کد خبر: ۶۹۰۱۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: بارندگی‌های چند روز اخیر در این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۳۳ درصد رشد داشته است.

بارندگی سیستان و بلوچستان حدود ۴۳۳ درصد رشد داشتبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ،عبدالرحمن شهنوازی  اظهار داشت: براثر بارندگی‌های شدید ۲۳ تا ۲۵ فروردین در سراسر سیستان و بلوچستان رودخانه‌های محلی طغیان، برخی راه‌های ارتباطی بسته و منازل شماری از مردم جنوب این استان دچار آبگرفتگی شدند.

وی افزود: براثر بارندگی‌های اخیر ۶۰ میلیون متر مکعب روان آب در سد‌های مخزنی سیستان و بلوچستان ذخیره سازی شد به طوریکه طبق آمار حدود ۵۴ درصد حجم مخازن سد‌های این استان آبگیری شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: بارش‌های این مدت به دلیل سیل آسا بودن به منازل مسکونی شهری و روستایی خسارت وارد کرده است.

وی ادامه داد: براثر بارندگی‌های اخیر حدود ۳۰ درصد تالاب جازموریان در جنوب و بخشی‌هایی از تالاب بین المللی هامون در شمال این استان آبگیری شده است.
شهنوازی افزود: همچنین در بارندگی‌های اخیر براثر طغیان حدود ۴۵ رودخانه محلی، ۱۴ مسیر در سیستان و بلوچستان بسته شده بود که بخش قابل توجه‌ای از این مسیر‌ها با تلاش راهداران و فروکش کردن آب بازگشایی شده است.

وی ادامه داد: همچنان چهار مسیر جلگه به چاه اسحاق، چاهان - زرآباد، فنوج - رمشک و جلگه - ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان بسته است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: همچنین براثر بارندگی به نسبت خوب در حوزه آبریز هیرمند در افغانستان شاهد ورود سیلاب غیرقابل کنترل این کشور به منطقه سیستان هستیم که در این زمینه تمام تمهیدات لازم برای استفاده بهینه از این سیلاب اندیشیده شده است.

وی تاکید کرد: بارندگی‌های اخیر در سیستان و بلوچستان علاوه بر خوشحالی مردم دچار خشکسالی‌های ۲۰ ساله، خسارت‌هایی را در بخش‌های امور زیربنایی، کشاورزی، مخابرات و ... به همراه داشت که در این زمینه تیم‌های برآورد خسارت در مناطق مستقر در حال بررسی وضعیت هستند.

به گفته رئیس گروه پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان در چند روز اخیر شدت و گستره مکانی فعالیت سامانه بارشی در استان گسترش یافت به طوریکه در این مدت در ۱۵۰ نقطه بارندگی گزارش شد.

علی ملاشاهی افزود: بیشترین بارندگی این مدت سیستان و بلوچستان با ۸۴ میلی متر در هیچان نیکشهر گزارش شد.

سیستان و بلوچستان به لحاظ شرایط جغرافیایی و وسعت زیاد در برخی مواقع همزمان چندین پدیده از جمله توفان، خشکسالی، بارندگی، سیل و مواج شدن دریا را تجربه کرده است.

انتهای پیام/گ

رشد بارندگی در  سیستان و بلوچستان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر