کد خبر: ۶۹۰۰۴۵۳
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی قم مطرح کرد؛

صالحی گفت: در سال ۱۳۹۷ در جلسات متعدد و بررسی‌های کارشناسی، طراحی شهری محور چهارمردان در کمسیون ماده پنج استان تصویب شد.

به گزارشگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازقم؛ حسین صالحی معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان قم در خصوص اقدامات و عملکرد کمیسیون ماده پنج و کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان در سال ۱۳۹۷ و چشم انداز و برنامه‌های سال ۱۳۹۸ گفت: این اداره کل به عنوان دبیرخانه کمیسیون ماده پنج، طی ۱۷ جلسه که در سال گذشته برگزار شد، علاوه بر بررسی و تصویب درخواست‌های مردمی، به طراحی شهری محور چهارمردان، مسیر و ایستگاه خط B متروی شهر قم و طراحی شهری ورودی شهر قم از سمت تهران پرداخت.

وی افزود: همچنین بررسی و تصویب طرح اراضی ۳۲ هکتاری جایگزین اراضی زیر دکل برق، طرح بازآفرینی محله شاه ابراهیم، طرح بازآفرینی محله حایری، بازنگری در ضوابط و مقررات تراکم ساختمانی محله بنیاد، طراحی شهری اطراف مسجد چهارمردان، بازنگری در ضوابط و مقررات خیابان عماریاسر از دیگر مصوبات و اقدامات کمیسیون ماده پنج در سال ۱۳۹۷ بوده است.

صالحی در خصوص تغییرات جمعیتی شهر قم و لزوم تناسب طرح تفصیلی شهر با این مسئله توضیح داد: در کمیسیون ماده پنج ضوابط و مقررات تراکم‌های ساختمانی و جمعیتی طرح تفصیلی شهر قم منطبق بر طرح جامع شهر مطابقت داده شد.

وی با بیان این که وظایف اصلی دبیرخانه کمیسیون ماده پنج، سیاست گذاری، راهبری و هدایت طرح تفصیلی می‌باشد، در خصوص چشم انداز سال ۱۳۹۸ توضیح داد: در سال جدید دبیرخانه کمیسیون ماده پنج موضوعاتی مانند تهیه و تدوین پیوست زیست محیطی طرح‌های توسعه شهری، ضوابط بلند مرتبه سازی، بازنگری ضوابط سیما و منظر شهر قم، تهیه و تدوین ضوابط جامع و مختص باغات و اراضی کشاورزی و تهیه و تصویب سند دستور العمل الزامات و ملاحظات دفاعی و پدافند غیر عامل را بررسی و پیگیری خواهد نمود.

وی به نقش طرح‌های باز آفرینی شهری قم در توسعه و احیای شهر قم اشاره کرد و افزود: بر همین اساس طرح‌های تفصیلی بافت تاریخی شهر، طراحی شهری محور‌های عماریاسر، آذر، بلوار غدیر و ... در دستور کار دبیرخانه کمیسیون ماده پنج استان خواهد بود.

صالحی تصریح نمود: جایگاه و نقش مذهبی شهر قم و رفت و آمد میلیون‌ها زائر در طول سال به این شهر، بررسی و تصویب طرح تفصیلی محور قم- جمکران و ساماندهی ورودی‌های شهر را یادآور می‌سازد و این مسائل در جلسات سال جاری مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

صالحی با بیان این که اداره کل راه و شهرسازی، دبیرخانه کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی نیز می‌باشد، توضیح داد: کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی درخواست‌های متقاضیان احداث کاربری‌های عمومی و خدمات عام المنفعه اعم از درمانی، گردشگری، فضای سبز، نیروگاه‌های خورشیدی، ورزشی و مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین راهی مربوط به اراضی ملکی (شخصی) و ملی واقع در خارج از محدوده و داخل و خارج حریم شهر‌ها را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

وی افزود: موارد تأیید شده پس از طرح در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و تصویب نهایی در شورای مذکور، به دستگاه‌های اجرایی و مراجع صدور پروانه ابلاغ می‌گردد.

وی تاکید کرد: در سال ۱۳۹۸ نیز درخواست‌های احداث بنا و تاسیسات در خارج از محدوده و داخل و خارج حریم شهر‌ها و همینطور طرح‌های موضعی، موضوعی مورد نیاز استان در چارچوب شرح وظائف کارگروه تخصصی امور زیربنائی و شهرسازی با جدیت و حساسیت بررسی و مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/الف

طراحی شهری محور چهارمردان در کمیسیون ماده پنج بررسی و تصویب شد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر