئیس پلیس فتا زنجان از شناسایی و دستگیری شخصی که با ایجاد صفحه در شبکه اجتماعی اینستاگرام ، با تهدید انتشار تصاویر خصوصی شخص دیگر اقدام به اخاذی از وی می‌نمود خبر داد.

شناسایی و دستگیری عامل اخاذی و هتک حیثت در زنجانبه گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان،سرهنگ محمدعلی آدینه لو رئیس پلیس فتا زنجان در تشریح این خبر گفت: خانمی به هویت معلوم با حضور در پلیس فتا شهرستان ابهر بیان داشت شخص یا اشخاص نامعلومی با راه اندازی صفحه‌ای در شبکه اجتماعی اینستاگرام اقدام به ارسال مطالب تهدیدآمیز مبنی بر انتشار تصاویر شخصی مشارالیه در فضای مجازی، قصد اخاذی به مبلغ ۶۰ میلیون ریال از وی را دارند؛ لذا در همین راستا ضمن تشکیل پرونده، تحقیقات در خصوص موضوع تا کشف و شناسایی و دستگیری عامل یا عاملین مربوط به بزه در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

این مقام ارشد انتظامی عنوان کرد: با اقدامات فنی و شیوه و شگرد‌های خاص پلیسی، متهم به هویت معلوم در یکی از شهرستان‌های تابعه استان زنجان شناسایی و با هماهنگی قضایی، متهم در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و ادله‌های جرم توقیف و به پلیس فتاشهرستان ابهر دلالت شد.

وی‌خاطرنشان کرد: در بازجویی‌های اولیه، متهم سعی می‌کرد با اظهارات ضد و نقیض، خود را بی‌گناه جلوه داده و مسیر تحقیقات و مأموران را به انحراف بکشاند، ولی در مواجهه با مستندات و مدارک جمع‌آوری شده از سوی کارشناسان به بزه ارتکابی اعتراف و عنوان کرد شاکیه حدود یکسال پیش همسر قانونی وی بوده که بدلیل اختلافات خانوادگی از همدیگر جدا شده و تصاویر شخصی وی نیز به همین دلیل در اختیار متهم بوده است، متهم انگیزه خود را از بزه ارتکابی، انتقام‌جویی با ترفند اخاذی اعلام نمود.

رئیس پلیس فتا زنجان، ضمن توصیه به شهروندان در خصوص نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعی هشدار داد و گفت: فضای مجازی محل مناسبی برای نگهداری تصاویر شخصی و خصوصی افراد نیست و امکان سوء استفاده افراد فرصت‌طلب از این تصاویر وجود دارد.

سرهنگ آدینه‌لو: با اشاره به فصل پنجم قانون جرائم رایانه‌ای گفت: در ماده ۱۶ قانون جرائم رایانه‌ای آمده است، هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

رئیس پلیس فتا زنجان درپایان گفت: شهروندان در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک و یا کاربران خاطی و مجرم می‌توانند با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش خود را ثبت نمایند.
 
انتهای پیام/ن
 
 

شوهر سابق شاکیه عامل اخاذی و هتک حیثت بود

 
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر