کد خبر: ۶۹۰۸۹۳۳
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۴

بیش از آنکه تلفات ناشی از موشک بدر یمن برای متجاوزان نگران‌کننده باشد ابتکارات مهم مدافعان این کشور عامل هراس دشمن است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، تجاوز به یمن در آغاز برای بسیاری از کارشناسان غربی و عربی، یک تجربه کوتاه مدت از غلبه ارتش تا دندان مسلح سعودی به خاطر داشتن مولفه هایی، چون برتری هوایی بر یک گروه چریکی و فاقد تجهیزات آفندی و پدافندی به حساب می‌آمد، اما با گذشت بیش از هزار روز از آغاز این تجاوز، مبارزان یمنی هر روز ابداع جدیدی را برای دفاع از این کشور به رخ متجاوزان می‌کشند و حالا در رویه‌ای بر خلاف تصور عمومی، این یمنی‌ها و مدافعان از خاک خود هستند که هر چند وقت یکبار، یک سامان جدید علیه متجاوزان رو می‌کنند.

«بدر اف»؛ جدیدترین موشک یمنی با کلاهک AirBurst/ پذیرایی داغ از متجاوزان با «14 هزار ترکش» +فیلم

یکی از این وسایل دفاعی، راکت‌های سری بدر است که در ادامه به موشک‌هایی بسیار دقیق بدل شده اند. موشک‌های سری "بدر" حیات خود را به عنوان راکت‌های بدر آغاز کردند که بر روی پرتابگر‌های ثابت و متحرک نصب شده و حتی یمنی‌ها مدل پرتابگر زیرزمینی آن‌ها را نیز توسعه داده و وارد میدان نبرد کردند. این راکت در کالیبر ۲۱۰ میلی متری ارائه شده و برد آن در حدود ۱۵۰ کیلومتر است. سوخت این راکت نیز از نوع جامد است.

«بدر اف»؛ جدیدترین موشک یمنی با کلاهک AirBurst/ پذیرایی داغ از متجاوزان با «14 هزار ترکش» +فیلم

راکت بدر پی ۱: آغاز نقطه زنی یمنی‌ها

در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی، یمنی‌ها از موشک هدایت شونده بدر پی ۱ رونمایی کردند. این موشک از موتور تک مرحله‌ای سوخت جامد بهره برده و در سر جنگی آن نیز بالک‌های هدایت سرجنگی استفاده شده است. یمنی‌ها این موشک را در حقیقت مدل ارتقاء یافته سامانه بدر معرفی کرده و خطای آن را تنها ۳ متر اعلام کردند. برد این موشک نیز در حدود همان عدد ۱۵۰ کیلومتر است.

خانواده بدر به طور کلی قابلیت پرتاب از سکو‌های ثابت و هم متحرک را دارد. مدت کوتاهی بعد از رونمایی از این موشک مورد نظر بود که چند فیلم از حملات این موشک به مواضع نیرو‌های وابسته به ائتلاف سعودی منتشر شده و دقت ترسناک این موشک در هدف قراردادن ساختمان‌های محل تجمع دشمنان، سیگنال مهم را به عربستان و امارات مخابره کرد: "حالا سلاحی با هدایت دقیق در اختیار داریم! ". البته در انتشار این تصاویر دو نکته دیگر نیز نهفته بود، اول انکه نشان می‌داد آن‌ها چقدر دقیق و با برنامه به اهداف خود حمله می‌کنند و پیش از حمله، آنقدر برنامه ریزی دارند که بتوانند پهپاد خود را در محل اصابت مستقر کرده و از آن تصویر بگیرند بدون آنکه نگران خطای احتمالی موشک باشند.

دومین نکته نیز آن بود که بر خلاف ائتلاف به اصطلاح عربی، آن‌ها بدون بلوف به اجرای عملیات‌ها و رونمایی از دستاورد‌های خود می‌پردازند و به محض اعلام یک خبر از پهپاد‌ها و موشک‌های جدید خود، در زمانی کوتاه آنرا علیه متجاوزان به کار می‌گیرند تا ترکیب عملیات روانی و ارتقاء قدرت نظامی را به خوبی اجرا کرده باشند.

بدر اف؛ محصولی برای سورپرایز متجاوزین

اما جدیدترین شگفتانه یمنی‌ها برای متجاوزین سعودی و اماراتی، "بدر اف" است. این موشک در کنار دقت بسیار بالا، حاوی یک قابلیت بسیار مرگبار است چراکه موشک بدر اف حاوی ۱۴ هزار ترکش بوده، شعاع اطراف هدف را پوشش داده و اهدافی مثل نیرو‌های پیاده و زره پوش‌های سبک را به راحتی از بین می‌برد. حال کمی بیشتر به قدر اف می‌پردازیم:

موشک مورد نظر که بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ کیلومتر برد دارد، در حقیقت یک سامانه موشکی هدایت دقیق است که البته مجهز به کلاهک‌های منفجر شونده در هوا نیز شده است. منفجر شونده در هوا یا AirBurst یک حالت تنظیمی برای برخی از گلوله‌ها یا سر‌های جنگی موشک هاست که بر اساس آن، فیوز به صورت خاصی تنظیم می‌شود تا بعد از زمانی مشخص، یا در ارتفاعی مشخص از سطح زمین، گلوله یا سر جنگی مورد نظر را منفجر کند. این روش امروزه هم در یگان‌های توپخانه، هم برای موشک‌های تاکتیکی و توپ‌های دریایی یا کالیبر سبک برای درگیری با نیرو‌های سنگر گرفته در درون حفره‌ها و خندق‌ها به کار می‌رود.

در زمان انفجار در بالای سطح زمین، فضای مورد پوشش قرار گرفته، خصوصاً در شرایط حمل ترکش (مثل این موشک یمنی) بسیار افزایش پیدا کرده و ترکش‌ها به دلیل سرعتی که می‌گیرند قدرت تخریبی بیشتر نیز پیدا می‌کنند. بر اساس تصاویر منتشر شده، سر جنگی موشک مورد نظر در ارتفاعی کمتر از ۵۰ متر از سطح زمین منفجر شده و فضای اطراف خود را با ترکش‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهد. منابع یمنی اعلام کردند که ترکش‌های موشک مورد نظر در دایره‌ای به شعاع ۲۵۰ متر پخش می‌شود.

نیرو‌های یمنی البته از مهمات ترکش زا که در هوا منفجر می‌شوند نیز تجربه خوبی دارند. مدتی قبل و در اوایل شروع سال میلادی جدید، محل برگزاری یک مراسم سان و رژه نیروی‌های یمنی وفادار به ائتلاف سعودی مورد حمله یک پهپاد انتحاری مجاهدین یمنی قرار گرفت. این پهپاد با وجود اندازه تقریباً کوچک دقیقاً به روی جایگاه رسیده و بعد از منفجر شدن، تعدادی از نیرو‌های حاضر در صحنه از جمله چند نفر از مقامات برجسته نظامی وابسته به سعودی‌ها را هدف قرار داد. ترکش‌های پرتاب شده کارگر بوده و چند نفر از قربانیان سرشناس به درک واصل شدند.

طبیعتاً فضای جنگ یمن به گونه‌ای است که در اکثر مواقع با نیرو‌های پیاده و خودرو‌های تاکتیکی سبک رو به رو هستیم که زره خاصی، خصوصاً از قسمت بالا ندارند و ضربه ترکش‌ها از بالا به پایین به راحتی قادر به نفوذ به بدنه از کار انداختن ان‌ها خواهد بود. البته اینکه این ترکش‌ها با نیروی پیاده چه خواهند کرد هم نیازی به تشریح نخواهد داشت؛ لذا به نظر می‌رسد یمنی‌ها با استفاده از ترکیب ترکش‌ها و انفجار در هوا یا همان حالت AirBurst به سلاحی موثر برای نبرد با متجاوزان سعودی و اماراتی رسیده اند.

این موشک به دلیل تحرک بالا و برد مناسب برای غافلگیری نیرو‌های متجاوز به خاک یمن، در حقیقت یک سلاح تاکتیکی است که می‌توان با آن تجمعات دشمن خصوصاً موارد دور از خط مقدم و یا حتی تا حدی درون خاک سعودی‌ها را هدف قرار داد. در حقیقت بیش و پیش از آنکه تلفات ناشی از این موشک برای سعودی‌ها و اماراتی‌ها نگران کننده باشد، روند رو به رشد و ابتکارات مهمی که نیرو‌های مدافع خاک یمن در طی سال‌های تجاوز به این کشور، از خود بروز داده اند، برای متجاوزان هراس آور و رعب انگیز خواهد بود.

منبع:مشرق

انتهای پیام/

«بدر اف»؛ جدیدترین موشک یمنی با کلاهک AirBurst/ پذیرایی داغ از متجاوزان با «14 هزار ترکش» +فیلم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر