کد خبر: ۶۹۰۰۵۸۶
گروه : مهاباد » مهاباد
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهاباد گفت: تعداد دام‌های مهاباد سه برابر مراتع موجود این شهرستان است.

مجید پاتو رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهاباد در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد، گفت: شهرستان مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع دارد که باید ۱۷۰ هزار راس دام از آن استفاده کنند در حالیکه هم اکنون حدود ۵۱۰ هزار راس دام کوچک و بزرگ از آن استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از نابودی مراتع باید جمعیت دامی استفاده کننده از مراتع این شهرستان به یک سوم برسد افزود: از کل مراتع مهاباد ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای طرح واگذاری مراتع به بهره برداران اشاره کرد و ادامه داد: واگذاری مراتع در قالب توافق نامه‌ای به مدت ۷ سال است که مرتع داران می‌توانند با استفاده از مراتع واگذار شده هم مراتع را احیا و هم دام‌های خود را تعلیف کنند.

مجید پاتو با اعلام اینکه سال گذشته نزدیک به ۳ هزار از مراتع به مرتع داران واگذار شد، گفت: بیش از پنج هزار بهره بردار در مراتع مهاباد مشغول فعالیت هستند که سالانه بیش از ۸۰ هزار تن علوفه را از این مراتع برداشت می‌کنند.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهاباد اضافه کرد: بیشتر مراتع در نوار مرزی بین ایران و ترکیه واقع شده و بنابراین بیشترین جمعیت دامی استان نیز در این ناحیه به ویژه در شهرستان‌های ارومیه، خوی، مهاباد و سلماس تمرکز یافته است.

انتهای پیام / س خ

تعداد دام های مهاباد به سه برابر ظرفیت خود رسیده است

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر