کد خبر: ۶۹۰۵۱۱۴
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹

طرح پایش لاکپشت‌های تخمگذار در مناطق لانه گزینی و مستعد استان بوشهر با تلاش کارشناسان محیط زیست اجرا می‌شود.

طرح پایش لاکپشت‌های تخمگذار در استان بوشهر در حال اجراستبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، فرهاد قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: این طرح در سواحل پارک ملی نایبند، جزایر پارک ملی دیر- نخیلو و سواحل اثر طبیعی ملی جزیره خارگو اجرا می‌شود و لاکپشت‌های منقار عقابی که جزء گونه‌های به شدت در معرض خطر انقراض هستند، علامتگذاری می‌شوند.

رئیس اداره محیط زیست دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز گفت: طرح پایش با همکاری کارشناسان محیط زیست استان و گروه‌های مردم نهاد و دانشگاه‌های معتبر اجرا خواهد شد.

محمدامین طلاب ادامه داد: در پارک ملی دریایی نایبند علاوه بر پایش، حفاظت از لانه‌های لاکپشت‌های دریایی نیز انجام می‌گیرد.

وی افزود: بیشترین جمعیت لاکپشت‌های لانه گزین در دو جزیره اُمُ الگرم و نخیلو در پارک ملی دیر- نخیلو، تخمگذاری می‌کنند.

رئیس اداره محیط زیست دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: مهمترین عوامل تهدید لاکپشت‌های دریایی تخمگذار در استان توسعه و ساخت و ساز در سواحل و ناامن شدن محل تخمگذاری آن‌هاست و مهمترین علت مرگ و میر آن‌ها در آب‌های کم عمق ایرانی خلیج فارس، گیر افتادن در تور‌های صیادی و خفگی ناشی از آن بوده است.

لاکپشت‌های دریایی از رده خزندگان هستند و علاوه بر خونسرد بودن، با شش تنفس می‌کنند و برای تنفس پس از چند دقیقه، مجبور به آمدن به سطح آب و هواگیری هستند.

صید نکردن در مناطق تغذیه‌ای و تخمگذاری لاکپشت‌های دریایی و اصلاح ادوات صید و روش‌های بهره برداری شیلاتی می‌تواند در کاهش تلفات این جانوران مهم که شاخص سلامت دریا‌ها هستند، موثر باشد.

انتهای پیام/ک

توسعه و ساخت و ساز در سواحل مهمترین عامل تهدید لاکپشت‌های تخمگذار در استان بوشهر

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر