کد خبر: ۶۹۰۰۵۹۸
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰

شهردار تبریز گفت: ۷۰۰ واحد مسکونی برای جابه‌جایی بافت ناکارآمد تبریز احداث می‌شود.

احداث ۷۰۰ واحد مسکونی برای جابه‌جایی بافت ناکارآمد تبریزبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، شهین باهر در حاشیه بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای تبریز با اشاره به موافقت وزارت راه و شهرسازی مبنی بر استفاده از زمین‌های دولتی گفت: با استفاده از این زمین‌های دولتی انبوه سازان را پای کار می‌آوریم تا امسال بتوانیم ساخت ۷۰۰ واحد مسکونی را شروع کرده و به تدریج مشکلات بد مسکنی را حل کنیم.

وی افزود: در روند ساخت و ساز برای جابجایی بافت‌های حاشیه‌ای و فرسوده تبریز موانعی وجود دارد که خارج از اختیارات مسئولان استانی است و نمی‌توان این مشکلات را راسا در تبریز حل کرد، با این حال خوشبختانه در جریان دیدار امروز با معاون وزیر راه و شهرسازی این موضوعات مطرح شد که ایشان قول برطرف کردن سریع برخی موانع را دادند.

وی افزود: همچنین مقرر شد برخی اختیارات وزارتی به کمیته‌ای متشکل از بنده، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی استان تفویض شود تا این کمیته در تبریز تعداد دیگری از موانع ساخت و ساز برای جابجایی بافت‌های حاشیه‌ای و فرسوده تبریز را برطرف کند.

شهردار تبریز با اشاره به موافقت معاون وزارت راه و شهرسازی مبنی بر استفاده از زمین‌های دولتی، عنوان کرد: با استفاده از این زمین‌های دولتی ما هم انبوه سازان را پای کار می‌آوریم و هم خود شرکت‌های شهرداری وارد کار می‌شوند تا امسال بتوانیم ساخت ۷۰۰ واحد مسکونی را شروع کرده و به تدریج مشکلات بد مسکنی را حل کنیم.

 آغاز کار ساخت و ساز برای جابجایی بافت‌های حاشیه‌ای، در دو منطقه شهرک ارم شناسایی شده است

وی با بیان اینکه در آغاز کار ساخت و ساز برای جابجایی بافت‌های حاشیه‌ای، دو منطقه در شهرک ارم شناسایی شده است، گفت: در این راستا دستور انتقال و تحویل زمین‌های این مناطق به شهرداری امروز صادر شد که با تحویل آنها، در اسرع وقت کلنگ زنی انجام شده و کار ساخت نزدیک به ۴۰۰ واحد مسکونی در این مناطق آغاز می‌شود.

شهین باهر با تاکید بر اینکه برای ساخت و ساز برای جابجایی بافت‌های حاشیه‌ای و فرسوده، در کنار شهرداری، دیگر دستگاه‌ها نیز باید همکاری‌های لازم را داشته باشند، اظهار کرد: موضوع رفع مشکل بازآفرینی شهری وظیفه اصلی وزارت راه و شهرسازی است، اما دستگاه‌هایی همچون استانداری، شهرداری، راه و شهرسازی و دیگر دستگاه‌های خدمات رسان نیز نقش موثری دارند و بر این اساس اگر ما می‌خواهیم مشکلی از شهرمان را حل کنیم، باید همه دست به دست هم بدهیم.

وی افزود: شهرداری تبریز به دنبال این نیست که بگوید این کار مهم وظیفه چه دستگاهی است، بلکه ما بر این عقیده هستیم که، چون این مشکل برای شهر تبریز است، پس همه باید دست به دست هم بدهیم و این مشکل را برطرف کنیم. در این راستا شهرداری به عنوان متولی پا پیش گذاشته و راسا کار را شروع می‌کند تا انبوه سازان را نیز پای کار آورده و در این کار دخالت دهد.

سید محمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای تبریز اظهار داشت: شرایط بسیار دشواری در این مناطق از شهر تبریز حاکم است و مردم در شرایط به شدت نامناسبی زندگی می‌کنند و ضرورت دارد تا در این راستا اقدامات فوری انجام شود. با این حال، اما همت و انگیزه عالی و بسیار خوب شهرداری تبریز برای ساخت و ساز، ما را به عملیاتی شدن سریع جابجایی بافت‌های حاشیه‌ای و فرسوده این شهر امیدوار کرده است و من از این بابت از شهردار تبریز تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: با توجه به سیاست‌های جدی دولت در امر بازآفرینی در این محدوده‌ها، امروز جلسه‌ای بسیار مؤثر با مدیران شهری و استانی در تبریز برگزار کردیم که طی آن تصمیمات بنیادی با ساز و کار‌های انقلابی و جهادی اتخاذ و مقرر شد تا با یک روش غیر بروکراتیک، از صرف وقت و استهلاک جلوگیری کنیم و نفوذ تصمیمات را بالاتر ببریم.

پژمان با اعلام اینکه کمیته‌ای جهت اجرای مصوبات جلسه در خصوص جابجایی بافت‌های حاشیه‌ای و فرسوده شکل گرفت، عنوان کرد: مقرر شد که دولت امکانات فراوانی را اختصاص دهد تا ما بتوانیم منابع و امکاناتی که در شرکت بازآفرینی شهری داریم، در اختیار هیئت اجرایی قرار دهیم و من امیدوارم انگیزه و اراده مقامات شهری، نوید بخش و فراهم کننده اقدامات خوبی در خصوص جابجایی بافت‌های حاشیه‌ای و فرسوده باشد.

وی افزود: با حضور شرکت‌های سازنده و انبوه سازان که امروز اعلام آمادگی کردند تا پای کار بیایند و کمک حال اجرای این سیاست‌ها باشند، من اطمینان دارم که ما به زودی و در زمان کوتاه یکی، دو ماهه شاهد شروع عملیات اجرایی بسیاری از این پروژه‌ها باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر لزوم اولویت بندی بافت ناکارآمد جهت جابجایی، گفت: ما نمی‌توانیم همه این محدوده‌ها را در یک زمان واحد جابجا کنیم و در این راستا لازم است تا مقامات شهری و استانی این محدوده‌ها را اولویت بندی کنند و با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات موجود، کار ساخت و ساز و جابجایی را آغاز کنند. با این حال من امیدوارم که که کار‌ها به سرعت آغاز شده و هر مرحله‌ای که تمام می‌شود، مرحله بعد شروع شود.

وی در این خصوص ادامه داد: سیاست ما این است که عرصه‌هایی در جوار این بافت‌ها در اختیار سازنده‌ها قرار گیرد و با پشتیبانی و تخصیص تسهیلات و امکانات از سوی شهرداری و استانداری، این عرصه‌ها زودتر تبدیل به خانه شود تا مردم از این وضعیت خارج و در موقعیت جدید مستقر شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: با این اقدام، عرصه‌های قبلی دوباره در همین مکانیزم قرار می‌گیرند و ما می‌توانیم از این ظرفیت‌های تولید و جابجایی و تغییر وضعیت مسکن، اقدامات موثری برای شهر و مردم انجام دهیم.

 

انتهای پیام/ش

۷۰۰ واحد مسکونی برای جابه‌جایی بافت ناکارآمد تبریز احداث می شود

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر