کد خبر: ۶۹۱۲۲۵۵
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷

پزشک فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی گفت: کشور ایران روی کمربند تالاسمی قرار دارد.

ایران بر روی کمربند تالاسمیبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، زهرا بدیعی پزشک فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی در سمینار تالاسمی که در بیمارستان قائم (عج) مشهد برگزار شد، گفت: مهم‌ترین نیاز بیماران تالاسمی تزریق خون منظم به آنهاست و بزرگترین مصرف کننده خون در کشور ما بیماران تالاسمی هستند که خوشبختانه میزان اهدا کننده داوطلب در کشور ما درصد بالایی از افراد هستند که بدون دریافت هزینه ای، خون خود را اهدا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه از نظر گروه سنی تا سال ۸۳ رنج سنی بیماران عموما در سنین ۱۴ یا ۱۵ سالگی بود، تصریح کرد: خوشبختانه امروز تعداد بیماران تالاسمی کودک کاهش چشمگیری یافته است و بیشتر بیماران در رده سنی بیست سال به بالا هستند.

پزشک فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی با تاکید بر اینکه خوشبختانه سن بیماران تالاسمی به دلیل افزایش کیفیت خدمات درمانی و بهداشتی که دریافت می‌کنند افزایش داشته است، گفت: هزینه هر بیمار تالاسمی معادل ۸ هزار و  ۴۳۵ دلار است که در کشور ما نزدیک ۹۰ درصد این هزینه‌ها را وزارت بهداشت تامین می‌کند؛ این در حالی است که اگر هزینه از بیمار دریافت شود، بیمار بیشتر خود را موظف به استفاده از دارو می‌داند، زیرا در حال حاضر ما با بیمارانی روبرو هستیم که گاهی تاریخ انقضا داروی گران قیمتی که به وی تجویز شده تمام شده، اما بیمار در استفاده از دارو کوتاهی کرده است.

بدیعی با بیان اینکه متاسفانه همچنان با وجود غربالگری‌های قبل از زایمان، در استان سیستان و بلوچستان درصد قابل توجهی از بیماران تالاسمی ماژور متولد می‌شوند، افزود: در شهر مشهد نیز مهاجران افغانی به دلیل عدم انجام غربالگری‌های دوران بارداری، نوزادانی با بیماری تالاسمی به دنیا می‌آورند.

وی تصریح کرد: بیماران تالاسمی مجبور هستند به دلیل بیماری خود بار عاطفی منفی را در زندگی تحمل کنند، بنابراین در حال حاضر بهترین راهکار برای این مشکل، پیشگیری از تولد بیماران مبتلا به تالاسمی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه حدود ۷۰ درصد خانواده بعد از تولد اولین فرزند مبتلا به تالاسمی متوجه این بیماری در خانواده خود می‌شوند، گفت: در بین سایر کشور‌ها قبرس و یونان بیشترین میزان شیوع بیماری تالاسمی را داشتند، اما امروز میزان تولد کودک مبتلا به تالاسمی به دلیل اقدامات پیشگیرانه در این دو کشور به صفر رسیده است.

بدیعی افزود: آگاه کردن خانواده برای انجام غربالگری قبل از تولد یا قبل از ازدواج یکی از مهم‌ترین موضوعات در کنترل این بیماری است، زیرا این بیماری به جز هزینه بالایی که دارد بارعاطفی منفی را برای بیمار و خانواده اش به همراه می‌آورد.

وی نیز ضمن خیر مقدم به متخصصان و پرستارانی که در شهرستان خود با بیماران تالاسمی در ارتباط هستند، ادامه داد: شما اگر برای بهتر شدن کیفیت زندگی بیماران تالاسمی تلاش کنید یقینا دعای خیر این بیماران و خانواده آن‌ها همراه شما خواهد بود.

پزشک فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی گفت: هرگونه خدمات و یا تبادل تجربیات که به بهبود شرایط بیماران تالاسمی کمک کند ارزشمند است، بنابراین اینگونه جلسات می‌تواند در خدمت رسانی به این بیماران موثر باشد.

بدیعی با بیان اینکه هدف از برگزاری سمینار منطقه‌ای تالاسمی در مشهد به روز کردن اطلاعات و ارائه دستاورد‌های نو به سایر پزشکان و پرستارانی است که با بیماران تالاسمی در ارتباط هستند، افزود: پیشگیری از بروز عوارض بیماری تالاسمی و کنترل کردن شرایط بیمار تا بتواند از زندگی با کیفیت تری استفاده کند از دیگر اهداف برگزاری این سمینار است.
 
سمینار منطقه‌ای تالاسمی در مراکز قطب دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور به روز کردن اطلاعات پزشکی در خصوص بیماری تالاسمی به مدت سه روز در بیمارستان قائم مشهد برگزار می‌شود.

انتهای پیام//ف.غ
 

برگزاری سمینار منطقه ای تالاسمی در مشهد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر