کد خبر: ۶۹۰۲۳۲۰
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸
طالبیان در نشست تخصصی «روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی فرهنگی»:

روستا‌های تاریخی که به خوبی مکان یابی و بر اساس دانش گذشتگان ساخته شده اند در سیلاب‌های اخیر آسیب ندیده اند.

روستا‌های تاریخی در سیل اخیر آسیب ندیده اندبه گزارش حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست تخصصی «روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی فرهنگی» در محل پژوهشگاه سخن می‌گفت با مهم خواندن موضوع مناظر روستایی تصریح کرد: هدف هر سال ایکوموس از انتخاب شعار به مناسبت این روز درک بهتر همگان از موضوع حفاظت است.

وی با اشاره به اینکه موضوع میراث کشاورزی نیز پیشتر شعار ایکوموس قرار گرفته بود، افزود:این توجه باعث شد روستا‌های تاریخی فرهنگی و حوزه‌های مناظر فرهنگی طبیعی بیشتر مورد پژوهش قرار گیرند بطوریکه میراث کشاورزی از کبوتر خانه‌ها تا باغستان‌های سنتی بر اساس این شعار برای ثبت آماده شد.

طالبیان با بیان این که موضوع منظر روستایی با توجه به سیل امسال برای ما درس بزرگی به جای گذاشت، تصریح کرد: روستا‌های تاریخی که به خوبی مکان یابی و بر اساس دانش گذشتگان ساخته شده اند در سیلاب‌های اخیر آسیب ندیده اند، ولی روستا‌هایی که در این شرایط ساخته نشده اند در مواجه با سیل توان مقاومت نداشته و از بین رفته اند.

وی گفت: موضوع درک حفاظت از منظر روستایی خیلی مهم است، زیرا که این‌ها شیوه‌های زیست و دانش سرزمین هستند و لازم نیست حتما در آن ماند بلکه می‌توانیم از دانش گذشته برای مکان یابی روستا‌ها استفاده کنیم، توان اکولوژیک را بسنجیم و درک کنیم که از یک منبع بیشتر از نیاز نباید استفاده کرد تا تعادل ایجاد شود.

معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: کسی منکر توسعه نیست، ولی متاسفانه ما همه چیز را قربانی مدرنیزم کرده ایم به نحوی که میراث‌های روستایی بسیار شکننده شده اند.

طالبیان تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از اهداف امسال خود را توجه به روستا‌هایی قرار داده که از دانش سرزمین و تاریخی بهره دارند.

وی با انتقاد از برخی سیاست‌های دولت تصریح کرد: سیاست‌های دولت در واگذاری تسهیلات به جوانان در برخی از مناطق باعث شده بسیاری از روستا‌ها خالی از جمعیت جوان شوند در حالیکه باید به تداوم دانش گشته در نسل امروز توجه کرد تا حفاظت از میراث فرهنگی به نحو شایسته ادامه یابد.

معاون میراث فرهنگی تصریح کرد: در حوزه میراث فرهنگی باید این موارد را گوشزد و تعادل بخشی کنیم.

طالبیان با اشاره به خسارت‌های سیل اخیر گفت: تقریبا هیچ روستا، مرکز و اثر تاریخی دچار صدمه آنچنانی نشده در صورتیکه تمامی سازه‌های جدید دچار مشکل شده اند بنحوی که در برخی از مناطق پل‌های تاریخی به جا مانده، ولی پل‌های آهنی از بین رفته اند.

انتهای پیام/

چرا روستاهای تاریخی در سیل آسیب ندیده اند؟

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر