کد خبر: ۶۹۰۱۵۸۱
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

حجت‌الاسلام عاملی گفت: اگر دولت هوشمند شکل گیرد فساد کشور از بین می‌رود، زیرا بروکراسی منشا فساد است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الاسلام و المسلمین سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در اجلاس سراسری کارگروه‌های تخصصی که در دانشگاه تربیت مدرس در حال برگزاری است؛ اظهار کرد: ۴۰ سال است که کشور در شرایط بد اقتصادی است، اما در همین شرایط رشد فناوری داشته‌ایم و مهمترین رشد کشور  در حوزه علم و فناوری بوده است.

وی افزود: منابع انسانی مهمترین سرمایه کشور است و باید به آن توجه بسیاری داشته باشیم.

چالش کنونی کشور ضعف اقتصادی است

حجت‌الاسلام و المسلمین عاملی با اشاره به چالش‌های کشور بیان کرد: چالش کنونی کشور ضعف اقتصادی است و اگر این موضوع برطرف شود بسیاری از چالش‌های دیگر هم برطرف می‌شوند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نسبت قدرت اقتصادی و ملی گفت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم به هدف نوین خود اشاره کردند.

وی با اشاره به تناسب نداشتن رشته‌های علمی و شغل فارغ التحصیلان گفت: تناسب نداشتن رشته‌ها با شغل نشان از مشکل کشور است و و آمار موجود نشان می‌دهد تناسب شغل و رشته بین ۷تا ۷۰ درصد است.

تا چندسال آینده ۷۰ درصد شغل‌های کنونی از بین می‌روند

حجت‌الاسلام و المسلمین  عاملی افزود: دانشگاه‌های ما از علم و فناوری نوین عقب مانده‌اند و هنوز علم عمومی فضای فناورانه جدید در کشور نداریم باید بدانیم که تا چندسال آینده ۷۰ درصد شغل‌های کنونی از بین می‌روند.

باید تحولات اساسی در تولید علم داشته باشیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه نیازمند تحول هستیم، گفت: علم و فناوری و آموزش ما باید تغییر کند، سهم ما در تولید علم ۲/۶ است و این نشان از قابلیت خوب ما دارد، اما باید تحولات اساسی در آن شکل گیرد و هوشیاری دانشگاه‌ها را به دنبال داشته باشد.

وی تصریح کرد: مطالعه‌ای در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام دادیم و مؤلفه‌های مهم علم و فناوری را ذکر کردند که توسعه رشته دانشگاهی متناسب باشغل یکی از آن‌ها است.

حجت‌الاسلام و المسلمین عاملی درباره اثربخشی مقالات گفت: یکی از اهداف نقشه جامع علمی کشور تناسب واقعیت‌ها با نیاز‌های کشور است.

۹۵ درصد دارو‌ها داخل کشور تولید می‌شوند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ۹۵ درصد دارو‌ها داخل کشور تولید می‌شوند و این نشان از استقلال ما در علم دارد.

وی ادامه داد: به استناد آمار‌ها می‌گویم که ایران توانایی علمی بالایی دارد؛ ایرانی‌ها در کشور آمریکا بالاترین میزان تحصیل را دارد سلطه علمی ایران در جهان بوجود آمده است و ایرانیان در تمام بنگاه‌های علمی جهان حضور دارند.

نظام آموزش و پرورش ما سخت‌گیرانه است

حجت‌الاسلام و المسلمین  عاملی درباره نظام آموزش و پرورش گفت: نظام ما سخت گیرانه است و کشور‌های جهان به سمت این نظام رفته‌اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت‌های علمی اظهار کرد: در حوزه سیاستگذاری باید بتوانیم علم راهبردی در قدرت اقتصادی را مشخص کنیم؛ حدود ۱۰ سال است که شعار سال اقتصادی انتخاب می‌شود اقتصاد هدف و زیربنا نیست، اما مهم است و تا هنگامی که در این حوزه موفق نشویم پیشرفت نخواهیم داشت.

اقتصاد ضعیف نقطه سلطه دشمن است

وی افزود: اقتصاد ضعیف نقطه سلطه دشمن است و وسیله‌ای است که بدون آن نمی‌توان به هدف رسید، علم دانش بنیان ما را به هدف می‌رساند.

حجت‌الاسلام و المسلمین  عاملی با اشاره به اقتصاد دانش بنیان گفت: این اقتصاد می‌تواند کشور را پیشرفته کند و راهی جز تخصص گرایی نداریم.

بروکراسی منشا فساد است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید به تحول و تمام عرصه‌های آن توجه داشته باشیم و اگر دولت هوشمند شکل گیرد فساد کشور ازبین می‌رود، زیرا بروکراسی منشا فساد است.

وی اظهار کرد: در بستر شبکه‌های اجتماعی فرهنگ غربی اشاعه پیدا می‌کند و باید در این برنامه‌ها فرهنگ خود را ایجاد کنیم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر